ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ 5-2: Πάτησε γκάζι ...δυο φορές κι επέστρεψε στις νίκες

27 Φεβρουαρίου 2022, 20:00
Επτά διαφορετικούς σκόρερ είχε το παιχνίδι.

Δύσκολη ήταν η τρέχουσα εβδομάδα για τον Ταμυναϊκό μετά την ήττα της περ. αγωνιστικής από τη Μακρυκάπα.

Η ομάδα του Αλιβερίου ανασυντάχθηκε, όμως, και σήμερα επέστρεψε στις νίκες, επικρατώντας με το ευρύ 5-2 του Καλοχωρίου/Παντειχίου που ερχόταν από νίκη κόντρα στο Αυλωνάρι και πήγε στο Αλιβέρι για να κάνει την έκπληξη, χωρίς να πετύχει το στόχο του.

Ο Ταμυναϊκός πάτησε γκάζι στο ματς ...δύο φορές.

Στο πρώτο ημίχρονο που προηγήθηκε με 3-0 και όταν ο ΑΟΚΠ πλησίασε σε απόσταση βολής, ο Ταμυναϊκός ξαναπάτησε γκάζι και έβαλε ακόμη δυο γκολ ...καθαρίζοντας την μπουγάδα.

Το ματς είχε 7 διαφορετικούς σκόρερ!

Στο 9' ο Μπράχα έκανε το 1-0 για την ομάδα του Ταμυναϊκού.

Στο 40' ο Κοτρογιάννης έδωσε ασίστ στον Σταματούκο μέσα στην περιοχή κι αυτός έγραψε το 2-0.

Στο 42' μετά από λάθος στην άμυνα του ΑΟΚΠ, ο Κοτρογιάννης βρέθηκε απέναντι στον Κατσιμήτρο και με πλασέ διαμόρφωσε το 3-0.

Στο β' ημίχρονο ο ΑΟΚΠ προσπάθησε να ανεβάσει απόδοση και να διεκδικήσει πράγματα από το ματς, ο Ταμυναϊκός ίσως να χαλάρωσε και έτσι οι κιτρινόμαυροι στο 70' μείωσαν σε 3-1 με κεφαλιά του Κώστα Καραμπά μετά από εκτέλεση φάουλ του Αποστόλου.

Στο 75' ο Αποστόλου από δημιουργός έγινε σκόρερ και μείωσε σε 3-2 για τον ΑΟΚΠ.

Το παιχνίδι ξαφνικά έγινε ντέρμπι, αλλά ο Ταμυναϊκός βρήκε τρόπο να ξεκλειδώσει εκ νέου την αντίπαλη άμυνα.

Στο 80' μετά από σουτ του Κουτρογιάννη πάνω σε αμυνόμενο, στην επιστροφή της μπάλας ο Πέππας έκανε το 4-2.

Και στο 84' ο Γιάννης Μώρος με έξοχη ενέργεια έγραψε το τελικό 5-2.

Διαιτησία: Κηρύκος, Δελχάς-Γεωργαράς.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγ. Ντόβολης): Ζωντός, Δήμου, Πιλάτης, Φωτιάς, Β. Αναστασίου, Μάνος Αναστασίου (58' Βρέττος), Βογιατζής (58' Πομάρες), Σταματούκος (68' Πέππας), Μπράχα (46' Μώρος), Κοτρογιάννης, Γιωρ. Ντόβολης (88' Νεκτ. Καλαμιώτης).

ΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ/ΠΑΝΤΕΙΧΙΟΥ (Δημ. Ακριτίδης): Κατσιμήτρος, Βλάχος (74' Σαμαρτζής), Θ. Ντεγιάννης, Κ. Καραμπάς, Αγγελάκης (46' Χασανλάρι), Κονόμι (46' Βαγγ. Ντεγιάννης), Λέκκας, Αποστόλου, Τσιαμπαλής, Παριανός, Μπασούκος (74' Μαριέτης).