Ο Δύστος πήρε προβάδισμα από το Νεοχώρι

22 Απριλίου 2012, 10:38
Μετά τη νίκη του στο ντέρμπι των Νοτίων
O Δύστος ήταν χθες ο νικητής στο ντέρμπι του Νότου της Α2 κατηγορίας και πλέον είναι μια ανάσα από την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον 1ο όμιλο και την απ' ευθείας άνοδο.

Κέρδισε 1-0 το Νηλέα (1η ήττα για την ομάδα του Νεοχωρίου) που μπήκε πιο επιθετικά στον αγώνα με τον Γιάννη Γκουμα όμως, να παρακολουθείται από ...παντού

Η πρώτη καλή ευκαιρία πάντως, έγινε από τους γηπεδούχους και συγκεκριμένα από τον Πιλάτη που βρέθηκε σε καλή θέση από αριστερά αλλά έκανε ...άτσαλο σουτ και έστειλε την μπάλα άουτ

Αρχισε μετά να επιτίθεται και ο Δύστος ...

αλλά η επόμενη καλή φαση έγινε από τους φιλοξενούμενους όταν ο Γκουμας έκανε το σουτ με πίεση  μέσα από την περιοχή αλλά ο Τριανταφύλλου απέκρουσε θαυμάσια

Η επόμενη καλή φάση έγινε στην εστία του Νηλέα κι αυτή τη φορά ήταν ο τερματοφύλακας της ομάδας του Νεοχωρίου που έσωσε την ομάδα του αποκρούοντας  σουτ εξ επαφής του Μοιρώτσου.

Δεν τα κατάφερε όμως ο Κότσαρης και στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, όταν ο Μαστροκώστας έστειλε με σουτ την μπάλα στον ουρανό των διχτύων του και μαζί με τους συμπαίχτες του

έτρεξε να πανηγυρίσει το γκολ στην εξέδρα των ...φανατικών. Ομως συνέχισε και ...πιο πέρα με χειρονομίες με αποτέλεσμα, ο σκόρερ του μοναδικού γκολ του αγώνα να δει την κόκκινη κάρτα του κ. Σέγκου.

Στο Β' ήμιχρονο ο Νηλέας είχε την υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει είτε γιατί οι παίχτες του στο τέλος των φάσεων ήταν επιπόλαιοι...

είτε γιατί ο Τριανταφύλλου ήταν θετικός στις επεμβάσεις του...

είτε γιατί το δοκάρι (στη φωτό πάνω από σουτ του Γκουμα) ...απέκρουε για λογαριασμό του καλού γκολκίπερ του Δύστου.

Η τελευταία καλή φάση για το Νηλέα έγινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο καλύτερος ίσως παίχτης του ο Καρλής βρέθηκε ...φάτσα με τα διχτυα αλλά δεν μπόρεσε να κερδίσει τον Τριανταφύλλου.

Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι ...απαρατήρητη πέρασε η διαιτησία τόσο του Γιώργου Σέγκου, όσο και των βοηθών του Γιώργου Πάνου και Βασίλη Βελέντζα. Ηταν και οι τρεις άψογοι.