Χαλκίδα: Κυπελλούχος Εύβοιας πέντε φορές

23 Μαρτίου 2012, 14:30
Φωτογραφίες των ομάδων του ΑΟΧ που κατέκτησαν τα 5 κύπελλα

Η ομάδα της Χαλκίδας που είναι μια από τις δυο φιναλίστ του Τελικού Κυπέλλου Εύβοιας (Σάββατο 24 Μαρτίου, ώρα 4 στο Ενωσιακό) έχει κατακτήσει άλλες 5 φορές το τρόπαιο.

Πέρσι στον τελικό  κέρδισε  το κύπελλο, νικώντας τον ΑΠΚΟ Δροσιάς με 2-0 (βλέπε εδώ) Σκόρερ ήταν ο Δασκαλάκης και ο Μπόκαρης, στον πρώτο τελικό υπό το φως των προβολέων (βλέπε εδώ) .

Πρωτή φορά ήταν το 1994 με προπονητή τον Μιχάλη Χιόνη. Κέρδισε στην παράταση τον Ταμυναϊκό με 3-2. Τα γκολ είχαν πετύχει ο Λαμπρινάτος (78') και ο Πλατής (102' και 107') γαι τον ΑΟΧ και Τζόκας (50', Γούνιας με πέναλτι (104')

Ακολούθησαν τρεις συνεχόμενες κατακτήσεις...

Το 1997 με αντίπαλο πάλι τον Ταμυναϊκό και προπονητή τον Σταύρο Σαράφη κέρδισε 2-0 με γκολ που πέτυχαν ο Ραβανός στο 57' και ο Φούρλης στο 82'.

Το 1998 (πάλι με προπονητή τον Σαράφη) κέρδισε την έκπληξη της χρονιάς την ΑΕΚ Χαλκίδας με 3-1. Οι κιτρινόμαυροι είχαν προηγηθεί με γκολ του Ράπτη στο 20'. Ισοφάρισε ο Τσάλας στο 35'. Ο Καζαντζής νίκησε τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ Αβερκιάδη με δυο γκολ στο τελευταίο 10λεπτο (82' και 85')

Το 1999 η Χαλκίδα ΄(προπονητής ο Ν. Παντέλης) κέρδισε 2-1 τη Δόξα Προκοπιου. Είχε προηγηθεί με αυτογκολ του Περόνα στο 12' και ισοφάρισε ο Διαμαντής Κουτσουφλάκης στο 20'. Το νικητήριο γκολ, πέτυχε ο Μάριος Χρήστου στο 63

Αγώνες στίβου και μπάσκετ το Σαββατοκύριακο

[03/07/2020 - 21:10]

Το στάδιο Χαλκίδας φιλοξενεί τους Διασυλλογικούς Κ18 - Τελικός στη Θήβα για τον Χαλκιδέο μπασκετικό Απόλλωνα ...περισσότερα