ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ 1-1: Αλληλοεξοντώθηκαν στο κυνήγι της σωτηρίας

10 Απριλίου 2022, 21:35
Δεν άρεσε σε κανέναν η ισοπαλία...

Αλληλοεξοντώθηκαν Όλυμπος και Καλοχώρι/Παντείχι στο γήπεδο του Γυμνού και έμειναν στο "Χ" σε ένα παιχνίδι "ζωής και θανάτου", όπου και οι δύο ήθελαν τη νίκη για να αποφύγουν στο ...τέλος του ταμείου τον υποβιβασμό. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που προηγήθηκαν νωρίς, αλλά πριν πέσει η αυλαία του ημιχρόνου ο ΑΟΚΠ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.

Στο 6ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έφτασε στον Ρόγκα, ο οποίος -αμέσως- σούταρε δυνατά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιμήτρου, γράφοντας το 1-0.

Στο 45' κέρδισε πέναλτι ο ΑΟΚΠ σε χέρι του Τοπάλι και ο Αποστόλου ευστόχησε από την άσπρη βούλα και έκανε το 1-1

Στο β' ημίχρονο και οι δύο ομάδες έπαιξαν ανοιχτά και κυνήγησαν τη νίκη.

Στο 58' ο γκολκίπερ του Όλυμπου Μωραϊτης έπεσε στα πόδια του Αποστόλου και πρόλαβε τον αντίπαλο παίκτη πριν προλάβει να δώσει προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Τέσσερα λεπτά αργότερα (62') μεγάλη ευκαιρία έχασε και ο Ολυμπος Γυμνού, όταν μετά από κεφαλιά του Ρουμπή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι, με το 1-1 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του ρέφερι Λάμπρου.

Διαιτησία: Λάμπρου, Πριόνας-Ιωάννου.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Δ. Αντωνόπουλος): Χ. Μωραΐτης, Ρόγκας, Σακκής, Τριανταφύλλου, Τσουμάνης, Ρουμπής (90' Κουσερής), Σ. Θανάσι, Τοπάλι (52' Θ. Μωραΐτης), Κοκκάλας, Μπαρώτας, Μπασούκος.

ΑΟ ΚΑΛΟΧΩΡΙΟΥ/ΠΑΝΤΕΙΧΙΟΥ (Δ. Ακριτίδης): Κατσιμήτρος, Μπασούκος, Σταμέλος (70' Σαλεμής), Θ. Ντεγιάννης, Σταματίου, Παριανός, Λέκκας (90' Χ. Καραμπάς), Αποστόλου, Τσιαμπαλής, Κονόμι, Βαγγ. Ντεγιάννης.