ΑΡΤΑΚΗ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 2-1 (ΦΙΛΙΚΟ): Βασικοί οι Μολδαβοί - Γκολάρα ο Ζυγκερίδης

8 Ιανουαρίου 2022, 18:08
Ο Ντουμάνης έγινε "Λύκος" για ένα ημίχρονο.

Φιλικό αγώνα με την πρωτοπόρο της Α' ΕΠΣΕ Μακρυκάπα έδωσε η εκπρόσωπος της Εύβοιας στη Γ' Εθνική, Αρτάκη.

Οι γηπεδούχοι νίκησαν με 2-1 με τους δύο Μολδαβούς Ντράγκαν (φωτό πάνω σε μια προσπάθειά του υπό την πίεση του Μαστροκώστα) και Στάρις (φωτό κάτω) να ξεκινάνε βασικοί, ενώ γκολάρα πέτυχε ο Ζυγκερίδης.

Στα αξιοσημείωτα του ματς το γεγονός ότι στο β' ημίχρονο ο τερματοφύλακας του ΑΟ Ν. Αρτάκης Δημήτρης Ντουμάνης (φωτό κάτω) αγωνίστηκε κάτω από τα δοκάρια της Μακρυκάπας (λόγω τραυματισμού του τερματοφύλακα των "Λύκων") και έπιασε και τετ α τετ!

Τα γκολπόστ του ΑΟΝΑ υπερασπίστηκε ο Μανωλικίδης, καθώς αποχώρησε ο Αραμπατζής.

Στο 5' ο Τσούπρος με προβολή έκανε το 1-0 και στο 40' ο Ζυγκερίδης με ασύλληπτο σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0, σε ένα πρώτο ημίχρονο που η Αρτάκη με καλό πάσινγκ γκέιμ και πίεση ψηλά απέδωσε στρωτό ποδόσφαιρο.

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε, ο Γκόφας έκανε πολλές αλλαγές σε πρόσωπα και σχηματισμούς, με τον ΑΟΜ να μειώνει (2-1) στο 50' με εύστοχο πέναλτι του Κωνσταντάγκα.

Με την Αρτάκη αγωνίστηκε και ο Γιώργος Μακρής, καθώς και ένας υπό δοκιμή μεσοεπιθετικός, ο Γκριτζανίτης που ανήκει στον Ηφαιστο Νίκαιας, αλλά έχει παίξει και με τα χρώματα της ιστορικής Προοδευτικής.

Μπήκαν στο ματς και οι Λέκκας, Κατσαρής.

Για την Αρτάκη στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε ο Ζυγκερίδης στην κορυφή, δεκάρι ο Ντράγκαν, 8αρι ο Ντελέκος και 6αρι ο Κωνσταντίνου. Αριστερός χαφ ξεκίνησε ο Μεγάλος και δεξιά ο Παπαδάκης (στα μισά άλλαξαν πλευρές), όπως και ο Ντράγκαν αγωνίστηκε κατά διαστήματα σαν 9αρι.

Δεξιός μπακ ο Στασινόπουλος, αριστερά ο Στάρις και στόπερ οι Τσούπρος και Καραμπάς.

Στο β' ημίχρονο ο Ντράγκαν (φωτό κάτω) έμεινε στα αποδυτήρια.

Μπήκε ο Χατζηστάμου δεξιός μπακ, αριστερά ο Στάρις, ο Στασινόπουλος ανέβηκε στα χαφ με τον Κωνσταντίνου, ο Ντελέκος δοκιμάστηκε αριστερός χαφ με τον Παπαδάκη δεξιά και ο Ζυγκερίδης με τον Μεγάλο ντουέτο στην κορυφή.

Στην πορεία ο Ντελέκος γύρισε επιτελικός και ξαναπέρασε ο Μεγάλος αριστερά με τον Ζυγκερίδη στην κορυφή.

Για τη Μακρυκάπα του Βαγγέλη Ζέρβα αγωνίστηκαν οι Πουρνής, Πασάι, Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης, Μπατζελής, Λούρος, Γκίκας, Γ. Μαστροκώστας, Γκάβαλης, Σίδερης, Κούκα, Βουρδάνος, Ρουμπής, Κωνσταντάγκας, Κικίδης, Μήτρου, Καλπέρης.

Α' και Β' ΕΣΚΑΣΕ: Αποτελέσματα, βαθμολογίες, επόμενη αγωνιστική

[24/01/2022 - 12:57]

Τρεις νίκες από τις ομάδες της Εύβοιας - Ακάθεκτη συνεχίζει η ΑΓΕΧ ...περισσότερα

ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ 55-62: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα τςη Ιστιαίας

[24/01/2022 - 11:56]

Αποτελέσματα-Βαθμολογία- Επόμενη αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ ΜΠΑΣΚΕΤ ...περισσότερα