ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 2-2: Έχασαν βαθμούς, νίκησε το ποδόσφαιρο!

5 Μαρτίου 2022, 18:55
Στο 89' ισοφάρισαν οι γηπεδούχοι.

Δυο από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος συγκρούστηκαν σήμερα στο γήπεδο της Ερέτριας. Η Μακρυκάπα, με το ρολόι να σημαδεύει το 89ο λεπτό είναι αγκαλιά με ένα παλικαρίσιο διπλό ...στου Απόλλωνα το ναό. Οι γηπεδούχοι κερδίζουν φάουλ, ο Τόρα εκτελεί, ο Κηρόπουλος διώχνει, ο Φώτης Βεσέλι παίρνει το "ριμπάουντ" και με κεφαλιά ισοφαρίζει σε 2-2.

Με το τελευταίο σφύριγμα ο Βεσέλι ξαπλώνει στο χορτάρι, ο Κηρόπουλος τον πλησιάζει, του απλώνει τα χέρια και τον σηκώνει (φωτό πάνω).

Απόλλων Ερέτριας και Μακρυκάπα στην κούρσα του τίτλου έχασαν από 2 βαθμούς (η Ερέτρια βέβαια έσωσε τον έναν στο τέλος), αλλά σήμερα νίκησε το ποδόσφαιρο. Μόνο και μόνο απ' αυτό το στιγμιότυπο. Αλλά και το ματς ήταν η επιτομή του ντέρμπι. Με πάθος, ένταση, αλλά σε αθλητικά πλαίσια.

Παιχνίδι κέντρου στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να μην κλείνονται, αλλά να προσέχουν τα νώτα τους.

Είχαν από μια καλή στιγμή, με τη Μακρυκάπα να μεταφέρει πιο εύκολα την μπάλα στα καρέ της Ερέτριας και σε σετ παιχνίδι, αλλά και από στημένες μπάλες.

Στο 19’ από κόρνερ του Μήτρου, ο Μπελίτσος που ήταν από τους διακριθέντες με προβολή έκανε το 0-1 για τη Μακρυκάπα.

Στο 22’ η Μακρυκάπα άγγιξε το δεύτερο γκολ, όταν από σουτ του Μήτρου (μπήκαν στη φάση και οι Γκάβαλης και Γκρινιάρης) ο Μπασινάς απέκρουσε σε κόρνερ.

Αντί για το 0-2 έγινε το 1-1 στο αμέσως επόμενο λεπτό (23').

Ο Τόρα τροφοδότησε τον Κανάνι, ο οποίος τρύπησε το κέντρο της άμυνας της Μακρυκάπας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1.

Ο Κανάνι ήταν αυτός που καρδιοχτύπησε τη  Μακρυκάπα και στο 29’ όταν από σέντρα ακριβείας του Ρούσσου έπιασε την  κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Και στο 37’ η Μακρυκάπα πάγωσε εκ νέου την Ερέτρια. Σε ένα γέμισμα, ο Μάριος Καρλατήρας δεν άκουσε τον Μπασινά που του φώναξε να αφήσει την μπάλα, από λάθος εκτίμηση ...στρώθηκε στον Μήτρου και ο εξτρέμ των Λύκων πλάσαρε σε κενή εστία για το 1-2. Ένα γκολ "δώρο" της άμυνας, αλλά το ποδόσφαιρο είναι παιχνίδι λαθών.

Στο 43’ ο Τσαμτσάκης που έδειξε πολύ καλά στοιχεία και εξαιρετικά κρατήματα της μπάλας, έπιασε ένα σουτ από δεξιά, αλλά ο Κηρόπουλος έδιωξε με τις γροθιές.

Ήταν ένα πρώτο ημίχρονο που η Μακρυκάπα πατούσε πιο καλά στο γήπεδο. Στο β’ ημίχρονο οι Λύκοι επέλεξαν να παίξουν πίσω από την μπάλα και να εκμεταλλευτούν μια κόντρα για να κλειδώσουν το ματς.

Δεν δημιούργησαν, όμως, κάποια μεγάλη φάση στα καρέ της Ερέτριας εκτός από ένα γυριστό σουτ του Σίδερη που δεν ανησύχησε τον Μπασινά.

Η Ερέτρια έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 46’ όταν ο Τόρα πάσαρε από τον άξονα (έπαιζε επιτελικός) στον Τσαμτσάκη, ο δεύτερος έβγαλε τον Κανάνι "φάτσα" με τον Κηρόπουλο, αλλά ο γκολκίπερ των Λύκων έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση.

¶λλες δύο ενέργειες του Τσαμτσάκη στο 64’ και στο 65’ με αποδέκτες τους Τόρα και Κανάνι δεν είχαν ευτυχή κατάληξη για τους γηπεδούχους.

Και φτάσαμε στο 89’ με τον Βεσέλι να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα και να γράφει το τελικό 2-2.

Ένας καταλογισμός φάουλ που σήκωσε ...διπλή διαμαρτυρία. Οι μεν της Μακρυκάπας φώναξαν ότι δεν υπήρξε κανένα φάουλ, οι δε της Ερέτριας ότι έγινε πάνω στη γραμμή και έπρεπε να δοθεί πέναλτι.

Στα χασομέρια του αγώνα ο Γιάννης Τρεγκάι λίγο έλειψε να κάνει την τεράστια ανατροπή για την Ερέτρια, όταν πάτησε στην περιοχή μόνος του από δεξιά (μπήκε στο ματς στη θέση του ακραίου μπακ για να δώσει ταχύτητα), σούταρε, αλλά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Υπήρχαν συμπαίκτες του στο πέναλτι, αλλά ο νεαρός προτίμησε να τελειώσει μόνος τους τη φάση.

Στο τέλος αποβλήθηκαν ο Ρούσσος για την Ερέτρια (δεύτερη κίτρινη και δεν παίζει κόντρα στη Χαλκίδα) και ο Μπατζελής για τη Μακρυκάπα (κόκκινη).

Ο προπονητής της Μακρυκάπας Βαγγέλης Ζέρβας όντας τιμωρημένος είδε το ματς από την εξέδρα.

Με την Ερέτρια δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Νίκος Σταματάκος.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Δάλλας-Βελέντζας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Βαλκάνος): Μπασινάς, Μ. Καρλατήρας, Βελαέτης, Λ. Καρλατήρας (83’ Τρεγκάι), Κανάνι, Βεσέλι, Τσαμτσάκης, Τόρα, Λάζρι, Ρούσσος, Αντζέλι.

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Ζέρβας): Κηρόπουλος, Μπελίτσος (70’ λ.τρ. Πασάι), Μπαλαμπάνης, Γκρινιάρης Μπατζελής, Γ. Μαστροκώστας, Γκίκας, Λειβαδίτης, Γκάβαλης (82’ Κούκα), Σίδερης (85’ Κικίδης), Μήτρου.