ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΚΑΡΥΣΤΟΣ 1-0: Μαστρο-γκολ ...λυτρωτικός

6 Φεβρουαρίου 2022, 19:45
Στο 94' υπέκυψαν οι νότιοι που διαμαρτυρήθηκαν για το τέρμα με το οποίο έχασαν από τους πρωτοπόρους

Ενα γκολ στο 94' λύτρωσε τον ΑΟ Χαλκίς και κέρδισε 1-0 την Κάρυστο. Σκόρερ ήταν ο Νίκος Μαστροκώστας που μπήκε αλλαγή και αναδείχθηκε για άλλη μια φορά ...Μαστρο-γκολ. Εντονα διαμαρτυρήθηκαν για το τέρμα οι φιλοξενούμενοι που είχαν μια πολύ καλή παρουσία κόντρα στους πρωτοπόρους και πρωταθλητές Χειμώνα στη Α' ΕΠΣΕ.

Δευτερόλεπτα πριν λήξει το ματς κι ΄ενώ το φαινόταν ότι ο ΑΟΧ θα παραχωρούσε άλλη μια ισοπαλία, ο Μαστροκώστας έπιασε το σουτ από τη γραμμή της περιοχής. Η μπάλα αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια από το χέρι του Αστήθα που ήταν δίπλα στο δοκάρι (φωτό κάτω).

Σύμφωνα με τον διαιτητή κ. Παπακυριάκο, αλλά και το  βοηθό κ. Δελχά, η μπάλα είχε περάσει τα γραμμή, αφού και οι δυο έδειξαν σέντρα αμέσως.

Ακολούθησαν διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι στάθηκαν αρκετά καλά σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και είδαν στο τελευταίο λεπτό να χάνουν την ευκαιρία να πάρουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα στην έδρα του ιστορικού ΑΟΧ.

Να σημειώσουμε ότι η Κάρυστος έπαιζε από το 76' με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κ. Ρουκλιώτη.

Ο ΑΟΧ προσπάθησε από την αρχή του αγώνα να πάρει τον έλεγχο, αλλά την πρώτη επικίνδυνη φάση την έκαναν οι φιλοξενούμενοι στο 7' , όταν ο Σούλας έπιασε καλό σουτ και η μπάλα έφυγε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι του Φαλαγγίτη.

Στο 11' ακολούθησε μια ευκαιρία, η μοναδική στο πρώτο μέρος, από τον ΑΟΧ με τον Σπανό να πιάνει την κεφαλιά και τον Κακαβά να αποκρούει πάνω στη γραμμή του τέρματος σώζοντας την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν την κατοχή σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου, αλλά δεν μπόρεσαν να απειλήσουν την Κάρυστο που ήταν πολύ καλή αμυντικά, με όλους τους παίκτες της οπισθοφυλακής να μην αφήνουν κανένα κενό, έχοντας άριστους αρωγούς στις προσπάθειές τους και τους παίκτες της μεσαίας γραμμής.

Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και το β' ημίχρονο με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται έντονα σε μια φάση που βγήκαν στην κόντρα και ο Ρούσσος -κακώς- κόπηκε με οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να γίνουν επικίνδυνοι όταν η Κάρυστος έμεινε με 10 παίκτες όταν ο Γ. Ρουκλιώτης πήρε -δίκαια- τη δεύτερη κίτρινη και αποβλήθηκε.

Την πρώτη φορά που απείλησε ήταν στο 83' με τον Γεωργίου να πιάνει ένα ξαφνικό και δυνατό σουτ από μακριά, αλλά ο Αραχωβίτης έπεσε και απόκρουσε.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ηλίας Λούκας, που είχε μπει αλλαγή,  ήταν αυτός που έπιασε πάλι το σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής, αλλά πάλι ο τερματοφύλακας της Καρύστου δεν αιφνιδιάστηκε και κράτησε το 0-0 αποκρούοντας την μπάλα που βρήκε στη συνέχεια και στο δοκάρι.

Κι εκεί που όλα έδειχναν ότι ο ΑΟΧ θα έχανε άλλους δυο πόντους σαν γηπεδούχος, μετά τα "Χ" με Σκεπαστή και Αιδηψό, ήρθε σαν λυτρωτής ο Μαστροκώστας (είχε μπει αλλαγή στο ματς) και ...καθάρισε για τους πρωτοπόρους με τον περιπετειώδη τρόπο που προαναφέραμε.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Δάλλας-Δελχάς.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Τσατσαρώνης  (75′ Ι. Κ. Τσολάκος), Γεωργίου, Ι. Θ. Τσολάκος, Σπυράκης, Καραχάλιος (18′ Τρεπεκλής λ.τ.), Σπανός, Ζαχαριάς (70′ Μαστροκώστας), Γκιόκας (75′ Λούκας), Ζουλιώτης.

ΑΟ ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Αντώνης Σταυρόπουλος): Αραχωβίτης, Γεωργακόπουλος (86′ Θάτσι), Καράβολας, Πέρ. Ραβιόλος, Παπασταματίου, Κακαβάς, Κασέμι, Αστήθας, Κ. Ρουκλιώτης, Σούλας (76′ Λυμπερόπουλος), Ρούσσος (91′ Γ. Ρουκλιώτης).