ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ 4-0: Εβαλε γκολ και με 10 παίκτες

5 Μαρτίου 2022, 18:20
Κυρίαρχοι στο β' μέρος οι πρωτοπόροι

Την πιο μεγάλη σε σκορ νίκη του πέτυχε ο ΑΟ Χαλκίς επικρατώντας στο Στάδιο της πόλης με 4-0 επί του Ελλησπόντου. Ηταν πολύ καλύτερος του αντιπάλου του και ειδικά στο β' 45λεπτο ήταν απόλυτα κυρίαρχος, όπου σημείωσε κι ένα γκολ παίζοντας με 10 παίκτες. Να σημειώσουμε ότι για 8ο συνεχόμενο αγώνα (μετά την ήττα στο Αλιβέρι με τον Ταμυναϊκό) παρέμεινε αλώβητη και η εστία του, την οποία υπεράσπισε και σήμερα ο Μπάμπης Βασιλείου.

Στο πρώτο ημίχρονο οι νικητές πέτυχαν γρήγορα ένα γκολ. Στο 8' από σέντρα του Σπυράκη ο Καραχάλιος μπήκε στην περιοχή πρόλαβε και τσίμπησε την μπάλα ξεγελώντας τον Τόρα και στην κενή εστία πλάσαρε γράφοντας το 1-0.

Στη συνέχεια είχε τον έλεγχο με τον αντίπαλό του να έχει καλές προσπάθειες και να στέκεται καλά. Ομως, στην επανάληψη οι γηπεδούχοι κινήθηκαν πολύ καλά σε όλους τους χώρους, ήταν δημιουργικοί και αποτελεσματικοί, ενώ η ομάδα της Λαμψάκου δεν μπόρεσε ν' απειλήσει ούτε μια φορά τον αντίπαλό της.

Στο 60' από ωραία σέντρα του Τσατσαρώνη, ο Σπανός με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 2-0.

Δυο λεπτά αργότερα ο Ζουλιώτης έχασε μεγάλη ευκαιρία να τριπλασιάσει τα γκολ της ομάδας του αλλά το πλασέ που έκανε δεν βρήκε στόχο.

Στο 66' ο Ζουλιώτης κέρδισε πέναλτι από τον Μπασινά, το εκτέλεσε ο ίδιος, αλλά απέκρουσε ο Τόρα. Δεν συγκράτησε την μπάλα, όμως, και ο Τρεπεκλής έτρεξε πρώτος κι έγινε κάτοχός της  και με σουτ την έστειλε στα δίχτυα του σημειώνοντας το 3-0.

Στο 73' ο σκόρερ του 3-0 βρέθηκε σε καλή θέση από νέα ωραία σέντρα του Τσατσαρώνη, αλλά η κεφαλιά που επιχείρησε ήταν άστοχη.

Στο 76' τραυματίστηκε ο Σπυράκης και επειδή ο ΑΟΧ είχε κάνει και τις πέντε αλλαγές, συνέχισε με 10 παίκτες.

Στο 84' από ασίστ του Σπανού ο Τρεπεκλής με συρτό δυνατό σουτ από τη γραμμή της μεγάλης περιοχής ολοκλήρωσε τη νίκη των πρωτοπόρων.

Διαιτησία: Τσακός, Κελεπούρης-Χαρ. Αντωνίου

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Βασιλείου, Κολιόπουλος (69' Μετοχιάτης), Ιω. Κ. Τσολάκος (46′ Τσατσαρώνης), Γεωργίου (69′ Τζάβρας), Ιω. Θ. Τσολάκος, Ζουλιώτης, Σπυράκης, Καραχάλιος (65′ Τρεπεκλής), Σπανός, Μαστροκώστας (65′ Λούκας), Χαλιώτης.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Γιώργος Κρόκος): Τόρα, Μάλλιαρης, Νάτσης, Αγγελάτος, Ντούκα, Μπασινάς (85′ Ράλλης), Νικολάου (55′ Χατζηλάμπρου), Κατσίμπρας, Μπινιάκος, Ανέστης (65′ Κικίδης), Πέτσας.