Ο ΑΟ Κύμης κέρδισε και τον Ερμή Σχηματαρίου

17 Οκτωβρίου 2011, 14:00
Δείτε τα αποτελέσματα στην Α' κατηγορία μπάσκετ της ΕΣΚΑΣΕ

Tη δεύτερη νίκη σημείωσε η ομάδα μπάσκετ του ΑΟ Κύμης, κερδίζοντας το δυνατό Ερμή Σχηματαρίου, στην έδρα της με σκόρ 79 - 70.

Το παιχνίδι ήταν θαυμάσιο και από τις δυο πλευρές. Το πρώτο δεκάλεπτο κύλησε πόντο-πόντο κλείνοντας με 16-14 υπέρ των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχαν εναλλαγές στο σκορ, το Σχηματάρι κατάφερε να προηγηθεί και με πέντε πόντους διαφορά, αλλά η Κύμη ηταν αυτή που βρέθηκε μπροστά και πάλι στο τέλος του ημιχρόνου με 38-31.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό. Η Κύμη κόντρα στην εμπειρία του μπασκετικού Ερμή, με ομαδικότητα και πάθος, έχοντας συγχρόνως και τη συμπαράσταση 250 περίπου φιλάθλων της, ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ, και στο τέλος του τρίτου 10λεπτου πήρε διαφορά 8 πόντων (55-47).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Σχηματαρίου προσπάθησε να αντεπιτεθεί, αλλά η η Κύμη είχε ακόμη  δυνάμεις και ευστοχία, και πήρε τη νίκη με 79 - 70.

Από την ομάδα της Κύμης όλοι οι παίκτες ικανοποίησαν, με ιδιαίτερα διακριθέντες τους: Σωκρ. Σπανό, Γιάν. Μητρόπουλο και Θύμ. Νασάκη.

ΚΥΜΗ. ( Γιαν. Πανούσης) Γ.Θωμάς,Γ.Παρασκευας,Σ.Μανωλιάς,Ι.Μητρόπουλος 24(3),Σ.Σπανός23(3),Ι.Καψούλης 2,Ι.Χαρατσής 8(1),Σ.Τσιριμώκος,Γ.Τουλουμτζης 6,Ι.Τσίτσης 4,Γ.Βασιλειου,Θ.Νασάκης 10.

ΣΧΗΜΑΤΑΡΙ.(Η.Χατζής) Γ.Κούτης 2,Σ.Χατζηστάμου 8,Η.Χαντζης 8,Χ.Τσιρώνης 3(1),Π.Μούτσης,Γ.Φλώτσιος 6,Ν.Καπελέρης 15,Α.Νταλης,Π.Σωλομονίδης 16(2),Παπαγιαννόπουλος 12(1),Ε.Γιαννάκης.