ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΑΜΥΝΑΙ 4-1 (Γ' ΕΘΝΙΚΗ): Τούρμπο με ολλανδική και γερμανική μηχανή στο πρώτο ημίχρονο!

3 Δεκεμβρίου 2023, 18:22
Οι γηπεδούχες προηγήθηκαν 4-0.

Με νικήτρια (4-1) την ομάδα του Αστέρα Χαλκίδας έληξε ο ευβοϊκός "εμφύλιος" κόντρα στην ΑΕ Ταμυναί, για το γυναικείο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής.

Το ματς έγινε στο Πάρκο του Λαού. Για τις νικήτριες ξεχώρισαν η Ολλανδέζα Γκελίνα Κβέλεν και η Γερμανίδα Τζέλκε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν τούρμπο έχοντας ολλανδική και γερμανική μηχανή στην 11αδα και κατάφερε να προηγηθεί με 4-0.

Οι Αλιβεριώτισσες μείωσαν στο τέλος σε 4-1.

Η Ολλανδέζα Γκελίνα Κβέλεν είχε ένα σουτ-κεραυνό στο δοκάρι, αλλά λίγο αργότερα εξαπέλυσε δεύτερη βολίδα και έστειλε αυτή τη φορά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Με καρφωτή κεφαλιά (μετά από κόρνερ) η ίδια (σ.σ. αρκετά ψηλή παίκτρια, δεξιά στην φωτό πάνω) έκανε το 2-0, ενώ το 3-0 διαμόρφωσε η Γερμανίδα Τζέλκε με ωραίο πλασέ.

Η Κορλού με ένα εξίσου ωραίο γκολ έγραψε το 4-0, όλα αυτά πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕ Ταμυναί μείωσε στο φινάλε του ματς σε 4-1 με την Μαρία-Χριστίνα Μανδρουκάκη.

Διαιτήτευσε η Ελένη Κοτταρά, με βοηθούς τη Δήμητρα Γιδάρη και τον Κώστα Δούκα (Εύβοια).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Φαλαγγίτη, Θεοδώρου, Τζέλκε, Σαμαρά, Τίνα Κοκκίνη, Κβέλεν, Μήλιου, Ευθυμοπούλου, Χατζηαποστόλου, Κορλού, Κατσέλη.

ΑΕ ΤΑΜΥΝΑΙ: Αποστόλου, Καδδίτη, Σταματούκου, Σκανδάλη, Καρόζη, Γραβνή, Σοφία Τζόκα, Μανώλη, Μιχελή, Μανδρουκάκη, Αντωνίου (Παπουτσή, Ντεμίρι, Τσάλα).

• ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΕΙΠΟΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΗΝ ΕΥΒΟΪΚΗ ΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ ΤΗΝ ΕΡΧΟΜΕΝΗ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΠΤΕΡΑ...