ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΟΛΥΜΠIAΚΟΣ ΒΟΛΟΥ 1-1:Η νίκη χάθηκε από αλλαγή και λάθος

20 Ιανουαρίου 2013, 21:00
Δείτε πλούσιο φωτορεπορτάζ απο τον αγώνα

Tα χαμόγελα από το γκολ του Δήμου με το οποίο προηγήθηκε ο Ηρακλής Ψαχνών κόντρα στον Ολυμπιακό Βολου δεν έμειναν μέχρι το τέλος του αγώνα. Η αλλαγή του Σούλη Παπαδόπουλου, ο Ογκουνσότο εκμεταλλευτηκε λάθος στην άμυνα του Ηρακλή και πέτυχε το γκολ  στο 78 με το οποίο το ματς έληξε ισόπαλο 1-1.

Στο κατάμεστο στάδιο των Ψαχνών, ο Ηρακλής της Εύβοιας απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη και ο προπονητής του Ολυμπιακού Σούλης Παπαδόπουλος μετά από δυο ήττες στο ίδιο γήπεδο (0-4 με τον Πιερικό το Μάιο και 0-2 με τη Δόξα Δράμας τον Οκτώβριο) κατάφερε και δεν έφυγε χαμένος.

Πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του πρώην παίχτη και παράγοντα του Ηρακλή Ψαχνών Χαρίλαου Σπυρόπουλου που έφυγε από την ζωή πριν λίγες μέρες.

Επιθετικά ξεκίνησε ο Ηρακλής και πίεζε είτε από αριστερά με τον Ισπανό Μπαράνκος, είτε από δεξιά με τον Ολλανδό Σεοταχούλ.

Ευκαιρίες όμως δεν δημιούργηθηκαν εκτός από μια κεφαλιά του Σεοταχούλ ύστερα από εκτέλεση φάουλ από αριστερά του Αμέντολα, όπου η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ολυμπιακού. Ουτε και ο Ολυμπιακός δημιούργησε κάτι επικίνδυνο αφού και οι δυο ομάδες ήταν πολύ καλές στα αμυντικά τους καθήκοντα.

Για την ομάδα του Βόλου έγινε αναγκαστική αλλαγή ο Γόγολος που τραυματίστηκε λίγο πριν τελειώσει το 45λεπτο και στη θέση του μπήκε ο Χαλκιδέος Θανάσης Παλαιολόγος .

Στις καθυστερήσεις οι φίλαθλοι του Ηρακλή παραλίγο να πανηγυρίσουν.

Ο νεαποκτηθείς Ιταλός Αμέντολα βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση μέσα στην περιοχή και επιχείρησε να πλασάρει (φωτό πάνω). Μετά το σουτ η μπάλα βρήκε ποδι αμυντικού και κατευθυνόταν προς τα δίχτυα των φιλοξενούμενων, αλλά ο Γκίτκος με εκπληκτική προσπάθεια και με την άκρη των δαχτύλων του απέκρουσε (φωτό κάτω) κι έσωσε την ομάδα του από βέβαια παραβίαση.

Με την έναρξη του Β' ημιχρόνου ήταν η σειρά του τερματοφύλακα του Ηρακλή να σώσει την ομάδα του. Μετά από σούτ του Μπρέσκα απογειώθηκε στην κυριολεξία και απέκρουσε θαυμάσια διατηρώντας το 0-0.

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πηρε την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλα, ο Ηρακλής ήταν πιο επικίνδυνος στην επίθεση.

Αυτός ήταν μάλιστα που δημιούργησε μια καλή φάση για γκολ, αλλά πάλι ο Γκίτκος ήταν σε ετοιμότητα και μετά από λίγο (67') ο Ηρακλής άνοιξε και το σκορ.

Από ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Μπαράνκος, ο υψηλόσωμος Παύλος Δήμου έπιασε μια φοβερή κεφαλιά, και νίκησε τον Γκίτκο αφήνοντας αυτή τη φορά εμβρόνητο τον τερματοφύλακα της ομάδας του Βόλου, ενώ  συγχρόνως οι φίλοι του Ηρακλή παραληρούσαν στην εξέδρα (κάτω).

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός πίεσε την εστία του Σικαλιά, αλλά οι αμυντικοί του Ηρακλή ήταν πολύ καλοί. Ομως, ένα και μοναδικό λάθος στο κέντρο της άμυνας, το εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Ογκουνσότο που είχε μπει αλλαγή στο ημίχρονο, και στο 78' ήταν η σειρά των ερυθρολευκων να πανηγυρίσουν...

..τόσο εντός του αγωνιστικού χώρου, όσο και ...

στην εξέδρα, όπου βρέθηκαν περισσότεροι από 400 φίλοι της ομάδας του Βόλου .

Αριστη ηταν η διαιτησία του κ. Μουρτζάκη του συνδέσμου Ηρακλείου και βοηθών του (Αργυρός και Απτοσόγλου του συνδέσμου Αθηνών).

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας): Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Δήμου, Μήτσης, Ρούτσης, Λιόσης, Σεοταχούλ (67' Χαϊκάλης), Αμέντολα (46' Βανγκέλι), Μπαράνκος (87' Μπακομήτρος), Σέγκος.

Ολυμπιακός Βόλου (Σούλης Παπαδόπουλος): Γκίτκος, Κατσιαρός, Γόγολος (43' Παλαιολόγος), Γκότοβος, Καρράς, Μπολάτι, Τσιάτσιος, Μπρέσκα, Γιενγκά, Μπακαγιόκο (70' Σολάκης), Ογιαρμπίδε (46' Ογκουνσότο).

ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΛΙΜΑΝΗΣ: Κλειδί της νίκης του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ ήταν ο Καμαρά

[27/01/2021 - 22:05]

Ο προπονητής του Ελλήσποντου Κώστας Καλλιμάνης σχολιάζει στο egnomi.gr τη νίκη με 3-0 του Ολυμπιακού επί του ΠΑΟΚ στο "Γ. Καραϊσκάκης" και αποθεώνει τον Καμαρά που έπαιξε στο "10". ...περισσότερα

ΧΒΑ-ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ: Βλέπουν φως στο τούνελ

[25/01/2021 - 20:30]

Συνεχίζονται οι διαβουλεύσεις της ΕΟΚ με την κυβέρνηση για την επιστροφή των Εθνικών πρωταθλημάτων. ...περισσότερα