ΑΙΔΗΨΟΣ-ΛΗΛΑΣ (από αναβολή) 1-1: Σε κλίμα συγκίνησης, πρώτος βαθμός εκτός έδρας των φιλοξενούμενων

9 Φεβρουαρίου 2022, 18:50
Οι γηπεδούχοι θυμήθηκαν τον αδικοχαμένο Τάσο Μπιμπάι. Με φάουλ του Κουσερή η ισοφάριση.

Το ματς Αιδηψος-Λήλας είχε αναβληθεί το Νοέμβριο του 2021, λόγω του θανάτου του Τάσου Μπιμπάι, πατέρα του Τίτο Μπιμπάι, και σήμερα βρέθηκε στο γήπεδο η σύζυγός του και μητέρα του παίκτη της Αιδηψού, την οποία η διοίκηση προσφώνησε μέσα σε ιδιαίτερο κλίμα συγκίνησης στην έναρξη του αγώνα.

Σχεδόν δυόμιση μήνες μετά τον πρώτο ορισμό του αγώνα, που δεν έγινε ούτε στο επόμενο "ραντεβού", λόγω έκρηξης των κρουσμάτων covid (αρχές του νέου έτους), οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 1-1 και για την ομάδα του Βασιλικού ήταν ο πρώτος βαθμός εκτός έδρας.

Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο κύλησε με πιο καλή την Αιδηψό και το Λήλα να προσπαθεί να απειλήσει στην κόντρα χωρίς αποτελεσματικότητα.

Στο 36' από φάουλ ο Κυριακού με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στην άλλη γωνία απ' αυτή που στεκόταν ο Αγραφιώτης κι έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στη συνέχεια έχασε δυο καλές ευκαιρίες ο Τίτο Μπιμπάι για να δώσει μεγαλύτερο προβάδισμα στους βόρειους.

Και στο β' ημίχρονο η Αιδηψός είχε επιθετικές τάσεις και ο Λήλας προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να κάνει τη ζημιά.

Η ισοφάριση (1-1), πάντως, προήλθε από στημένο και συγκεκριμένα στο 64' από εκτέλεση φάουλ του Κουσερή (φωτό) και μάλιστα από πολύ μακριά

Η Αιδηψός προσπάθησε να πάρει το "τρίποντο", αλλά δυο φορές ο Κυριακού που βρέθηκε σε καλή θέση για να σκοράρει απέτυχε, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Ιωάννου - Βελέντζας.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γ. Δημητρίου): Μ. Μπιμπάι, Χ. Βασιλείου (72' Ηλ. Ιωσήφ), Ιω. Βασιλείου (65' Μηλόπουλος), Γιουκάι, Γάσπαρης, Σουμπάσης, Φώτου, Γοργομάτης (67' Καπλανάι), Κυριακού, Ι. Μπιμπάι, Αναστασιάδης.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Ν. Ρόγκας): Αγραφιώτης, Αλεξίου, Ευαγγελινός, Μολές, Κουσερής (89' Καρβελάς), Μπενέτος (65' Μανικιώτης), Τσαμπούρης, Παναγιώτου, Νεστουράι, Αναγνώστου, Ντάλντι (54' Μικράκης).