ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 3-2: Αντευχήθηκαν για τη γιορτή τους, αλλά ένας πήρε δώρο

26 Μαρτίου 2023, 22:27
Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο μέρος, ανέβηκε μετά ο ΑΟΜ, αλλά ήταν αργά.

Στο Αλιβέρι διασταύρωσαν τα ξίφη τους ο Ταμυναϊκός και η Μακρυκάπα, αλλά και οι εορτάζοντες -με μια μέρα καθυστέρηση- προπονητές, Βαγγέλης Ντόβολης (φωτό πάνω) των γηπεδούχων και Βαγγέλης Ζέρβας (φωτό κάτω) των φιλοξενούμενων.

Προφανώς πριν το ματς αντευχήθηκαν, αλλά στο τέλος ...δώρο από τους παίκτες του ...τη νίκη, πήρε ο Ντόβολης.

Και μάλιστα ο Ταμυναϊκός που μπήκε ορεξάτος στο γήπεδο, κατάφερε να σημειώσει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο!

Η Μακρυκάπα ανέβασε στροφές στο β' ημίχρονο, μείωσε, αλλά δεν έφτασε στον προορισμό -έστω- της ισοπαλίας.

Στο 5' ο Γιάννης Μώρος έκανε μια σέντρα-σουτ, η μπάλα χτύπησε στον Γκρινιάρη και κατέληξε στο βάθος της αντίπαλης εστίας για το 1-0.

Στο 21' ήταν η σειρά του Γιάννη Σταματούκου με ένα μπάσιμο (από τα γνωστά του) να πατήσει περιοχή από αριστερά και με σουτ να κάνει το 2-0.

Και στο 38' ο Μώρος κέρδισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο ίδιος και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 ...προμηνύοντας έναν ...περίπατο για την ομάδα του.

Το ποδοσφαιρικό φιλότιμο της Μακρυκάπας, όμως, δεν της άφησε άλλη επιλογή από το να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοσή της και να ...επιστρέψει στο παιχνίδι, βγάζοντας εγωισμό και πολύ καλύτερη εικόνα.

Αυτή η καλή εικόνα του ΑΟΜ στο β' μέρος "εξαργυρώθηκε" με γκολ του Μήτρου στο 58' για το 3-1 μετά από πολύ καλή προσπάθεια του Κονόμι, ενώ στο 77' ο ΑΟΜ κέρδισε πέναλτι.

Ο Κονόμι σκόραρε από την άσπρη βούλα για το 3-2, αλλά μέχρι το φινάλε οι Αλιβεριώτες διατήρησαν τα κεκτημένα και κατάφεραν να πάρουν ακόμη ένα τρίποντο, αλλά και να επιστρέψουν στις εντός έδρας νίκες μετά την ήττα από την Ερέτρια πριν μια εβδομάδα.

Διαιτησία: Δανιηλίδης, Ευ. Ντόβολης-Νέγρης.

ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ (Βαγγέλης Ντόβολης): Ζωντός, Πόγκας (28′ Πομάρες), Τσολάκος (68′ Δήμου), Τάκο, Αναστασίου, Ανγκέλι (59′ Γ. Ντοβόλης), Σταματούκος, Κ. Πέππας, Ντούρμας, Μώρος (68′ Μπράχα), Μανδράκας (59′ Καρατζάς).

ΑΟ ΜΑΚΡΥΚΑΠΑΣ (Βαγγέλης Ζέρβας): Πάττας, Λέκκας (46′ Πασάι), Γκέκας, Γκρινιάρης, Πουρνής, Γ. Μαστροκώστας (92′ Στ. Στούμπος), Λειβαδίτης, Μπελίτσος, Σίδερης (72′ Βουρδάνος), Κονόμι, Μήτρου.