ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 1-0: Προχωράει ακάθεκτος στο θεσμό του Κυπέλλου

22 Σεπτεμβρίου 2018, 20:05
Ο Γιώργος Αγγελάτος έδωσε τη λύση.

Στην Δ' φάση του Κύπελλου Ευβοίας προκρίθηκε ο Ηρακλής Ψαχνών.

Οι "πράσινοι" νίκησαν με 1-0 τη Σκεπαστή το απόγευμα του Σαββάτου και προχωράνε ακάθεκτοι στη διοργάνωση.

Στο α' ημίχρονο ο Ηρακλής είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την συμπαγή άμυνα της Σκεπαστής που ήταν αποτελεσματική στο πρώτο μισό του γηπέδου.

Ο Ηρακλής είχε ορισμένες καλές στιγμές, με κορυφαία μία κομπίνα σε ένα φάουλ, που θύμισε την εξαιρετική κομπίνα του ΠΑΟΚ στο ματς με την Μπενφίκα (στην Τούμπα) όταν ο Δικέφαλος του Βορρά άνοιξε το σκορ (άσχετα αν στη συνέχεια έφαγε τέσσερα).

Ο Πρίγιοβιτς σκόραρε, αλλά ο Γκάβαλης αστόχησε.

Στο β' ημίχρονο ο Ηρακλής ανέβασε στροφές, έπαιξε κάθετο ποδόσφαιρο, πλαγιοκόπησε τον αντίπαλο, άλλαξε πολλές πάσες, έκανε πρέσινγκ και είχε τακτική και πλάνο στο παιχνίδι του.

Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ (1-0) στο 50' με σουτ του Γιώργου Αγγελάτου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά στη συνέχεια έδειξε να προβληματίζει στο τελείωμα των φάσεων.

Βέβαια, έχει ελαφρυντικά, καθώς απουσίαζε ο Καραχάλιος, ενώ εκτός ήταν και οι δύο Σκριβάνοι.

Οπως και ο Γκάβαλης (έπαιζε στην κορυφή) τραυματίστηκε στο α' ημίχρονο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει.

Η Σκεπαστή που κι αυτή είχε απουσίες (μέχρι και ο Βαγγέλης Μπεκάκος έλειπε από τον πάγκο) δεν μπόρεσε να κρατήσει καθόλου μπάλα στο β' ημίχρονο και είχε παθητικό ρόλο στο ματς, με τον γκολκίπερ του Ηρακλή Αρχοντάκη να είναι θεατής.