ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 2-1: Νίκησε με ανατροπή, έχασε τον τίτλο για ένα βαθμό!

27 Απριλίου 2022, 19:39
Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Γιάννης Μώρος - Τρεις κόκκινες είχε το ντέρμπι...

Ο Ταμυναϊκός νίκησε με ανατροπή 2-1 την Ερέτρια, αλλά έχασε το πρωτάθλημα για ένα βαθμό διαφορά από τη Χαλκίδα!

Ομως, το Αλιβέρι είναι περήφανο για τον Ταμυναϊκό του, που ήταν άξιος διεκδικητής του τίτλου.

Στο σημερινό ντέρμπι με την Ερέτρια, που κι αυτή ήταν μια από τις κορυφαίες ομάδες και διεκδίκησε το πρωτάθλημα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, αλλά οι γηπεδούχοι με δύο γκολ του "μίστερ γκολ" Μώρου έκλεισαν με τρίποντο τη χρονιά.

Το ματς είχε και ένταση, ενώ από το τσεπάκι του Φώτη βγήκαν 3 κόκκινες κάρτες.

Ο Ταμυναϊκός με κάθετες πάσες στα μεσοδιαστήματα προσπάθησε να αποκτήσει τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά γρήγορα η Ερέτρια ισορρόπησε και στο 20' έγινε επικίνδυνη με τον Λάζρι μετά από γύρισμα του Καρατζά, ωστόσο πρόλαβε ο Ζωντός και μάζεψε την μπάλα.

Στο 24', όμως, ο Λάζρι δεν συγχώρησε τους Αλιβεριώτες.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ με τον Ρούσσο, δύο μέτρα έξω από την περιοχή.

Η Ερέτρια έκανε την τέλεια κομπίνα. Ο Τόρα πέρασε πάνω από την μπάλα, ο Σταματάκος πάσαρε στον Ρούσσο πλάγια δεξιά, αυτός νίκησε σε προσωπική μονομαχία τον Βρέττο, έβγαλε την  σέντρα και ο Λάζρι αμαρκάριστος έπιασε την κεφαλιά και εκτέλεσε τον Ζωντό για το 0-1.

Στο 29' ο γκολκίπερ της Ερέτριας Μπασινάς έσωσε την ομάδα του σε διπλή ευκαιρία, αποκρούοντας σουτ αρχικά του Κοτρογιάννη και έπειτα του Βογιατζή.

Στο κόρνερ που εκτελέστηκε ξανά ο Μπασινάς κατέβασε τα ρολά σε κεφαλιά αντιπάλου και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Ο Απόλλων ήταν πολύ οργανωμένος στο κέντρο και στην άμυνα και δεν επέτρεψε στον Ταμυναϊκό να επιβάλλει τον ρυθμό του.

Παρόλ' αυτά στο 45' ο Ταμυναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Μάνος Αναστασίου έβγαλε τη σέντρα, ο Βρέττος κινήθηκε στην πλάτη του Βεσέλι, η μπάλα έσκασε στο έδαφος, αλλά στο πλασέ του Βρέττου η μπάλα πέρασε ξυστά άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Να σημειώσουμε ότι με την Ερέτρια δεν αγωνίστηκε σήμερα ο Κώστας Κανάνι.

Το β' ημίχρονο άνοιξε με γκολ για τον Ταμυναϊκό. Στο 53' από σουτ του Κοτρογιάννη, οι Αλιβεριώτες κέρδισαν κόρνερ, που εκτελέστηκε, η μπάλα έφτασε στον Σταματούκο από αριστερά, έκανε τη σέντρα, μέσα από συμπληγάδες πέτρες αποδέκτης έγινε ο Μώρος, ο οποίος έπιασε συρτό σουτ στην κλειστή γωνία και έκανε το 1-1.

Αμέσως μετά υπήρξε μεγάλη ένταση στον αγωνιστικό χώρο μεταξύ των παικτών και το ματς διακόπηκε για λίγα λεπτά.

Ο ρέφερι Φώτης ύστερα από 5 λεπτά φώναξε κοντά του τους Μάνο Αναστασίου (Ταμυναϊκός) και Χύσκα (Ερέτρια) και τους έδειξε την κόκκινη κάρτα.

Στο 61' ο Βαγγέλης Ντόβολης έβαλε και δεύτερο φορ στο ματς με την είσοδο του Μπράχα στην προσπάθεια των γηπεδούχων να φέρουν τούμπα του ματς.

Στο 62' ο Μώρος βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ που έκανε απομακρύνθηκε από τους φιλοξενούμενους.

Στο 65' ο Κοτρογιάννης τροφοδότησε με κάθετη πάσα μέσα στην περιοχή τον Σταματούκο, αλλά ο Μπασινάς βγήκε με τα πόδια και με δεύτερη προσπάθεια του πήρε την μπουκιά από το στόμα.

Στο 74', όμως, ο Μπασινάς δεν μπόρεσε να αποτρέψει το δεύτερο γκολ των γηπεδούχων. Από κούρσα του Σταματούκου από αριστερά, ο νεαρός εξτρέμ έβγαλε την σέντρα και ο Μώρος με πλασέ που για τον ίδιο είναι βούτυρο στο ψωμί του έκανε μέσα σε αποθέωση το 0-2.

Και μπορεί ο Ταμυναϊκός να ήταν καλύτερος στο β' ημίχρονο, να πίεσε και δίκαια να γύρισε το παιχνίδι, αλλά τα νέα από το "Λουμίδειο" δεν ήταν ευχάριστα με τη διαφαινόμενη νίκη της Χαλκίδας επί του ΑΟ Καρύστου.

Στο 84' αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Βεσέλι του Απόλλωνα Ερέτριας.

Διαιτησία: Φώτης, Δάλλας-Ρουμπής.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Ντόβολης): Ζωντός, Δήμου, Πιλάτης, Καρατζάς, Βασ. Αναστασίου, Ιδομ. Αναστασίου, Βογιατζής (62' Μπράχα), Βρέττος, Ι. Σταματούκος, Μώρος (86' Πέππας), Αντ. Κοτρογιάννης (86' Μανδράκας).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Μπασινάς, Παν. Ρούσσος, Μάρ. Καρλατήρας, Βελαέτης (86' Μορφούλης), Λάμπρ. Καρλατήρας, Χύσκα, Βεσέλι, Λάζρι, Τόρα  (89' Τρεγκάι), Σταματάκος, Ανγκέλι.