ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 2-2: Στο 91' του πήρε την μπουκιά από το στόμα

13 Φεβρουαρίου 2022, 19:04
Από δύο γκολ οι Π.Λ. Σκριβάνος και Κατσίμπρας.

Ενα γκολ του Παν. Λ. Σκριβάνου στο 91' στάθηκε αφορμή ώστε ο Αμαρυνθιακός να πάρει την μπουκιά από το στόμα του Ελλήσποντου που κρατούσε τη νίκη μέσα στη Βάθεια, αλλά του ...γλίστρησε, ενώ στάθηκε και αφορμή ώστε ο προπονητής του Αμαρυνθιακού Θανάσης Μεθενίτης να παραμείνει "αήττητος", αν και η σημερινή ισοπαλία αφήνει λίγο πίσω τους "ροσονέρι" στο κυνήγι της κορυφής.

Ατυχος του σημερινού αμφίρροπου ματς ήταν ο Δημήτρης Τσούτσης των γηπεδούχων, ο οποίος τραυματίστηκε στο 34ο λεπτό και μεταφέρθηκε στο Νοσοκομείο Χαλκίδας.

Ο Ελλήσποντος άνοιξε το σκορ σχεδόν στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου, όταν ο Μπινιάκος κέρδισε πέναλτι με "δράστη" τον Ρεπετσά, για να ευστοχήσει ο Ζαχαρίας Κατσίμπρας (φωτό) και να κάνει το 0-1.

Στη φάση της παράβασης ο Μπινιάκος τραυματίστηκε στο κεφάλι και υπήρξε καθυστέρηση στο να δοθεί συνέχεια στο ματς, με τον Βοιωτό επιθετικό της ομάδας της Λαμψάκου να παραμένει στη μάχη με "προστατευτικό".

Στο +5 του πρώτο ημιχρόνου (σ.σ. εύλογες οι καθυστερήσεις) ο Παναγιώτης Σκριβάνος του Λ. με δυνατό σουτ έκανε το 1-1 και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Στο β' ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 53' ο Ελλήσποντος κέρδισε φάουλ, ο Ζαχαρίας Κατσίμπρας το εκτέλεσε και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σακκή γράφοντας το 1-2.

Ο Ελλήσποντος που ήταν πολύ κακός αμυντικά κρατούσε το πολύτιμο "τρίποντο" μέχρι το 91', αλλά ...εκεί ο Αμαρυνθιακός κέρδισε φάουλ, το εκτέλεσε ο Π.Λ. Σκριβάνος, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και στην ...επιστροφή σούταρε ξανά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 2-2.

Διαιτησία: Κηρύκος, Ιωάννου-Λιαγκάκης.

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ (Θανάσης Μεθενίτης): Σακκής, Π. Τσούτσης, Ντρέκης, Πάλλης (65′ Θ. Σκριβάνος), Ρεπετσάς, Σ. Μυρτέζα, Δ. Τσούτσης (35′ λ.τ. Πετράκης), Σιαράπης (65′ Κιμουλιάτης, 78′ Μεταξάς λ.τ.), Π. Λ. Σκριβάνος, Π.Δ. Σκριβάνος, Πέππας.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Ερ. Τόρα, Γίγας, Νάτσης, Αγγελάτος (96′ Κικίδης), Ντούκα, Μπασινάς, Στρατής (87′ Ανέστης), Κατσίμπρας, Μπινιάκος, Πέτσας (75′ Χατζηλάμπρου), Γιαλός.