ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΔΡΟΣΙΑ 3-2: Έκανε το χρέος του και περιμένει στο ακουστικό του

2 Απριλίου 2022, 20:13
Και τα 5 γκολ σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο.

Νίκη παραμονής έκανε ο Ολυμπος Γυμνού κόντρα στη Δροσιά, αλλά έχει ανηφόρα μπροστά μέχρι να φτάσει στο στόχο της σωτηρίας, καθώς μετά και την πτώση της Αρτάκης, πέφτουν σίγουρα τρεις ομάδες από την Α' ΕΠΣΕ, ενώ ο 13ος θα κάθεται σε αναμμένα κάρβουνα, καρτερώντας την άνοδο του πρωταθλητή Εύβοιας στη Γ' Εθνική.

Στον σημερινό αγώνα στο γήπεδο Γυμνού που είχε αρκετό κόσμο, το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να χάνουν ένα άχαστο, ενώ και τα 5 γκολ σημειώθηκαν στο β' ημίχρονο.

Ο προπονητής της Δροσιάς Γιώργος Λάμπρου έριξε στη μάχη νεαρούς παίκτες για να τους δώσει χρόνο συμμετοχής στην τελική ευθεία της σεζόν (άφησε στον πάγκο Γιάννη Λάμπρου, Κουζούλογλου, Χάρη Ελευθερίου, Σωτηρόπουλο), ενώ δεν είχε και στην διάθεσή του τον Χρήστο Ζουρμπουλή που ταλαιπωρείται από ίωση (οι Γιάννης Λάμπρου, Κουζούλογλου και Ελευθερίου μπήκαν στο β' ημίχρονο).

Ο Ολυμπος προσπάθησε να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ, αλλά είχε δύο άστοχα σουτ με τους Θανάσι και Μπαρώτα.

Η Δροσιά απείλησε για πρώτη φορά με κεφαλιά του Δεληγιάννη από κόρνερ, αλλά ο Γιαννούλης μπλόκαρε την μπάλα.

Στη συνέχεια ο Γιώργος Κοκκάλας βρέθηκε απέναντι από τον Τσίμπο, αλλά δεν μπόρεσε να πλασάρει στην ...χαμένη ευκαιρία της αγωνιστικής κι ας έγιναν μόλις δύο από τις 7 αναμετρήσεις της αγωνιστικής.

Και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Κ. Τσουμάνης για τον Ολυμπο βρέθηκε στο ύψος της περιοχής, έκανε μια περιστροφή, σούταρε, αλλά η μπάλα έσβησε στην αγκαλιά του Τσίμπου.

Στο β' ημίχρονο ο Ολυμπος μπήκε δυνατά και μέσα σε δύο λεπτά έδειξε να καθαρίζει το ματς, αφού προηγουμένως (στο 50') ο Μπασούκος πλάσαρε άστοχα πάνω στην κίνηση από πλεονεκτική θέση.

Στο 50' από φάουλ, ο Β. Τριανταφύλλου σηκώθηκε για κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία για το 1-0.

Πριν καλά-καλά, κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, στο 52' ο Σ. Θανάσι με πλασέ από τα δύο μέτρα έκανε το 2-0.

Ομως, στο 67' η Δροσιά ξαναμπήκε στο ματς με αυτογκόλ Δημ. Κουσερή, ο οποίος από στημένη φάση των φιλοξενούμενων πήγε να απομακρύνει και έστειλε την μπάλα συστημένη στα δίχτυα της εστίας της ομάδας του για το 1-2.

Ο Ολυμπος απάντησε αμέσως... Στο 71' ο Κοκκάλας βρέθηκε στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας και με κοντινό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-1.

Στο 80' η Δροσιά κέρδισε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και πάνω στην μπάλα πήγε ο "σπεσιαλίστας" Γιάννης Λάμπρου, ο οποίος την πέρασε από το τείχος και την ...κόλλησε σαν γραμματόσημο στα αντίπαλα δίχτυα για το 3-2, αγχώνοντας εκ νέου τους Γυμνιώτες.

Στο 82' ο Κοκκάλας έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά αντί να επιχειρήσει μια λόμπα και να "κρεμάσει" τον Τσίμπο, προσπάθησε να τον "σκοτώσει" με δυνατό σουτ, με το νεαρό γκολκίπερ του ΑΠΚΟ να αποκρούσει σωτήρια.

Το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Παπακυριάκου βρήκε τους γηπεδούχους αγκαλιασμένους για τη νίκη-ανάσα...

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Χρυσέλης-Δούκας.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Αντωνόπουλος): Γιαννούλης, Αντ. Ρόγκας, Δημ. Κουσερής, Τριανταφύλλου, Τσουμάνης, Τσούμαρης, Τρεγκάι (68' Σακκής), Θανάσι, Κοκκάλας, Μπαρώτας, Μπασούκος (89' Γιωρ. Παρασκευάς).

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Λάμπρου): Τσίμπος, Διοκμετζίδης, Γιωρ. Λάμπρου, Δεληγιάννης (46' Κουζούλογλου), Αυλωνίτης, Ζαχαράκης (46' Γιάννης Λάμπρου), Ζωγάκης, Παυλ. Ζουρμπουλής, Τζεμπελίκος, Τουλίτσης (62' λ.τρ. Χαρ. Ελευθερίου), Χρ. Φρυγανάς.