ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 2-2: Ματσάρα με πλούσιες συγκινήσεις

30 Ιανουαρίου 2022, 18:53
Δυο επιθετικές ομάδες διαφήμισαν το ποδόσφαιρο.

Στην ισοπαλία "κάθισε" η μπίλια στο μεγάλο σημερινό ντέρμπι της Α' ΕΠΣΕ ανάμεσα στον Αμαρυνθιακό και τον Απόλλωνα Ερέτριας, σε ένα χορταστικό και επιθετικό παιχνίδι που έληξε 2-2 και πρόσφερε πλούσιες συγκινήσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Απόλλων τα ...έχανε, ενώ στο β' ημίχρονο τα ...έβαλαν και οι δύο, με τον Αμαρυνθιακό να προηγείται, την Ερέτρια να φέρνει τούμπα το παιχνίδι, την ομάδα της Βάθειας να ισοφαρίζει και στο τέλος να χάνει κι αυτή μοναδική ευκαιρία με τον Π.Δ. Σκριβάνο για να πάρει το ματς.

Αλλά και στο πρώτο ημίχρονο η Ερέτρια παρότι ήταν πολύ επικίνδυνη, δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή της.

Στο 2' μετά από κομπίνα σε κόρνερ, συρτό σουτ του Σταματάκου για την Ερέτρια έφυγε άουτ.

Στο 7' σε γρήγορη μετάβαση μετά από κόρνερ του Αμαρυνθιακού, ο Σταματάκος για την Ερέτρια βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Στο 13' ο κινητικός Λάζρι για την Ερέτρια μπήκε στην αντίπαλη περιοχή από δεξιά, αλλά η πάσα του στον αμαρκάριστο Κανάνι δεν ήταν καλή και χάθηκε κι άλλη σημαντική στιγμή για τους φιλοξενούμενους.

Στο 26' από πάσα του Σταματάκου στον Ρούσσο, ο νεαρός μπακ έκανε το σουτ, αλλά ο Σακκής εξουδετέρωσε τη φάση.

Στο 31' η Ερέτρια κέρδισε φάουλ πλάγια αριστερά, το εκτέλεσε ο Τόρα, η μπάλα πέρασε από πολλά σώματα και κατέληξε στα δίχτυα, αλλά ο ρέφερι Λάμπρου σφύριξε επιθετικό φάουλ στον Σελίμ Μυρτέζα.

Στο 38' ο Σταματάκος έκλεψε από τον Ρεπετσά την μπάλα, τροφοδότησε τον Λάζρι που πάτησε περιοχή, αλλά κόπηκε την τελευταία στιγμή.

Χρειάστηκε να περάσουν 39 λεπτά για να αισθανθεί σοβαρή απειλή ο Μίχος της Ερέτριας, με το νεαρό γκολκίπερ να αποκρούει σωτήρια σουτ του Πέππα.

Στο 44' ο Χιούσκα για την Ερέτρια βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

Ηταν ένα πρώτο ημίχρονο όπου η Ερέτρια ξεκάθαρα είχε τον πρώτο λόγο με πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις. Ο Αμαρυνθιακός προσπάθησε να απειλήσει με τον Αντ. Μυρτέζα από την αριστερή πτέρυγα, χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα.

Ομως, κόντρα στη ροή του πρώτου ημιχρόνου, το β' ημίχρονο ξεκίνησε με γκολ του Αμαρυνθιακού.

Από βαθιά μπαλιά του Σιαράπη, ο Π.Δ. Σκριβάνος γύρισε άψογα στον Πέππα και ο υψηλόσωμος χαφ με πλασέ, ένα μέτρο από τη γραμμή έκανε το 1-0.

Η Ερέτρια βρήκε γκολ στο 55' από στημένη μπάλα μετά από φάουλ στον Κανάνι. Ο Λάζρι το εκτέλεσε (ίσως μπήκε στη φάση και ο Χιούσκα), με την μπάλα να καταλήγει στη ρίζα του δεύτερου δοκαριού και στα δίχτυα για το 1-1.

Στο 59' κι ενώ το ματς ήταν ισορροπημένο, ο Σταματάκος με ένα σόλο βρέθηκε αριστερά, αλλά το γύρισμα που έκανε δεν βρήκε αντίκρισμα.

Στο 78' η Ερέτρια πανηγύρισε για δεύτερη φορά, όταν από πλάγιο του Βεσέλι στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, οι παίκτες του Αμαρυνθιακού πιάστηκαν στον ύπνο και ο Γκέρσι Τόρα με έξυπνη κεφαλιά στη γωνία έκανε το 1-2 και έφτασε τα 16 γκολ στο πρωτάθλημα.

Κι ενώ η Ερέτρια ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει ένα πολύ μεγάλο διπλό, στο 86' από μακρινή μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ερέτριας, ο Δημήτρης Τσούτσης που είχε μπει στο ματς αλλαγή και έδωσε ώθηση στην ομάδα του, με ιδανικό πλασέ "νίκησε" τον Μίχο και έκανε το 2-2.

Στις καθυστερήσεις μετά από ωραία ενέργεια του Π.Λ. Σκριβάνου, ο φορ της Βάθειας έστρωσε στον Π.Δ. Σκριβάνο στο ύψος του πέναλτι και ο "δάσκαλος" σούταρε συρτά και ...σύριζα από το κάθετο δοκάρι, με τους Αμαρύνθιους να μην μπορούν να πιστέψουν πώς χάθηκε η ευκαιρία...

Με τη φανέλα του Αμαρυνθιακού εμφανίστηκε για πρώτη φορά και μάλιστα βασικός ο Λευτέρης Πάλλης που ανήκε στον ΑΟ Χαλκίς.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Λάμπρου με βοηθούς τους Κωνστάντιο και Πριόνα. Αρχικά είχε οριστεί διαιτητής ο Στέλιος Φώτης, αλλά δήλωσε κώλυμα.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Θανάσης Μεθενίτης): Σακκής, Παν. Τσούτσης, Πετράκης (80' Ντρέγκης), Πάλλης (57' Δημ. Τσούτσης), Ρεπετσάς, Σελίμ Μυρτέζα, Σιαράπης (89' Μυρτέζα), Πέππας (80' Κιμουλιάτης), Π.Λ. Σκιβάνος, Αντ. Μυρτέζα, Π.Δ. Σκριβάνος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μίχος, Μαρ. Καρλατήρας, Βελαέτης, Λάμπρ. Καρλατήρας, Χιούσκα (60' Αντζέλι), Κανάνι, Βεσέλι, Γκέρσι Τόρα (83' Μέτσιο), Νικ. Σταματάκος, Λάζρι, Ρούσσος.