ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 5-0: Χατ-τρικ ο Τόρα, επιστροφή με γκολ ο Σταματάκος

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 5-0: Χατ-τρικ ο Τόρα, επιστροφή με γκολ ο  Σταματάκος
22 Ιανουαρίου 2022, 18:40
Οι γηπεδούχοι αξιοποιήσαν τις ευκαιρίες τους.

Με πεντάρα επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Απόλλων Ερέτριας, ο οποίος διατήρησε το πόδι στο γκάζι από το ...πέρυσι (σ.σ. 2021) και συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του και στις αρχές του 2022, σκαρφαλώνοντας στη 2η θέση της βαθμολογίας της Α' ΕΠΣΕ μετά και την ήττα του ΑΟ Μακρυκάπας στο ντέρμπι με τη Χαλκίδα.

Ο Τόρα στο 6' με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον Απόλλωνα και έκανε το 1-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε παιχνίδι κέντρου με λιγοστές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο β' ημίχρονο ο Απόλλων ήταν πιο αποτελεσματικός και αξιοποίησε τις ευκαιρίες του. Στο 56' ο Τόρα με σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ και έκανε το 2-0.

Ο Νίκος Σταματάκος γύρισε στην Ερέτρια μετά από 7 χρόνια στις Εθνικές κατηγορίες, και στο ντεμπούτο του σκόραρε και έκανε το 3-0 στο 73' με πλασέ.

Στο 82' ο Τόρα με πλασέ πέτυχε χατ-τρικ και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0.

Το τελικό 5-0 έγραψε με πέναλτι ο Κανάνι στο 89'.

Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι με "οδηγό" την εμπειρία κατάφεραν να επιβληθούν της νεανικής ομάδας του Αυλωναρίου που άντεξε για μία ώρα παιχνιδιού, αλλά στο τελευταία ημίωρο δεν μπόρεσε, και λόγω κούρασης να αποτρέψει τη μεγάλη έκταση του σκορ.

Διαιτησία: Πόγκας, Κελεπούρης - Μαρίνος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος, Μ. Καρλατήρας (85' Α, Μπασινάς), Βελαέτης, Λ. Καρλατήρας, Κανάνι, Βεσέλι (77' Μέτσιο), Τόρα, Ν. Σταματάκος (73' Συκάς), Λάζρι (65' Χιούσκα), Αντζέλι, Ρούσσος (77' Μορφούλης).

ΑΥΛΩΝΑΡΙ (Γιώργος Τζόκας): Μπασινάς, Ξυράφης, Μπρεγκανάκου, Παππάς (77' Ν. Παναγιώτου), Μαστροκώστας (79' Βογιατζής), Μάλλιος, Πόγκας (16' Ρουμπής), Ηλίας, Γλυκός (77' Σολάκου), Τσιάκος, Κρόκος (77' Γκιούλι).