ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΒΑΤΩΝΤΑΣ 0-2: Προκρίθηκε με δύο ...αστεράτα γκολ

8 Σεπτεμβρίου 2018, 19:56
Σκόραραν Κηρύκος και Μπασινάς.

Την πρόκριση στη Β' φάση του Κυπέλλου Ευβοίας πήρε ο Αστέρας Βατώντα επικρατώντας με 2-0 του Ολυμπιακού Χαλκίδας στο Πάρκο του Λαού (σ.σ. στο ίδιο γήπεδο θα ξαναπαίξει στην επόμενη φάση με αντίπαλο την Προποντίδα, αυτή τη φορά).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κακοί στο α' ημίχρονο, αλλά βελτιώθηκαν στο β' ημίχρονο και με δύο "αστεράτα" γκολ πέτυχαν το σκοπό τους (αριστερά στη φωτό ο δεύτερος σκόρερ Μπασινάς και δεξιά ο πρώτος σκόρερ Κηρύκος).

Με σχηματισμό 3-5-2, ο Βατώντας στο α' ημίχρονο είχε την υπεροχή, αλλά όταν έφτανε στην αντίπαλη περιοχή ...χάλαγε ό,τι έχτιζε στα 3/4 του γηπέδου.

Δεν υπήρχε καθαρή σκέψη για να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις για γκολ, γεγονός που έφερε εκνευρισμό στο "δίδυμο" του πάγκου, τον Τάκη Ακριτίδη και τον Παντελή Κεβρεκίδη.

"Δίδυμο" υπήρχε και στον πάγκο του Ολυμπιακού Χαλκίδας, με τους Στέφανο Σαραντόπουλο και Κώστα Σταματίου.

Ο Βατώντας παρατάχθηκε στο ματς με απουσίες, καθώς έλειπαν βασικά στελέχη όπως οι Κατσαούνης, Σκούρος, Ντούκα, Μιχαηλίδης, Χισαλάρι, Τζαφέρος, Πολύχρονος, Βλάχος και άλλοι...

Η πρώτη καλή φάση στο ματς ανήκε στον Βατώντα, με τον Γιαννουκάκο να σουτάρει από πλεονεκτική θέση, και την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Στον αντίποδα, ο Ολυμπιακός Χαλκίδας για μεγάλο διάστημα δεν ήταν απειλητικός, αλλά έψαχνε μία κόντρα επίθεση για να κάνει τη ζημιά.

Τη μοναδική φορά που βρήκε ανοιχτό γήπεδο, ο Ράνα έχασε τρομερή ευκαιρία (μόνος του απέναντι στον γκολκίπερ) για να ανοίξει το σκορ (το πλασέ του πέρασε βασανιστικά άουτ).

Λίγα λεπτά αργότερα ο Βατώντας απείλησε κι αυτός με κεφαλιά (άουτ) του Γούναρη μετά από σέντρα του Σίμωση.

Στο β' ημίχρονο η υπεροχή του Βατώντα ήταν καθολική. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν πιο οργανωμένο και ορθολογικό ποδόσφαιρο, και έβαλαν την μπάλα κάτω ...αφήνοντας τις γιόμες.

Στα όρια της αντίπαλης περιοχής λειτούργησε άψογα το "τρίγωνο" των Γούναρη-Νεσίμι και Γιαννουκάκου. Ο πρώτος περνούσε κάθετες πάσες, ο δεύτερος έσπαγε την μπάλα και ο τρίτος προσπαθούσε να σκοράρει από το ύψος της μικρής περιοχής.

Τα γκολ, όμως, προήλθαν από δύο γκολάρες έξω από την περιοχή.

Αρχικά ο Κηρύκος σαν πιο έμπειρος πήρε την κατάσταση στα ...πόδια του και με μία βολίδα έκανε το 0-1.

Πιο μετά, ήταν η σειρά του Μπασινά (μόλις είχε μπει στο ματς) να εξαπολύσει μία ...φωτοβολίδα και να κάνει το 0-2. Ηταν η στιγμή που ο νεαρός γκολκίπερ του ΟΣΦΧ αναφώνησε "τι βάζουν ρε φίλε..!".

Διαιτησία: Λάμπρου (Δάλλας-Ρέτσας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Κόντος, Λέων, Ραβανός, Αποστολίδης, Στρατής, Κρίνης, Ράνα (Καλίρης), Παπακωνσταντίνου, Βαρτζής (Προίσκος), Μάλλιαρης, Φούρλης (Δέδες).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΒΑΤΩΝΤΑ: Σταθαράς, Μαρμαρινός, Τσώκος, Γούσιας, Κηρύκος, Κατόλης, Χρόνης (Κοτρώτσιος), Σίμωσης, Γούναρης (Μπασινάς), Γιαννουκάκος, Νεσίμι.

Φάσεις από το ματς Ολυμπιακός Χαλκίδας-Βατώντας στο Πάρκο του Λαού.

ΞΙΦΑΣΚΙΑ ΜΕ ΑΜΑΞΙΔΙΟ: Στην κορυφή του κόσμου ο Πάνος Τριανταφύλλου (VIDEO)

[19/11/2019 - 19:25]

Πήρε το χρυσό τη μέρα που και ο Τσιτσιπάς πανηγύρισε την πρωτιά στο ATP Finals. ...περισσότερα

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]