Α1 ΕΠΣΕ: Η Δροσιά λυτρώθηκε με κεφαλιά του Παναγιωτάκου

27 Ιανουαρίου 2013, 20:45
Δείτε την περιγραφή όλων των αγώνων όπου σημειώθηκαν μόνο νίκες από Αρτάκη, Αυλωνάρι, Ωρεούς, Ερέτρια και Τριάδα

Μόνο νίκες σημειώθηκαν στους αγώνες της 17ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 Εύβοιας και όλες από τις γηπεδούχες ομάδες. Δεν έγινε ο αγώνας ΑΟ Κύμης-Νηλέας Νεοχωρίου, αφού η βροχή που έπεσε χθες στην Κύμη έκανε τον αγωνιστικό χώρο του γηπεδου ακατάλληλο γαι να διεξαχθεί ο αγώνας.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ-ΑΟ ΔΥΣΤΟΥ 1-0

Πολύ δυνατό ματς έγινε στη Δροσιά με το Δύστο να δυσκολεύει αρκετά τη γηπεδούχο ομάδα, η οποία κατάφερε να πάρει το τρίποντο με ένα γκολ (δείτε εδώ) στο 84' από στημένη φάση. Ο Σταμάτης Μεθενίτης χτύπησε το φάουλ που είχε κερδίσει η ομάδα του και ο νεαρός Ανδρέας Παναγιωτάκος (φωτό) σηκώθηκε όμορφα και με κεφαλιά νίκησε τον Ντουρέκα που είχε αποτρέψει σε άλλες φάσεις το γκολ . Τέσσερα λεπτά μετά το 1-0 οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν σε μια ανατροπή του Ρέτσα όπου ζήτησαν πέναλτι από το διαιτητή κ. Βελέντζα.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ-ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ 3-1

Στην τρίτη θέση σκαρφάλωσε η ομάδα του Αυλωναρίου μετά τη νίκη της επί της Καστέλλας. Μονολογος για τους γηπεδούχους ήταν το πρώτο 45λεπτο, όπου πέτυχαν δυο γκολ με τον Βογιατζή στο 4' και τον Παντελή Κοτρόζο στο 32' (με εύστοχο πέναλτι που κέρδισε ο ίδιος). Εχασε όμως αρκετές ευκαιρίες για να καθαρίσει το ματς σ' αυτό το διαστημα. Στην επανάληψη η Καστέλλα αντέδρασε, είχε δοκάρι στο 63' με τον Τσιβίκα και μείωσε στο 74' με κεφαλιά του Λεοντή. Στη συνέχεια ...ξύπνησαν οι γηπεδούχοι και στο 80' εδραίωσε τη νίκη ο Γιάννης Βογιατζής. Ο ίδιος έχασε άλλη μια ευκαιρία στο τέλος του αγώνα για να κάνει το 4-1.

ΑΟ ΩΡΕΩΝ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Χ. 1-0

Από τις 18 Νοεμβρίου είχε να κερδίσει η ομάδα των Ωρεών (4-0 τον Ολυμπο) και τα κατάφερε το Σάββατο κερδίζοντας τον Ολυμπιακό Χαλκίδας. Ο Δημητρίου εκμεταλλέυτηκε σύγχυση στην άμτνα των ερυθρόλευκων και πέτυχε στο 18' το μοναδικό γκολ που έδωσε βαθμολογική ανάσα στους Βόρειους, οι οποίοι όμως, παραμένουν στο προτελευταίο σκαλί της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάστηκαν αποδυναμωμένοι επιθετικά αφού δεν είχαν τον πρώτο τους σκόρερ Βεζιρτζόγλου (πήγε με μεταγραφή στη Δροσιά) αλλά και τον Μπαϊμπάκη.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ-ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ 3-1

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για την Αρτάκη που ανέβηκε κι αυτή βαθμολογικά κερδίζοντας χθες τον Ολυμπο με 3-1. Ο Γκούρλας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 25' αλλά ισοφάρισε ο Ρόγκας στο 38' για την ομάδα του Γυμνού. Στο δεύτερο ημίχρονο με γκολ που πέτυχαν ο Σκριβάνος και ο Καραχάλιος  (αριστερά στη φωτό), στο 53' και στο 69' αντίστοιχα, οι γηπεδούχοι εδραίωσαν τη νίκη τους. Η Αρτάκη είναι η μία από τις δυο ομαδες της κατηγορίας που παραμένει αήττητη στην έδρα της.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ 2-1

Η δεύτερη ομάδα που δεν έχει χάσει στο γήπεδό της είναι η Ερέτρια, που κέρδισε σήμερα το Λήλα μετά από ένα πολύ όμορφο ματς. Ο Μπασινάς (φωτο, δεξιά) με απ' ευθείας εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στο 35' είχε δοκάρι ο Νίκος Σταματάκος, ο οποίος με την έναρξη το Β' ημιχρόνου ...βρήκε δίχτυα κι έκανε το 2-0 για τον Απόλλωνα. Η ομάδα του Βασιλικού μείωσε με εύστοχο πέναλτι του Μαραγκού στο 73'.

ΠΑΝΤΡΙΑΔΙΚΟΣ-ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 3-2

Καλό παιχνίδι έγινε και στην Τριάδα σε ένα λασπώδες γήπεδο από δυο ομάδες που προσπαθούν να ξεφύγουν από την επικίνδυνη ζώνη. Νικητής  αναδείχθηκε ο γηπεδούχος Παντριαδικός που είχε για πρώτη φορά στον πάγκο της τον Βαγγέλη Μπρισίμη. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν πρώτοι το σκορ, όταν σε πέναλτι που εκτέλεσε ο Δ. Δαρζέντας , ο τερματοφύλακας Ευαγγελινός απέκρουσε αλλά με κεφαλιά πέτυχε το γκολ στη συνέχεια. ο παίκτης που εκτέλεσε το πέναλτι. Ισοφάρισε λίγο πριν λήξει το ημίχρονο ο Ρίζος, αλλά πήγε να πανηγυρίσει στην εξέδρα και κάτι ...είπε εκεί, με αποτέλεσμα να δει την κόκκινη κάρτα και ν' αφήσει την ομάδα του με 10 παίχτες. Ομως παρά το αριθμητικό μειονέκτημα η Τριάδα κατάφερε και πέτυχε άλλα δυο γκολ. Το ένα μετά από κόρνερ του Γίγα και κεφαλιά του Μπόκαρη και το άλλο με τον Τσάλα. Η Ιστιαία μείωσε με απ' ευθεία εκτέλεση φάουλ του Δημήτρη Δαρζέντα.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ: Ενισχύει την επιθετική του γραμμή με την απόκτηση του Δημήτρη Βεζιρτζόγλου

[18/07/2019 - 11:15]

Ο Χαλκιδέος στράικερ επιστρέφει στην Εύβοια και στη Γ' Εθνική. ...περισσότερα

ΑΜΑΡΥΝΘΙΑΚΟΣ: Συνεχίζει με Μπάμπη Γεωργίου και βάζει στόχους για το μέλλον

[17/07/2019 - 21:35]

Με αργά και σταθερά βήματα θέλει να βαδίσει η ομάδα της Βάθειας - Ανανέωσαν 5 παίκτες ...περισσότερα

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΕΥΒΟΙΑΣ: Είπαν αντίο παίζοντας μπάλα

[17/07/2019 - 17:45]

Πλούσιο φωτορεπορτάζ από τον αγώνα με τους συναδέλφούς τους από την Κύπρο ...περισσότερα