ΑΙΔΗΨΟΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 1-3: Πρώτη νίκη στο Βορρά

30 Ιανουαρίου 2022, 19:45
Με 10 παίκτες τέλειωσαν το ματς οι γηπεδούχοι

Στο πρόσφατο παρελθόν, η Μακρυκάπα δεν είχε νικήσει στα προηγούμενα ματς μέσα στην Αιδηψό και σήμερα κατάφερε να πετύχει την πρώτη της νίκη στο Βορρά επί της τοπικής ομάδας με 3-1 και παρέμεινε κοντά στην πρωτοπόρο ομάδα της Χαλκίδας.

Με 1-1 είχαν λήξει τα δυο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες, που έγιναν το 2015 και το 2017, ενώ με 2-0 κέρδισε η Αιδηψός στα δυο επόμενα που έγιναν το 2018 και το 2020.

Στο 28' ο Ανδρέας Μήτρου πήρε την μπάλα από σέντρα μέσα στην περιοχή της Αιδηψού κι άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Σπύρος Γκάβαλης πήρε την μπάλα από το κέντρο και προχώρησε και αφού απέφυγε έναν αμυνόμενο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μπιμπάι για δεύτερη φορά.

Η Αιδηψός ξαναμπήκε στο ματς με γκολ του μόνιμου, πλέον, σκόρερ της Γιάννη Κυριακού, σχεδόν αμέσως (40').

Ομως, οι "Λύκοι" κράτησαν το προβάδισμα και λίγο πριν τη λήξη εδραίωσαν τη νίκη τους με εύστοχο πέναλτι που εκτέλεσε ο Σίδερης στο 85'.

Με 10 παίκτες τέλειωσε το ματς η Αιδηψός, λόγω αποβολής του Φώτου στη φάση που δόθηκε πέναλτι σε βάρος της.

Με την Αιδηψό έπαιξε για πρώτη φορά ο Νίκος Γοργομάτης (μπήκε αλλαγή στο ημίχρονο) που ήταν μέχρι πριν λίγες βδομάδες στην Αναγέννηση Μαντουδίου και με τη νικήτρια ο Βασίλης Μπελίτσος (κι αυτός μπήκε αλλαγή).

Διαιτησία: Κηρύκος, Λιαγκάκης - Κοντογιαννίδης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Φώτου, Καραγκούνης, Γιουκάι, Γάσπαρης, Καπλανάι (86′ Γκοτζάι), Αναγνώστου (46′ Ν. Γοργομάτης), Χ. Βασιλείου (46′ Αναστασιάδης), Κυριακού, Ι. Μπιμπάι, Η. Ιωσήφ (75′ Μηλόπουλος).

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Κηρόπουλος, Πασάι, Κικίδης, Γκρινιάρης, Μπατζελής, Μαστροκώστας (65′ Μπελίτσος), Γκίκας (86′ Λέκκας), Λούρος, Γκάβαλης (65′ Κούκα), Σίδερης (88′ Βουρδάνος), Μήτρου.