ΔΡΟΣΙΑ-ΑΡΤΑΚΗ: Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι

23 Σεπτεμβρίου 2018, 19:49
Με 3-3 έληξε η κανονική διάρκεια

Στα πέναλτι κατάφερε να επιβληθεί  η Αρτάκη και να πάρει την πρόκριση στους "16" του Κυπέλλου Εύβοιας. Νίκησε στη διαδικασία της ρώσικης ρουλέτας τον ΑΠΚΟ μέσα στη Δροσιά, μετά από ένα συγκλονιστικό 3-3 στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ο ΑΟΝΑ με τις πολλές καλές μεταγραφές του καλοκαιριού τα βρήκε δύσκολα απέναντι στους γηπεδούχους που επανήλθαν στη μεγάλη κατηγορία φέτος.

Η Αρτάκη προηγήθηκε δυο φορές στο σκορ. Την πρώτη με τον Γιώργο Μαστροκώστα που έκανε το 0-1 στο 16’ ύστερα από λάθος συνεννόηση αμυντικού και γκολκίπερ της Δροσιάς και τη δεύτερη με υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Θωμά, που έκανε το 2-3 στο 77’.

Ο ΑΠΚΟ που έπαιξε με πείσμα απέναντι στο δυνατό αντίπαλό του, ισοφάρισε (1-1) αρχικά με τον Σεϊνταράση. Πήρε μάλιστα το προβάδισμα (2-1) στη συνέχεια (53’) με υπέροχο γκολ, του Αργυρού, ύστερα από ανάποδο ψαλίδι.

Το γκολ αυτό ισοφαρίστηκε απ' τον ΑΟΝΑ δυο λεπτά αργότερα όταν από κόρνερ του Μπαλαμπάνη η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Αναστασίου.

Ο Χάρης Ελευθερίου λίγο πριν τη λήξη του 90λεπτου (86’) έκανε το τελικό 3-3, σκορ που δεν άλλαξε ούτε στην ημίωρη παράταση.

Στα πέναλτι πιο ψύχραιμοι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη πρόκριση.

Ο Κυριάκος Ματζούνης της Δροσιάς έκανε το 1-0.

Ισοφάρισε ο Στέλιος Μπαλαμπάνης κι έκανε ο Θανάσης Κάκιος το 2-1 για να ισοφαρίσει ο Θωμάς.

Ο Λάμπρος Καρλατήρας του ΑΠΚΟ ήταν ο πρώτος που έχασε πέναλτι (απόκρουση από Αγριόδημο) και ο Παναγιώτης Γεωργίου έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στην Αρτάκη (2-3).

Νέα απώλεια για τον ΑΠΚΟ στην εκτέλεση από τον Βαρσαμά (άουτ), αλλά και πρώτο χαμένο πέναλτι για τον ΑΟΝΑ στη συνέχεια από τον Ηλία Λούκα (απόκρουση από Αναστασίου).

Ο Αργυρός ευστόχησε για τη Δροσιά στο τελευταίο πέναλτι, αλλά το ίδιο έκανε κι ο Τσομπάνης της Αρτάκης, στέλνοντας την ομάδα του στους "16" του Κυπέλλου Εύβοιας.

Διαιτησία: Λάμπρου, Κωνστάντιος-Πριόνας.

ΑΠΚΟ ΔΡΟΣΙΑΣ (Δημ. Αντωνόπουλος): Αναστασίου, Β. Νάνος (63’ Καρλατήρας), Δεληγιάννης, Δουρδουβέλας, Προβής, Κάκιος, Σ. Ελευθερίου, Ν. Σουλιωτάκης (56’ Βαρσαμάς), Αργυρός, Μπασούκος (66’ Χ. Ελευθερίου), Σεϊνταράση (79’ Μαντζούνης)

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Βαγγ. Ζέρβας): Αγριόδημος, Μπελίτσος, Μπαλαμπάνης, Πουρνής, Τσούτης, Μαστροκώστας (79’ Γεωργίου),  Λούκας, Ζαχαρόπουλος, Κούκα (63’ Θωμάς), Τουρκοχωρίτης (63’ Τσομπάνης), Κολιόπουλος (69’ Λειβαδίτης).

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]