ΔΡΟΣΙΑ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 0-2: Νίκη ...δροσιάς πριν τους τελικούς που καίνε

10 Απριλίου 2022, 19:25
Από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πέτυχαν οι πρωτοπόροι

Νίκη (0-2) δροσιάς πέτυχε επί του ΑΠΚΟ ο ΑΟ Χαλκίς που έχει μέσα στις επόμενες 7 ημέρες δυο τελικούς που ...καίνε. Την Τετάρτη θα διεκδικήσει το Κύπελλο Εύβοιας κόντρα στην Αρτάκη και την Κυριακή των Βαΐων θα πάει στη Μακρυκάπα για τη ...μητέρα των μαχών, στο μεγάλο ντέρμπι μεταξύ των δυο πρωτοπόρων της Α' ΕΠΣΕ.

Σήμερα στο γήπεδο της Δροσιάς οι κυανόμαυροι πήραν το τρίποντο σημειώνοντας από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Στο 12' ο Νίκος Ζαχαριάς με ωραίο δυνατό βολέ έξω από την περιοχή πέτυχε το πρώτο γκολ και με την έναρξη του β' ημιχρόνου (48') έγινε το 0-2. Μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Τστασαρώνης, πετάχτηκε μέσα στην περιοχή ο Κώστας Χαλιώτης (φωτό) και με κεφαλιά διπλασίασε τα γκολ των πρωτοπόρων.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Κοντογιαννίδης-Παππάς

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Γ. Λάμπρου): Σωτηρόπουλος, Χ. Ζουρμπουλής (78' Ζωγάκης), Γιωρ. Λάμπρου, Δεληγιάννης, Αυλωνιτης, Π. Ζουρμπουλής, Τζεμπελίκος (67' Φρυγανάς), Ζαχαράκης, Κουζούλογλου, Ιω. Λάμπρου, Χαρ. Ελευθερίου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Κ. Χατζέλης): Φαλαγγίτης, Κολιόπουλος, Τσατσαρώνης, Γεωργίου, Τζάβρας, Ζουλιώτης, Ιω. Κ. Τσολάκος, Χαλιώτης, Σπανός (70' Τρεπεκλής), Ζαχαριάς (54' Λούκας), Γκιόκας (85' Μετοχιάτης).