ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ-ΩΡΕΟΙ 3-2: Στην παράταση η Μπάρτσα πέταξε έξω άλλη μία ομάδα της Α' ΕΠΣΕ

3 Οκτωβρίου 2018, 19:51
Παιχνίδι με ένταση έγινε στο Πάρκο του Λαού.

Ακόμα μία ομάδα της Α' ΕΠΣΕ έμεινε έξω από τη συνέχεια της διοργάνωσης του Κυπέλλου Ευβοίας. Θύτης αυτή τη φορά ήταν η Προποντίδα και θύμα η ομάδα των Ωρεών.

Στην κανονική διάρκεια οι δύο αντίπαλοι δεν έλυσαν τις διαφορές τους (2-2), ενώ στην παράταση η Προποντίδα με γκολ από την άσπρη βούλα (όπως και το δεύτερο γκολ της) έκανε το 3-2 και εξασφάλισε την πρόκριση.

Τόσο κατά τη διάρκεια του ματς, όσο και μετά το τέλος επικράτησε ένταση στο γήπεδο (αλλά και μεταξύ των λιγοστών φίλων των δύο ομάδων), χωρίς ευτυχώς να πάρει μεγάλες διαστάσεις, με τον προπονητή των Ωρεών Θανάση Γουρνά να προσπαθεί να ηρεμήσει τους παίκτες και τους συνεργάτες του που εξέφρασαν παράπονα για την διαιτησία.

Οι Ωρεοί ...έχασαν και τον Δημήτρη Αθανασίου που ...κάτι είπε στον διαιτητή Κηρύκο και αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 119'.

Στο 10' ο Τσιαμπαλής με ιδανικό πλασέ μετά από διπλή προσπάθεια έκανε το 1-0.

Στο 15' από κόρνερ του Μούστου που ήταν από τους καλύτερους του ματς, ο Ι. Μαυρούτσικος με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 44' η Προποντίδα κέρδισε πέναλτι όταν σε μία διεκδίκηση της μπάλας στον αέρα, ο Φρυγανάς βρέθηκε στο έδαφος.

Ο Κηρύκος έδειξε την άσπρη βούλα και ο Αθανασίου της Μπάρτσα έκανε το 2-1 (οι των Ωρεών διαμαρτυρήθηκαν για την απόφαση).

Στο β' ημίχρονο οι Ωρεοί επέβαλαν τον ρυθμό τους, δημιούργησαν φάσεις και τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 67'.

Από φάουλ του Δημ. Αθανασίου, ο Καπλανάι με κοντινή δυνατή κεφαλιά (κοιμήθηκε η άμυνα της Προποντίδας) έκανε το 2-2.

Στο 69' ο Σταματονικολός των Ωρεών έχασε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ για να κάνει το 2-3.

Ευκαιρία για το 3-2 έχασε και ο Στούπας της Προποντίδας στο 83' (βγήκε στην κόντρα, αλλά το σουτ που επιχείρησε ήταν χλιαρό).

Ο πιτσιρικάς των γηπεδούχων, όμως, κέρδισε το πέναλτι στο 105' της παράτασης. Εκανε μία κούρσα από αριστερά, μαρκαρίστηκε αντικανονικά και ο Κηρύκος έδειξε ξανά την άσπρη βούλα.

Ο Χάρης Φρυγανάς το εκτέλεσε εύστοχα και χάρισε τη νίκη-πρόκριση (3-2) στην ομάδα του.

Διαιτησία: Κηρύκος, Δάλλας-Μουρτίκας.

ΠΡΟΠΟΝΤΙΔΑ (Δημ. Καραγιάννης): Τσιβλέρης, Αθανασίου, Αναγνώστου, Μωραϊτης (71' Παράκατης), Χ. Φρυγανάς, Μώρος, Βελούσι (46' Στούπας), Μπόζντα, Τσιαμπαλής, Τσακόγιας (58' Τζίβας), Γκιόσι (86' Αντωνίου).

ΩΡΕΟΙ (Θανάσης Γουρνάς): Δαμάσκος, Τζαφεράι, Σταματονικολός, Γιουκάι, Βασιλείου, Καπλανάι, Μούστος (94'-παρ. Καραπάνος), Ι. Μαυρούτσικος, Γαλούπης, Δημ. Αθανασίου, Μπαλάνος (68' Μαργέτης).

Γ' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα, Βαθμολογίες, επόμενη αγωνιστική

Γ' ΕΠΣΕ: Aποτελέσματα,  Βαθμολογίες, επόμενη αγωνιστική
[20/10/2019 - 14:15]

Η 3η αγωνιστική της Γ' κατηγορίας ΕΠΣΕ με μια ματιά ...περισσότερα

ΑΒΑΝΤΙΔΕΣ-ΓΛΥΦΑΔΑ: Σήμερα στο Στάδιο με ελεύθερη είσοδο και την Χαρά...

[20/10/2019 - 09:42]

Η γυναικεία ομάδα της Χαλκίδας πήρε την Κύπρια Νεοφύτου ...περισσότερα

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΟΥΒΩΝ 3-2: Τον χτύπησε κεραυνός στο 95'

[19/10/2019 - 23:00]

Οι Χαλκιδέοι, οι πρώτοι που έβαλαν γκολ στους "Βόρειους" και τους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι ...περισσότερα