Ο Γυμναστικός έκανε περίπατο με τον Ηρόδοτο

11 Δεκεμβρίου 2011, 19:17
Συνεχίζει μόνος πρώτος μετά το σημερινό one man show στο Κανήθου.
Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι του Γυμναστικού με τον Ηρόδοτο από την Κρήτη που έγινε σήμερα στο κλειστό της Κανήθου στη Χαλκίδα.

Η ομάδας της Χαλκίδας κέρδισε τον ουραγό του πρωταθλήματος με 85-56 και συνεχίζει ακάθεκτη στην κορυφή της βαθμολογίας της Γ' Εθνικής.

Ο Γυμναστικός μπήκε σοβαρός και συγκεντρωμένος στον αγώνα χωρίς να επηρεαστεί από το...βαθμολογικό πίνακα. Κατάφερε με καλή άμυνα και επίθεση να χτίσει μεγάλη διαφορά που έφτασε στο πρώτο ημίχρονο μέχρι και τους 30 πόντους.

Οι πρωταγωνιστές που έθεσαν τις βάσεις για την εύκολη νίκη ήταν ο Κατσούλας, ο Τομαράς και ο Σαμουρέλης, αν και όλη η ομάδα έδειξε για άλλη μια φορά ότι βρίσκεται σε καλή αγωνιστική και ψυχολογική κατάσταση.

Η διαφορά του πρώτου ημιχρόνου έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή του Γυμναστικού να δοκιμάσει και μικρότερους σε ηλικία παίχτες. Ο Ηρόδοτος πάλεψε το ματς, εκμεταλλεύτηκε την κάποια χαλάρωση των Χαλκιδέων, αλλά δεν κατάφερε παρά να μειώσει σε κάποια στιγμή στο β' ημίχρονο στους 20 περίπου πόντους την ψαλίδα της διαφοράς.

Τα δεκάλεπτα:28-14, 53-27, 69-38, 85-56.

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Καλογήρου): Γεώργαρος 8 (2), Αγγέλου 9 (1), Κηρύκος 2, Περσίδης 6, Κατσούλας 13 (2), Τομαράς 14 (4), Σαμουρέλης 15 (1), Δημάκος 3 (1), Πανταζής και Σωτηρίου συμμετοχή.

ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Κόκκινος): Σταθάκης 7, Παπαδογιαννάκης 14 (1), Αρβανίτης 2, Κολοβός 15 (1), Μηλοθιανάκης 9 (1), Μαυρόπουλος 1, Αποστολίδης 8 (1), Μαϊστρέλης, Οικονόμου, Βακιντής συμμετοχή.