Ο αγώνας που ανέδειξε πρωταθλητή τον Ευβοϊκό Αγίου Νικολάου

23 Απριλίου 2012, 13:30
Γκολ και φάσεις από το φινάλε με την Προποντίδα
Ενας αγώνας, ένα πρωτάθλημα ήταν για τον Ευβοϊκό  ο Κυριακάτικος με την Προποντίδα στο Στάδιο Χαλκίδας.

Διαιτητής ήταν ο Γιώργος Σέγκος με βοηθούς τους κ.κ. Σπανό, Καλαμάτα.

Από την αρχή του αγώνα οι παίχτες του Ευβοϊκού μπήκαν δυνατά και στο 17' προηγήθηκαν στο σκορ με άπιαστο δυνατό βολέ του Ανέστη Αργύρη

Στο α' ημίχρονο η Προποντίδα δεν έκανε φάσεις μπροστά στην εστία του Μπόλμπαση, εκτός από ένα γκολ που πέτυχε ο Εμπιαγιέ, αλλά ακυρώθηκε ορθώς ως οφσάιντ.

Στην επανάληψη όμως, οι Χαλκιδέοι πήραν την πρωτοβουλία και στο 49' ο Ντιόπ Εμπιαγιέ με κεφαλιά ψαράκι ισοφάρισε κι έδωσε το ...δικαίωμα στους συμπαίχτες του να πανηγυρίσουν

Ακολούθησε πλήρης υπεροχή της Προποντίδας που έχασε στη συνέχεια κι άλλες ευκαιρίες για να προηγηθεί στο σκορ με το Λίφο (στη φωτό πάνω με κεφαλιά στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Μπόλμπαση)

O Eυβοϊκός ισορόπησε στο χώρο του κέντρου στο τελευταίο 15λεπτο, με τη βοήθεια και του νεαρού Νίκου Ζαχαριά (φωτό πάνω) που μπήκε σαν αλλαγή και ξαναβγήκε στην επίθεση.

Στο 83' ο Αλέξης Τσομώκος με ένα θαυμάσιο σε εκτέλεση φάουλ (βλέπε και εδώ) πέτυχε το γκολ που έμελε να' ναι και το νικητήριο για την ομάδα του (1-2)...

και συγχρόνως οι φίλοι της ομάδας του άρχιζαν να φωνάζουν ...νάτοι - νάτοι οι πρωταθλητές.

Στα λίγα λεπτά που απέμεναν ήταν σχεδόν αδύνατο να ανατραπεί η κατάσταση (ο Ευβοϊκός βολευόταν και με ισοπαλία). Η ομάδα του Αγίου Νικολάου είναι για φέτος πρωταθλήτρια Εύβοιας και οι παίχτες τηςδικαιούνται να φωνάζουν ...όλε