ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ-ΑΡΤΑΚΗ 1-0: Στο 90' έχασε ελπίδες και το αήττητο εκτός έδρας

23 Ιανουαρίου 2022, 17:05
Καλά έπαιξε ο ΑΟΝΑ στο AEL FC Arena, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το αήττητο εκτός συνόρων

Σοκ για την Αρτάκη στο 90', αφού με το γκολ που δέχτηκε στο τέλος του αγώνα, υπέστη την πρώτη εκτός έδρας ήττα με 1-0, στο AEL FC Arena, από τον πρωτοπόρο Ηρακλή που ξέφυγε και στη βαθμολογία με 9 βαθμούς από τον ΑΟΝΑ, ο οποίος είχε καλή απόδοση, αλλά μετά από αυτή την ήττα, στην πρεμιέρα του Β' γύρου, έχασε πολλές ελπίδες για την κατάκτηση της πρωτιάς στον 3ο όμιλο της Γ' Εθνικής.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αρτάκη στάθηκε πολύ καλά. Προσεκτική στην άμυνα, έψαχνε την ευκαιρία να βγει μπροστά και να αγχώσει τους γηπεδούχους και το κατάφερε.

Πολύ καλή αμυντικά απέτρεψε κάθε απειλή και όσες φορές βγήκε στην επίθεση έδειξε πιο επικίνδυνη από την αντίπαλό της.

Στο 5' η πρώτη φάση του ματς από τον ΑΟΝΑ σε φάουλ του Στάρις, η μπάλα κατευθυνόταν στα δίχτυα, αλλά επενέβη ο Παπαγιάννης στο πρώτο δοκάρι και έδιωξε την μπάλα.

Στο 17' έξυπνη κάθετη του Παπαδάκη προς τον Ζυγκερίδη που θα έφευγε μόνος του, αλλά πριν φθάσει η μπάλα στον επιθετικό του ΑΟΝΑ πρόλαβε κι έδιωξε αμυντικός των γηπεδούχων.

Στο 23' από τον Παπαδάκη πάλι, η μπάλα έφθασε στο Στάρις το σουτ του οποίου αποκρούστηκε και στην επαναφορά, σε νέο σουτ του Ζαχαρόπουλου η μπάλα απομακρύνθηκε από αμυνόμενο.

Τρία λεπτά αργότερα (26') δημιουργήθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία για τον ΑΟΝΑ. Ο Παπαδάκης έβγαλε την πάσα στον Μεγάλο, που ήταν μέσα στην περιοχή, και ο επιθετικός της Αρτάκης έκανε την κοντινή προβολή, αλλά η μπάλα έφυγε ψηλά άουτ.

Στο 30' ο Κουτσούκης για τον Ηρακλή από καλή θέση έπιασε το σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το δοκάρι.

Στο 33' ένα καλό σουτ του Ζαχαρόπουλου δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Με την έναρξη του β' ημιχρόνου δεν άλλαξε ο ρυθμός του ματς. Ο ΑΟΝΑ κατάφερε να απομακρύνει τους κινδύνους και προσπαθούσε να κάνει τη ζημιά στην κόντρα, δημιουργώντας, μάλιστα, την πιο καλή φάση στο 62' όταν από σέντρα του Παπαδάκη από αριστερά, προσπάθησε να διώξει αμυντικός του Ηρακλή, αλλά η μπάλα κατευθύνθηκε προς την εστία της ομάδας του, όπου απομάκρυνε με υπερένταση ο τερματοφύλακας και στη συνέχεια σε σουτ του Ζαχαρόπουλου η μπάλα έφυγε άουτ.

Στο 67' καλό σουτ από πλάγια του Ζυγκερίδη απέκρουσε ο γκολκίπερ των Λαρισαίων.

Κι εκεί που φαινόταν ότι η ομάδα της Εύβοιας θα έφευγε σε άλλο ένα ματς εκτός έδρας αήττητη, στο 90' σε μια φάση που έγινε στην περιοχή της Αρτάκης, ο νεαρός Παπαδόπουλος (μεταγραφή πρόσφατη από τον Αετό Μακρυχωρίου), που είχε μπει αλλαγή 5 λεπτά νωρίτερα, βρέθηκε αμαρκάριστος στη δεξιά πλευρά της άμυνας της Αρτάκης και με ένα αριστερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντουμάνη κι έγραψε το 1-0 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτησία: Τσιγαρίδας, Δόσκορης - Γάκος (Φθιώτιδας).

ΗΡΑΚΛΗΣ ΛΑΡΙΣΑΣ: Παπαγιάννης, Μπαλαμώτης, Κουτσούκης (92' Τάρτας), Γκαλίτσος, Δοδοντσάκης, Αγρόδημος, Μαρίνογλου (46' Μπραγκαμόντι), Μπαμής (85' Παπαδόπουλος), Αλεξίου, Χασομέρης, Γκίκα (63' Κακαβίτσης).

ΑΟ ΝΕΑΣ ΑΡΤΑΚΗΣ (Μ. Γκόφας): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Στράρις, Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου, Παπαδάκης, Ζαχαρόπουλος, Ζυγκερίδης, Ντράγκαν, Μέγαλος (71' Χατζηστάμου).