ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ-ΑΙΔΗΨΟΣ 3-0: Μετά τη ...σύσκεψη άνοιξε ο δρόμος της νίκης!

3 Απριλίου 2022, 17:36
Με φάουλ και από την άσπρη βούλα σκόραραν οι γηπεδούχοι που είχαν και ευκαιρίες.

Με το επιβλητικό 3-0 νίκησε ο Λήλας την Αιδηψό και συνεχίζει να ελπίζει σε παραμονή στην Α' ΕΠΣΕ...

Όλα ξεκίνησαν από μια στημένη φάση έξω από την περιοχή της Αιδηψού, με τον Κουσερή και τον Νεστουράι να πηγαίνουν πάνω από την μπάλα.

Ο Κουσερής είχε σκοράρει με φάουλ στο πρόσφατο ντέρμπι με τον Ελλήσποντο σε ...νεκρό χρόνο.

Κάτι ...ψιθύρισε στον Νεστουράι και η μίνι σύσκεψη απέδωσε καρπούς (φωτό πάνω). Ο δεύτερος με ωραία εκτέλεση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0 στο 40'.

Έτσι άνοιξε ο δρόμος για τη νίκη, με τον Λήλα να κάνει το 2-0 στο 65' με πέναλτι του Μολέ, ενώ στο 74' ο Κουσερής πήρε σκυτάλη από τον Νεστουράι και σκόραρε κι αυτός με φάουλ από πλάγια, κάνοντας το τελικό 3-0.

Ο Λήλας από την αρχή είχε την υπεροχή και πάτησε με αξιώσεις την αντίπαλη περιοχή, με τους Αναγνώστου και Νεστουράι, οι οποίοι, όμως, ολιγώρησαν και δεν κατάφεραν να ξεκλειδώσουν την άμυνα των "βορείων", που έπαιζαν πολύ μαζεμένα, ενώ δεν είχαν στον πάγκο τον προπονητή τους Γιώργο Δημητρίου, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση και έτσι την ομάδα καθοδήγησε εξ' ολοκλήρου ο Θανάσης Αναγνώστου.

Ο Λήλας γυρνούσε με υπομονή την μπάλα, προσπαθώντας να παίξει από τα πλάγια και στο 20' έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τσαμπούρης πάσαρε στον πολύ δραστήριο Αναγνώστου, αλλά το σουτ που έκανε κόντραρε σε σώματα.

Πέρασαν 15 λεπτά για να καταγραφεί η επόμενη αξιόλογη φάση, αυτή τη φορά για την Αιδηψό, όταν ο Τίτο Μπιμπάι έκλεψε την μπάλα, σούταρε από δεξιά, αλλά δεν βρήκε στόχο.

Και στο 40' έγινε το 1-0 με το φάουλ του Νεστουράι.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λήλας ήταν καλύτερος, ενώ στις αρχές του β' ημιχρόνου η Αιδηψός προσπάθησε να ανέβει ψηλά, αλλά άφησε χώρους τους οποίους εκμεταλλεύτηκε ο Λήλας, χάνοντας μια σπουδαία φάση στο 49' με τον Ντάλντι, που δεν μπόρεσε να "νικήσει" τον Μέλι Μπιμπαι.

Στο 54' ο Αναγνώστου μπήκε στην περιοχή, σούταρε και ο Μπιμπάι είπε πάλι "όχι", διώχνοντας σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεσή, ένα σουτ με φάλτσα του Τσαμπούρη πέρασε λίγο άουτ.

Νέο σουτ του Παναγιώτου στο 55', ο Μπιμπάι κατέβασε εκ νέου τα ρολά.

Στο 56' η Αιδηψό άγγιξε την ισοφάριση, όταν μετά από κόρνερ, κεφαλιά του Κυριακού βρήκε το κάθετο δοκάρι και κατέληξε κόρνερ.

Στο 65' μετά από σέντρα του Ευαγγελινού, η μπάλα βρήκε σε παίκτη της Αιδηψού, ο ρέφερι Κηρύκος έδειξε να συνεχιστεί το ματς, αλλά μετά από υπόδειξη του βοηθού Δούκα, καταλόγισε το πέναλτι, με την Αιδηψό να διαμαρτύρεται έντονα για την απόφαση.

Ο Μολές έκανε το 2-0 από την άσπρη βούλα και ο Κουσερής με φάουλ στο 74' έγραψε τον επίλογο (3-0) σε μια εμφατική νίκη του Λήλα.

Διαιτησία: Κηρύκος, Βελέντζας - Δούκας.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Νίκος Ρόγκας): Λεοντής, Ευαγγελινός (80' Μανικιώτης), Αλεξίου, Μολές, Κουσερής, Μπενέτος, Τσαμπούρης (85' Θωμόπουλος), Παναγιώτου (60' Μικράκης), Ντάλντι, Αναγνώστου, Νεστουράι (85' Λεμονής).

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Θανάσης Αναγνώστου): Μέλι Μπιμπάι, Χ. Φώτου, Σούμπασης, Γιουκάι, Γάσπαρης, Σαμπάι (78' Σαββόπουλος), Γοργομάτης (70' Ιωσήφ), Φαράντος (46' Ν. Αναγνώστου), Κυριακού, Τίτο Μπιμπάι, Πλανγκάι (46' Καβαράκας).