ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΛΗΛΑΣ 1-0: Λύτρωση στο 91' με σκόρερ τον Ρουμπή

10 Απριλίου 2022, 21:15
Ένταση μετά την κατακύρωση του γκολ και κόκκινη στον Νίκο Ρόγκα.

Το Αυλωνάρι υποδέχθηκε τον Λήλα σε ένα παιχνίδι ...τελικό ελπίδας για τις δύο ομάδες και με γκολ στο 91' λυτρώθηκε και πήρε τεράστια νίκη με 1-0.

Μάλιστα, καθώς Όλυμπος και ΑΟΚΠ έμειναν στην ισοπαλία (1-1), το Αυλωνάρι ήταν η μόνη ομάδα από τις τέσσερις της ουράς που χάρηκε αυτήν την αγωνιστική.

Οι πιθανότητες λένε ότι αυτές θα είναι οι τέσσερις που θα καταλάβουν τις τελευταίες θέσεις και μόνο μια μπορεί να σωθεί, με την προϋπόθεση να κερδίσει την άνοδο στη Γ' Εθνική ο πρωταθλητής Εύβοιας.

Στο 91' λοιπόν, από κόρνερ του Ντραγκότι, ο Ρουμπής έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε και σε αμυνόμενο, πήγε προς τα δίχτυα, την ...έβγαλε ο Λεοντής, αλλά η μπάλα σύμφωνα με τη διαιτητική απόφαση είχε περάσει τη γραμμή και το γκολ κατακυρώθηκε.

Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους, με τον προπονητή της ομάδας του Βασιλικού Νίκο Ρόγκα να αποβάλλεται από τον πάγκο.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς σκορ, αλλά στο β' ημίχρονο το Αυλωνάρι ήταν καλύτερο και πίεσε πάρα πολύ τον Λήλα Βασιλικού, φτάνοντας πιο κοντά στο γκολ ...πριν το νικητήριο στις καθυστερήσεις.

Στις πιο χαρακτηριστικές, στο 65' σουτ του Παναγιώτη Ηλία έξω από την περιοχή, ο Λεοντής πετάχτηκε στο "Γ" και έσωσε την εστία του, ενώ στο 74', από κόρνερ του Ντραγκότι (ήταν από τους κορυφαίους των νικητών) ο Ρουμπής πήρε την μπάλα στην περιοχή, αλλά την έστειλε ψηλά άουτ.

Τελικά στο 91' κατάφερε με περιπετειώδη τρόπο να ανοίξει το σκορ για την ομάδα του και να της δώσει ελπίδες σωτηρίας, τρεις αγωνιστικές πριν το φινάλε του πρωταθλήματος.

Διαιτησία: Γκάτσος, Δάλλας-Χασάνδρας.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Γιάννης Μπασούκος): Κελάι, Κούκης (77' Γκιούλι), Μπρεγκανάκου, Μαστροκώστας, Παππάς, Ντραγκότι, Σολάκου (55' Τσιάκος), Κατσούλας, Ρουμπής, Παν. Ηλίας, Ξυράφης.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Νίκος Ρόγκας): Λεοντής, Ευαγγελινός, Αλεξίου, Μολές, Κουσερής, Μπενέτος, Μικράκης, Τσιαμπούρης, Παναγιώτου (62' Ντάλντι), Αναγνώστου, Νεστουράι.