ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Πάλεψαν αλλά έχασαν Παίδες και Κορασίδες στα Γιάννενα

19 Μαΐου 2023, 22:05
Στην παράταση ηττήθηκαν τα αγόρια από τον Αλμυρό Βόλου

Με ήττα ξεκίνησαν και οι δυο ομάδες της ΑΕΕΠ στα Γιάννενα, όπου διεξάγεται η Β' φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων Παίδων και Κορασίδων.

Οι Παίδες μπήκαν μουδιασμένα στο ματς και ο Αλμυρός πήρε προβάδισμα που το κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ισορρόπησαν, έκαναν την ανατροπή κι εκεί που έδειχναν ότι μπορούσαν να πάρουν τη νίκη, αντέδρασε ο Αλμυρός και σε συνδυασμό με κάποια λάθη που έγιναν η ομάδα του Βόλου ισοφάρισε 56-56, έξι δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Το ματς πήγε στην παράταση όπου οι Βολιώτες κατάφεραν να προηγηθούν με 61-58, η ΑΕΕΠ αστόχησε στο τρίποντο που επιχείρησε κι έτσι τη νίκη πήρε ο Αλμυρός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 30-23, 40-43, 56-56 (κανονική διάρκεια), 61-58 (παράταση).

ΑΛΜΥΡΟΣ (Κανατούλας): Κωνσταντάκος, Καραλής, Καραγεώργος 9, Πολύζος, Βαζούρας, Κανατούλας 25 (1), Καλλικάς 6, Τόρης, Θεοδώρου, Ζγουλέτας 3 (1), Καριμάλης 16, Μπιντέλας 2.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Τσαούσης): Σαββίδης 8 (2), Γιαννουρής 7, Ντόβρος 2, Τερτίπης 2, Πετράκης, Σβώλος 28 (2), Τσάλας 6, Πολυκαρπίδης, Σιδέρης, Σκούρας, Βρανόπουλος 5, Παύλου.

-- Το Σάββατο στις 2.15, η ομάδα της Χαλκίδας αντιμετωπίζει τον οικοδεσπότη ΑΓΣ Ιωαννίνων.

Τα κορίτσια της ΑΕΕΠ είχαν ένα πολύ καλό και αποτελεσματικό δεύτερο 10λεπτο και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση που είχαν δημιουργήσει οι Βολιώτισσες και προηγήθηκαν.

Στο β' ημίχρονο, παρά την καλή τους προσπάθεια, ο Ολυμπιακός έδειξε πιο δυνατός και πήρε τη νίκη με διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα, αφού τα κορίτσια της Χαλκίδας είχαν μια πολύ καλή παρουσία.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-9, 24-25, 36-31, 52-41.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ (Παπαθανασίου): Ράπτη 17, Πολύζου 11, Ρωμούδη 4, Νιφόρου, Γκιντσίδη, Λογοδότη 8, Καραστάθη 10 (1), Φούτρα 2, Σιουμουρέλη, Κοτοπούλη, Πολύζου, Χαλασομίτη.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τσαούσης): Δούκα 1, Μουρατίδη Λ., Σκούρα 2, Σαμαντά 7, Γκλιάτη, Τόλια, Κακαρά 8 (2), Μήτρογλου, Μουργιά 2, Μουρατίδη Ε. 15, Μαγκούτα 6.

-- Το Σάββατο στις 12, η ομάδα της Χαλκίδας αντιμετωπίζει τον οικοδεσπότη ΠΑΣ Γιάννενα.