Στην κορυφή η Κύμη με τρία στα τρία

7 Οκτωβρίου 2012, 21:00
Δείτε πως διαμορφώθηκαν τα αποτελέσματα στην Α1 κατηγορία της Εύβοιας.

Mόνο η Κύμη κατάφερε να πετύχει την τρίτη νίκη της στα ισάριθμα παιχνίδια της και είναι μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας στην Α1 Εύβοιας μετά τους αγώνες της 3ης αγωνιστικής.

• Οι αγώνες της Κυριακής

ΑΟ ΚΥΜΗΣ-ΑΟ ΩΡΕΩΝ 4-2

Με τη  συμπλήρωση του 20λέπτου, η Κύμη προηγήθηκε 2-0 κι έκανε πιο ευκολο το έργο της απέναντι στην ομάδα των Ωρεών. Ο Βασίλης Ανέστης και ο Κύρου με εκτέλεση φάουλ πέτυχαν τα δυο πρωτα γκολ και ακολούθησε άλλο ένα από τον Βασίλη Ανέστη (φωτό) στις αρχές του Β' ημιχρόνου (52'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με εύστοχο πέναλτι του Δ. Αθανασίου στο 65', αλλά λιγο αργότερα (72') ο Τσαλιαγκός έκανε το 4-1 και το σκορ ολοκληρώθηκε από τον Αθανασίου πάλι με εκτέλεση φάουλ στο 82'

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 3-0

δεν μπόρεσε να πετύχει γκολ στο α' ημίχρονο η ομάδα της Τριάδας, αλλά με την έναρξη του Β' 45λεπτου βρήκε τον τρόπο και πολύ γρήγορα προηγήθηκε 2-0 στο 55' με γκολ που πέτυχαν από κεφαλιές ο Βλάσης Μπόκαρης και ο Γιώργος Χασάνδρας. Ο τελευταίος πάλι με κεφαλιά έκλεισε το σκορ στο 72'.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ-ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ 0-0

Η Αρτάκη που αγωνίστηκε με μαύρο περιβραχιόνιο λόγω του θανάτου του παλιού της παίχτη Μανώλη Πεταλά (βλέπε εδώ) δεν μπόρεσε να νικήσει την Καστέλλα που είχε για κορυφαίο παίχτη τον τερματοφύλακα Αγγελο Κηρόπουλο.

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ-ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ 1-1

Πολύ καλό ματς έγινε στο Στάδιο Χαλκίδας με την μπάλα να ανεβοκατεβαίνει πάνω-κάτω. Tην πρώτη καλή ευκαιρία την είχε ο Δύστος με τον Ρέτσα στο 23' και 5 λεπτά αργότερα ο Τσακλάνος εκμεταλλεύτηκε λάθος στην άμυνα του Δύστου κι έγραψε το 1-0 για την Προποντίδα. Στο 23' παραλίγο να γίνει το 2-0 από κόρνερ του Τσακλάνου και στο 30' ήταν η σειρά των φιλοξενουμενων να εκμεταλευθούν λάθος στην άμυνα της Προποντίδας και ο Νίκος Μαστροκώστας με κεφαλιά έκανε το 1-1 . Ο σκόρερ του Δύστου είχε και δοκάρι στο 56'. Οι δυο ομάδες τέλειωσαν με 10 παίχτες τον αγώνα αφού αποβλήθηκαν οΝίκος Πιλάτης (Δύστου) στο 79' και ο Κοτσαλάς (Προποντίδας) στο 87'

• Οι αγώνες του Σαββατου

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 0-1

Σε ένα μέτριο ματς ο γηπεδούχος ΑΠΚΟ έχασε με πέναλτι στις καθυστερήσεις από το Λήλα. Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την πολύ καλή αμυντική γραμμή της ομάδας του Βασιλικού. Η πιο καλή στιγμή της Δροσιάς ήταν ένα δοκάρι σε σουτ του Σάλεμ. Οι γηπεδούχοι είχαν την ατυχία να κάνουν τρεις αναγκαστικές αλλαγές αφού τραυματίστηκαν και δεν μπόρεσαν να συνεχίσουν ο Γούναρης, ο Σάλεμ (από το α' ημιχρονο) και ο Φρούσης. Το πέναλτι κέρδισε ο νεαρός Νάνος σε ανατροπή του από τον Ματζούνη και το εκτέλεσε εύστοχα ο Κουτσαυλής

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ-ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 2-1

Στο γειτονικό ντέρμπι νικήτρια αναδείχθηκε η γηπεδούχος ομάδα του Αυλωναρίου με γκολ που σημειώθηκε λίγα λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα σε ένα πολύ καλό ματς και από τους δυο αντιπαλους. ο Γιάννης Γκούμας έδωσε το προβάδισμα στο Νηλέα και ισοφάρισε το Αυλωνάρι με πέναλτι που κέρδισε ο Κοτρώζος και εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Βογιατζής. Στο 85' έγινε το τελικό 2-1 από ωραίο σε εκτέλσε γκολ του Σεϊντόπουλου. Να σημειώσουμε ότι από τους φιλοξενούμενους τραυματίστηκε ο τερματοφύλακας Ντίνος Κότσαρης, αλλά και ο Σωτήρης Κότσαρης που τον αντικατέστησε κάτω από τα δοκάρια.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 2-1

Kαι στην Ερέτρια το αποτέλεσμα κρίθηκε λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου. ο Απόλλωνας με υπηρεσιακό προπονητή πάλι τον Τάκη Ψαριανό κέρδισε με θαυμάσιο γκολ του Νίκου Σταματάκου στο 86'. Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί με τον Τόρα που κεραυνοβόλησε τον Ευαγγελινό μετά από φάουλ του Μαρινάκη και ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Βεζιρτζόγλου, ο οποίος έχασε και μια πολύ καλή ευκαιρία λίγο πριν γίνει το 2-1. Κόκκινη για τους ερυθρόλευκους δέχτηκε στις καθυστερήσεις ο Μπισμπικόπουλος.

ΚΑΛΟΧΩΡΙ/ΠΑΝΤΕΙΧΙ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ 1-5 (ΚΥΠΕΛΛΟ): Καλή πρόβα ενόψει ...Αταλάντης

[21/10/2020 - 19:25]

Πέρασε στους "16" ο ροπαλοφόρος και την Κυριακή έχει Γ' Εθνική. Τέσσερα από τα έξι γκολ σημειώθηκαν με πέναλτι! ...περισσότερα