ΑΡΤΑΚΗ-ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ): Η κούπα βάφτηκε ερυθροκίτρινη με γκολ του Χατζηστάμου

13 Απριλίου 2022, 19:51
Ο ΑΟΝΑ σήκωσε το έκτο κύπελλο στην ιστορία του.

Με γκολ του Δημήτρη Χατζηστάμου η Αρτάκη νίκησε 1-0 τον ΑΟ Χαλκίς στο Στάδιο Χαλκίδας και στέφθηκε κυπελλούχος Εύβοιας για το 2022.

Αυτό είναι το έκτο κύπελλο στην ιστορία της Αρτάκης, ενώ στα 9 έμεινε ο ΑΟΧ και δεν ...ισοφάρισε τον πολυνίκη Ολυμπιακό Χαλκίδας (10 τρόπαια).

Ήταν ένα μοιρασμένο παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκειά του, χωρίς πολλές φάσεις, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να φυλάνε τα νώτα τους. Η Χαλκίδα, πάντως, εμφανίστηκε βελτιωμένη, πιο δυνατή και πιο δεμένη σε σχέση με προηγούμενα ντέρμπι.

Ο ΑΟΧ με τον Πέτρο Ζουρούδη στον πάγκο για πρώτη φορά παρατάχθηκε με σχηματισμό 4-3-3, έχοντας στα χαφ τους Χαλιώτη, Σπυράκη και Ζουλιώτη και δεξιό χαφ τον Κολιόπουλο. Αριστερά αγωνίστηκε ο Καραχάλιος και φορ ο Γκιόκας.

Η Αρτάκη με τους Μιχάλη Μαύρο και Γιάννη Λεζγή στον πάγκο ...ακολούθησε το 4-2-3-1, με τους Κωνσταντίνου και Ντελέκο στα χαφ, δεκάρι τον Γριζανίτη και τριάδα στην επίθεση τους Χατζηστάμου, Παπαδάκη (εξτρέμ) και Μεγάλο (9αρι).

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα κλειστό ματς, με την Αρτάκη να προσπαθεί να ελέγξει το παιχνίδι και τη Χαλκίδα να κλείνει τους χώρους, πιέζοντας ψηλά.

Στο ξεκίνημα από κόρνερ του Τσατσαρώνη, κεφαλιά του Γεωργίου για τον ΑΟΧ πέρασε άουτ.

Χρειάστηκε να περάσουν 35 λεπτά για να καταγραφεί η πρώτη ουσιαστική φάση μπροστά στις δύο εστίες και τη δημιούργησε η Αρτάκη.

Από κόρνερ του Παπαδάκη, ο Κωνσταντίνου στο πρώτο δοκάρι με τακουνάκι έστειλε την μπάλα προς την εστία, αλλά ο Φαλαγγίτης έσωσε την ομάδα του με εξαιρετική επέμβαση.

Αλλά ήταν μια φάση από στημένη μπάλα.

Στο 45' η Αρτάκη μετά κόπων και βασάνων άνοιξε την άμυνα της Χαλκίδας σε ροή αγώνα, όταν ο Μεγάλος τροφοδότησε στα πλάγια τον Χατζηστάμου, αλλά ο δεύτερος δεν μπόρεσε να βρει τον Παπαδάκη στη σέντρα που επιχείρησε.

Ήταν μια φάση που προκάλεσε την αντίδραση του Ζουρούδη για την άμυνα της ομάδας του, λέγοντας στους παίκτες του ΑΟΧ "γιατί να τα χαλάσουμε όλα στη λήξη του ημιχρόνου;"

Στο β' ημίχρονο ο ρυθμός του ματς ήταν καλύτερος. Στο 50' από σέντρα του διακριθέντα Στασινόπουλου για την Αρτάκη, κεφαλιά του Μεγάλου δεν προβλημάτισε τον Φαλαγγίτη.

Στη συνέχεια η Χαλκίδα προσπάθησε να ανεβάσει στροφές και να κερδίσει μέτρα και το κατάφερε.

Στο 53' από σέντρα του Σπυράκη επενέβη ο Ντουμάνης και χάλασε την επιθετική ενέργεια του ΑΟΧ.

Και στο 56' από σέντρα του Κολιόπουλου, καλό σουτ του Σπυράκη πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 59' η Αρτάκη ήταν αυτή που βρήκε το πολυπόθητο γκολ σε μια φάση που ξεκίνησε και τέλειωσε ιδανικά από τον Χατζηστάμου, ο οποίος βρήκε τον Στασινόπουλο, αυτός τροφοδότησε τον Μεγάλο που σούταρε, η μπάλα κόντραρε, ο Χατζηστάμου μπήκε στη φάση, κράτησε "ζωντανή" την μπάλα και με σουτ από την καρδιά της χαλκιδέικης άμυνας έκανε το 1-0 (τυπικά γηπεδούχος ήταν η Αρτάκη).

Η Χαλκίδα προσπάθησε να απαντήσει στο 61' όταν σε μια διεκδίκηση η μπάλα ...έπεσε από του ουρανό, με τον Ζαχαριά να εξαπολύει ένα βολ-πλανέ που πέρασε πάνω από τα δοκάρια.

Στο 65' ο Κολιόπουλος έτρεξε στο ανοιχτό γήπεδο, σούταρε με προϋποθέσεις, αλλά η μπάλα σταμάτησε πάνω στον αριστερό μπακ της Αρτάκης, τον Στάρις, με τον Ζουρούδη να παραπονιέται στον Κολιόπουλο ότι έπρεπε να ...πάει στο "ένας εναντίον ενός" για να βρεθεί απέναντι στον Ντουμάνη.

Ο νέος προπονητής του ΑΟΧ στο β' ημίχρονο έριξε στη μάχη και τους Σπανό, Τρεπεκλή και Ζαχαριά, ενώ άλλαξε το σχήμα σε 4-4-2 με δεύτερο φορ τον Ηλία Λούκα.

Όμως, η Χαλκίδα δεν κατάφερε στο τέλος να απειλήσει σοβαρά την άμυνα της Αρτάκης όπου δέσποζαν με την παρουσία τους οι Τσούπρος και Καραμπάς.

Διαιτησία: Χουλιαράς, Ιωάννου - Δάλλας, 4ος: Γκάτσος.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Μαύρος-Λεζγής): Ντουμάνης, Στασινόπουλος, Στάρις, Τσούπρος, Καραμπάς, Κωνσταντίνου, Παπαδάκης (85’ Αντωνάκης), Ντελέκος, Μεγάλος (93’ Κουτρόπουλος), Γριζανίτης (52’ Ζαχαρόπουλος), Χατζηστάμου.

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ (Πέτρος Ζουρούδης): Φαλαγγίτης, Ι.Κ. Τσολάκος (77’ Λούκας), Τσατσαρώνης, Γεωργίου, Ι.Αθ. Τσολάκος, Χαλιώτης, Ζουλιώτης, Σπυράκης (57’ Ζαχαριάς), Γκιόκας (57’ Σπανός), Καραχάλιος (70’ Τρεπεκλής), Κολιόπουλος.

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΝΟΜΗ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ) ΣΕ ΝΕΟΤΕΡΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ...