ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΕΡΕΤΡΙΑ 1-2: Θεός Απόλλων άλωσε το Δημοτικό Στάδιο

9 Μαρτίου 2022, 21:13
Τον χτύπησε στην κόντρα και μείωσε στο -2 από την κορυφή.

Ο Απόλλων Ερέτριας άλωσε το Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας νικώντας τον ΑΟΧ με 2-1 και ξαναμπήκε γερά στο κόλπο του τίτλου, μειώνοντας στο -2 από τον σημερινό του αντίπαλο.

Η Ερέτρια πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό και προηγήθηκε 2-0 με δύο γκολ από την άσπρη βούλα, χτυπώντας τους γηπεδούχους στην κόντρα.

Ο ΑΟΧ μείωσε στο β’ ημίχρονο με τον …εξτρέμ Κολιόπουλο, πίεσε αρκετά την Ερέτρια, αλλά οι φιλοξενούμενοι άντεξαν και έφυγαν με το μεγάλο διπλό από τη Χαλκίδα.

Στο 6’ ο Τσαμτσάκης κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας του ΑΟΧ, ανατράπηκε από τον Φαλαγγίτη και ο ρέφερι Γκάτσος έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο πρώτος σκόρερ (με 20 γκολ πλέον) του πρωταθλήματος Τόρα με εύστοχη εκτέλεση έκανε το 0-1.

Ελάχιστα μετά, η Ερέτρια χτύπησε πάλι στην γρήγορη επιθετική μετάβαση. Από τον γκολκίπερ Μπασινά η μπάλα έφτασε στον Κανάνι, αυτός με τη «μια» τροφοδότησε τον φορ Σταματάκο που έφυγε σαν σαΐτα, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο Φαλαγγίτης έδιωξε με τα πόδια.

Στο 23’ φάνηκε για πρώτη φορά η Χαλκίδα στην αντίπαλη περιοχή, όταν ο Τσατσαρώνης έβγαλε την σέντρα από αριστερά και ο Μαστροκώστας με σουτ ανάγκασε τον Μπασινά να κάνει σωτήρια επέμβαση.

Στο 35’ η Ερέτρια πάγωσε για δεύτερη φορά την ήδη παγωμένη Χαλκίδα και την έβαλε στην κατάψυξη.

Αυτή τη φορά ο Τόρα σε ρόλο 8αριού τροφοδότησε τον Κανάνι, ο οποίος ανατράπηκε μέσα στην περιοχή και ο Γκάτσος χωρίς δισταγμό έδωσε νέο πέναλτι.

Και πάλι ο Τόρα ήταν ψύχραιμος και έκανε μέσα σε αποθέωση -από τους φίλους της ομάδας του- το 0-2.

Η Χαλκίδα προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς πριν την ανάπαυλα, όταν μετά από λάθος στην άμυνα, ο Μαστροκώστας προσπάθησε να πλασάρει από αριστερά, με τον Μπασινά εκτός εστίας, αλλά ο γκολκίπερ του Απόλλωνα του πήρε την …μπουκιά από το στόμα.

Η Ερέτρια στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 έχοντας και μια αναγκαστική αλλαγή, με τον Βελαέτη να φεύγει νωρίς από το γήπεδο, να μπαίνει στη θέση του ο Μορφούλης ως δεξιός μπακ, ενώ στόπερ πήγε ο Ρόελ μαζί με τον Λάμπρο Καρλατήρα. Καθαρό 6αρι ήταν ο Βεσέλι, από τους καλύτερους του αγώνα.

Η Χαλκίδα ξεκίνησε με αλλαγή στον β’ ημίχρονο. Βγήκε ο Σπυράκης, μπήκε ο Ι.Κ. Τσολάκος ακραίος μπακ και εξτρέμ τοποθετήθηκε ο Κολιόπουλος, με τον Καραχάλιο δεκάρι, αριστερό χαφ τον Σπανό και φορ τον Μαστροκώστα, ο οποίος στο 58’ αντικαταστάθηκε από τον Γκιόκα.

Ένα λεπτό νωρίτερα (57’) η Χαλκίδα κατάφερε να μειώσει το σκορ, όταν μετά από έξοχη ενέργεια και σλάλομ του Ζουλιώτη, έβγαλε υπέροχη σέντρα στο απέναντι δοκάρι και ο Κολιόπουλος με εξαιρετική κεφαλιά-ψαράκι έκανε το 1-2.

Το τελευταίο ημίωρο ανήκε στη Χαλκίδα, με την Ερέτρια να ταμπουρώνεται στη άμυνα για να κρατήσει το σκορ (μπήκε τρίτος στόπερ και ο Κουρούπης) και ο ΑΟΧ να πολιορκεί τους φιλοξενούμενους, χωρίς, ωστόσο, να μπορεί να φτιάξει κλασικές φάσεις.

Η Ερέτρια ήταν κουρασμένη, δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα, ούτε να βγει με αξιώσεις στην κόντρα, ενώ ο ΑΟΧ είχε καθολική υπεροχή, αλλά όχι καθαρό μυαλό για να φτάσει στην ισοφάριση.

Έτσι, υποχρεώθηκε σε μια ήττα, που ναι μεν τον διατηρεί στην κορυφή, αλλά νιώθει καυτή την ανάσα της Μακρυκάπας και της Ερέτριας και από πίσω έρχονται και ο Ταμυναϊκός (με ματς λιγότερο) με τον Αμαρυνθιακό.

Διαιτησία: Γκάτσος, Κωνστάντιος-Κοντογιαννίδης.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Δημήτρης Λύκος): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Τσατσαρώνης (82’ Λούκας), Γεωργίου, Ι. Αθ. Τσολάκος, Ζουλιώτης, Σπυράκης (46’ Ι.Κ. Τσολάκος), Καραχάλιος (65’ Τρεπεκλής), Σπανός, Ν. Μαστροκώστας (58’ Γκιόκας), Χαλιώτης.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μπασινάς, Μαρ. Καρλατήρας, Βελαέτης (15’ λ.τρ. Μορφούλης), Λ. Καρλατήρας, Κανάνι, Βεσέλι, Γκ. Τόρα, Ν. Σταματάκος (61’ Μέτσιο), Τσαμτσάκης (83’ Κουρούπης), Λάζρι, Ρόελ.