Πρώτος ο Αγιος και τελευταίος ο Ολυμπιακός

13 Νοεμβρίου 2011, 21:06
Μετά την 9η αγωνιστική στην Α1 Κατηγορία Εύβοιας

Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική και ο Αγιος Νικόλαος παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την 8η (7η συνεχόμενη) νίκη και ο Ολυμπιακός (φωτό δεξιά) στην τελευταία αφού υπέστη την 8η ήττα του. Με νίκες προχώρησαν και οι άλλοι πρωτοπόροι, εκτός από τη Δροσιά που σκονταψε στην ΑΕΧ

Στο ντέρμπι του Ληλαντιου ο Ευβοϊκος Αγιου Νικολάου κέρδισε στο Βασιλικό τον Λήλα με 1-0. Το μοναδικό γκολ που κράτησε στην κορυφη της βαθμολογίας τους φιλοξενούμενους, πέτυχε ο Ανέστης Αργύρης.

Στο γηπεδο Αλεξάνδρου, η Αρτάκη  κέρδισε 2-0 έχοντας στο πάγκο της τον Γρηγόρη Μάλλιαρη που βρέθηκε αντίπαλος με την πρώην ομάδά του, τα Αλάτσατα. Μετριο ήταν το ματς στο α' ημίχρονο . Με την έναρξη του β' ημιχρόνου Ο Παπαρίδης έκανε μια θαυμάσια απόκρουση αλλά στην επόμενη φάση νικήθηκε από ομορφο σουτ του Μαστροκώστα. Αργότερα ο τερματοφύλακας των Αλατσάτων ξεγελάστηκε από την πορεία της μπάλας και το δυνατό αέρα, σε κόρνερ του Παπαϊωάννου κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του.

Η Προποντίδα νίκησε 3-0 τον Ταμυναϊκό με ηγέτη το Νεκτάριο Μήτρου που πετυχε τα δυο πρώτα γκολ (το ένα με πέναλτι) και δημιούργησε το δεύτερο όταν ...σμπαράλιασε μόνος του την άμυνα της ομάδας του Αλιβερίου και έδωσε στον Λεοντή που ολοκλήρωσε τη νίκη των Χαλκιδεων. Η Προποντίδα έπαιζε με 10 παίχτες από το 35' λόγω αποβολής του Μακρή

Με 3-0 κέρδισε η ομαδα των Κριεζών στο Ν. Πύργο τον ΑΟ Ωρεων αλλά το σκορ αδικεί την εικόνα που έδειξαν οι γηπεδούχοι. Ηταν ιδιαίτερα επιθετικοί και βρέθηκαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ τόσο στο α' ημίχρονο όσο και στις αρχές του β' 45λεπτου. Στο 68' οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίχτες λόγω αποβολής του Ματζώρου με 2η κίτρινη. Λίγο αργότερα(75') έγινε το 0-1 από τον Δ. Καρβούνη, στο 88' το 0-2 από τον Μπιτσάνη και στις καθυστερήσεις το 0-3 από τον Σταθαρά

Ο Ολυμπος παρέμεινε για 9η αγωνιστική αήττητος. Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα του με τον Απολλώνα στην Ερέτρια, υπήρχε ισοροπία με λίγο καλύτερη τη γηπεδούχο ομάδα που είχε και δοκάρι με τον Τόρα. Στην επανάληψη όμως η ομάδα του Γυμνού κυριάρχησε και με δυο γκολ του Σπύρου Αργύρη κέρδισε 2-0

Η Δροσιά δεν μπόρεσε να νικήσει την ΑΕΧ στο γήπεδο Τσαλίκη. Νωρίς, στο 5' η ΑΕΧ προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Μπούγα. Από τις αρχές του Β' ημιχρόνου (56') η Δροσιά έπαιζε με 10 λόγω αποβολής του Παναγιωτάκου και 12 λεπτά αργότερα έμεινε με παίχτη λιγότερο και η ΑΕΧ αφού είδε την κόκκινη ο Μεταξάς. Στο 80' ο Μπασούκος ισοφάρισε σε 1-1.

Η Καστέλλα κατετρόπωσε τον Ολυμπιακό με 4-1 στο γηπεδο Παλιουρα. Προηγήθηκε με 2-0 στο ημίχρονο από γκολ που πέτυχαν ο Μήτρου και ο Τσιβίκας. Μείωσε σε 2-1 ο νεαρός Σπέης στο 50, αλλά στο επόμενο 20λεπτο E.Ράζος και Ρουσόδημος έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη των νεοφώτιστων.

Συνεχίστηκαν οι ήττες για το Αυλωνάρι. Πολύ καλύτερη η Ιστιαία το νίκησε μέσα στο γήπεδό του με 2-1. Ο Θ. Βασιλείου με πέναλτι άνοιξε το σκορ. Το 0-2 έγινε με θαυμάσια ενέργεια από τον Δούμα που ...έσπασε το ρόδι αφού ήταν το πρώτο του προσωπικό γκολ με την ομάδα της Βόρειας Εύβοιας. Στο τέλος οι γηπεδούχοι απλά μείωσαν σε 1-2 με τον Βογιατζή.

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ 2-1: Τρία γκολ και τρεις κόκκινες

[22/01/2022 - 19:08]

Στρατής και Μπινιάκος έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας της Λαμψάκου. ...περισσότερα

ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ-ΜΑΚΡΥΚΑΠΑ 1-0: Μαγική ασίστ του Σπυράκη και γκολ κορυφής του Καραχάλιου

[22/01/2022 - 18:05]