Ετσι κέρδισε τον Τζόκοβιτς ο Τσιτσιπάς! (video)

10 Αυγούστου 2018, 11:26
Τεράστια νίκη πέτυχε ο Ελληνας τενίστας.

Θρίαμβος για τον Στέφανο Τσιτσιπά στο Τορόντο. Ο Ελληνας τενίστας πέτυχε τη μεγαλύτερη νίκη της καριέρας του χθες, Πέμπτη, το βράδυ απέναντι στον Νόβακ Τζόκοβιτς και προελαύνει στο ATP Masters του Καναδά.

Ο Τσιτσιπάς πήρε το πρώτο σετ με 6-3 παίζοντας σταθερά υψηλού επιπέδου τένις. Δεν θα μπορούσε να γίνει αλλιώς ο θρίαμβος, αφού ο Τζόκοβιτς βρίσκεται σε πολύ καλή φόρμα προερχόμενος από την κατάκτηση του Γουίμπλεντον.

Στο δεύτερο σετ, κανένας από τους δύο τενίστες δεν έκανε break με αποτέλεσμα να οδηγηθούμε στο 6-6. Στο tie-break ένα λάθος του Τσιτσιπά στο σερβίς του ήταν αρκετό για τον Σέρβο, ώστε να κατακτήσει το σετ.

Κι αν το momentum λόγω τεράστιας διαφοράς σε εμπειρία έδειχνε Τζόκοβιτς, ο "Στεφ" παρέμεινε ψύχραιμος, συνέχισε να παίζει επιθετικό και αποτελεσματικό τένις και δικαιώθηκε. Προηγήθηκε με 3-0 games και στη συνέχεια είχε πάντα τις απαντήσεις απέναντι στον Nole φτάνοντας στη μεγάλη νίκη (6-3).

Με αυτή τη νίκη, ο Τσιτσιπάς θα βρεθεί τη Δευτέρα στο Νο 25 της παγκόσμιας κατάταξης. Είναι η πρώτη φορά που κερδίζει κάποιον από τους big three του τένις (Τζόκοβιτς, Ναδάλ, Φέντερερ) και θα αναμετρηθεί στα προημιτελικά με τον Γερμανό Αλεξάντερ Ζβέρεφ, ο οποίος είναι κάτοχος του τίτλου και πριν μερικές μέρες σταμάτησε την εκπληκτική πορεία του Τσιτσιπά στην Ουάσινγκτον.

Δείγμα αναγνώρισης της μεγάλης επιτυχίας του Ελληνα τενίστα ήταν το σχόλιο που ανέβασε ο Τζόκοβιτς στα social media σε ...άπταιστα greeklish: "You deserved it, file mou" έγραψε ο κορυφαίος Σέρβος, γνωστός για τα φιλελληνικά του αισθήματα.

Ας δούμε τα highlights του αγώνα...

Β' ΕΠΣΕ (3ος ΟΜΙΛΟΣ): Κάρυστος, Ζάρκα, Μαρμάρι και Δύστος ...έχουν πάρει από πίσω τον Αμαρυνθιακό

[10/12/2018 - 19:35]

"Τρίποντα" από όλους τους πρωτοπόρους. Δείτε τις λεπτομέρειες από όλα τα ματς στο Νότο. ...περισσότερα

ΚΥΖΙΚΟΣ-ΠΑΟ ΛΙΧΑΣ 2-3: Απόδραση με ανατροπή στο 91'

[10/12/2018 - 18:40]

Δύο νεαροί σκόραραν για τους γηπεδούχους και για τους φιλοξενούμενους ένας 38χρονος. ...περισσότερα

ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ-ΑΡΤΕΜΙΣΙΑΚΟΣ 1-1: Ισοφάρισε ...όταν έμεινε με 10 παίκτες

[10/12/2018 - 16:04]