ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΑΥΛΩΝΑΡΙ 3-1: Μέσα σε 16 λεπτά ...επανήλθε στις νίκες

20 Φεβρουαρίου 2022, 18:35
Από την πρεμιέρα είχαν να κερδίσουν οι κιτρινόμαυροι-Δυο γκολ σημείωσε ο Χρήστος Παριανός

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε το Καλοχώρι/Παντείχι παίζοντας στο γήπεδό του με το Αυλωνάρι, αφού βρέθηκε να χάνει στο 10ο λεπτό από τους φιλοξενούμενους. Ομως, μέσα σε 16 λεπτά τα έφερε όλα τούμπα και κέρδισε 3-1, επιστρέφοντας στις νίκες μετά από ...ένα ολόκληρο γύρο.

Η τελευταία φορά που ο ΑΟΚΠ είχε γευτεί τη χαρά της νίκης ήταν στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος που επικράτησε 2-1 του Λήλα με τον οποίο συγκατοικεί πλέον στη βαθμολογία, αλλά έχει το πάνω χέρι σε περίπτωση που ισοβαθμήσουν στο τέλος (νίκη και ισοπαλία).

Το Αυλωνάρι προηγήθηκε με τη συμπλήρωση του 10λεπτου με γκολ του Βαγγέλη Ρουμπή από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Μάλλιος.

Πέντε λεπτά αργότερα, όμως, το ματς ήρθε στα ίσια  με γκολ που σημείωσε ο Χρήστος Παριανός, όταν βρέθηκε στην περιοχή και εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Κονόμι στέλνοντας ψύχραιμα την μπάλα στα δίχτυα του Κελάι.

Στο 24' οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να προηγηθούν ξανά στο σκορ όταν ο Τσιάκος βρέθηκε μέσα στην περιοχή του ΑΟΚΠ κι έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα αποκρούστηκε από το δοκάρι.

Ανέβηκε η απόδοση των γηπεδούχων στη συνέχεια και μέσα σε δυο λεπτά κατάφερε να κάνει την ολική ανατροπή. Στο 30' ο Παριανός μέσα στην περιοχή του Αυλωναρίου έπιασε το σουτ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κελάι.

Αμέσως με τη σέντρα από σέντρα του Αποστόλου μέσα στην περιοχή, ο 18χρονος Θανάσης Λέκκας που βρέθηκε μέσα στην περιοχή του Κελάι πλάσαρε υποδειγματικά και έκανε το 3-1, σημαδεύοντας με γκολ ο ίδιος την πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα του Καλοχωρίου/Παντειχίου.

Το Αυλωνάρι στο β' ημίχρονο απείλησε με κάποια μακρινά σουτ του Ηλία και του Κατσούλα, αλλά δεν κατάφερε να αλλάξει την σε βάρος του κατάσταση κι έτσι η επιστροφή του Γιάννη Μπασούκου στον πάγκο των κιτρινόμαυρων σημαδεύτηκε με ήττα, που ήταν η 8η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα.

Διαιτησία: Γκάτσος, Ιωάννου-Χ. Αντωνίου.

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ (Δημήτρης Ακριτίδης): Πρέντσι, Βλάχος, Θ. Ντεγιάννης, Κ. Καραμπάς, Χασανλλάρι, Κονόμι (90' Σαμαρτζής), Λέκκας, Αποστόλου (90' Μαριέτης), Τσιαμπαλής (87' Βαγγ. Ντεγιάννης), Παριανός (60' Αγγελάκης), Μπασούκος.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Δημ. Μπασούκος): Κελάι, Μάλλιος, Ξυράφης, Κόκκος, Μαστροκώστας, Ντραγκότι, Τσιάκος, Κατσούλας (70' Γκιούλι),  Ρουμπής (65' Αλέξ. Πόγκας), Ηλίας, Κ. Πόγκας (35' Γ. Κούκης).