ΔΥΣΤΟΣ-ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 1-1: Η μπίλια κάθισε στην ισοπαλία

17 Νοεμβρίου 2018, 21:15
Ανοιχτό ματς με φάσεις και για τις δύο ομάδες.

Αμφίρροπο ήταν το ντέρμπι του Δύστου ανάμεσα στην τοπική ομάδα και το Νηλέα Νεοχωρίου, με το ισόπαλο 1-1 να σφραγίζει τις προσπάθειες των δύο ομάδων.

Αυτός ήταν και πρώτος εκτός έδρας βαθμός για το Νεοχώρι, ενώ ο Δύστος παρά την απώλεια των δύο βαθμών στην έδρα του παραμένει αήττητος στο πρωτάθλημα.

Ο Βασίλης Κιούσης, ο οποίος έχει πάρει ...φόρα στο σκοράρισμα βρήκε δίχτυα για τρίτη σερί αγωνιστική και στο 5' έκανε το 1-0, όταν βρέθηκε απέναντι από τον αντίπαλο γκολκίπερ και πλάσαρε υποδειγματικά.

Ο Δύστος ήταν πιο δραστήριος στο πρώτο 20λεπτο και η υπεροχή του καρποφόρησε με το γκολ του 5ου λεπτού.

Μετά το 20', όμως, ο Νηλέας άρχισε να ανεβάζει την απόδοσή του και έφτασε στην ισοφάριση στο 36', όταν ο Κέκης με ωραίο ευθύβολο σουτ έκανε το 1-1.

Στο β' ημίχρονο ο Δύστος ξαναπήρε τα ηνία και δύο φορές έγινε ιδιαίτερα επικίνδυνος, με τους Πηλιχό και Κιούση να μην καταφέρουν να δώσουν εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα τους.

Ευκαιρία έχασε και ο Αντώνενας για τους γηπεδούχους, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι.

Κι ενώ ο Δύστος έχανε ευκαιρίες, λίγο πριν λήξει το ματς ο Μπόνος (είχε μπει αλλαγή στο 78') άγγιξε το γκολ για το Νεοχώρι, όταν επιχείρησε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα εκατοστά μακριά από τα δοκάρια (...πήγαινε στο "Γ", αλλά δεν κατέληξε στα δίχτυα).

Διαιτησία: Βελέντζας, Κηρύκος-Καρράς.

AO ΔΥΣΤΟΥ: Β. Αντώνενας, Τριανταφύλλου, Πέππας, Τσάλας, Μαστροκώστας, Γ. Αντώνενας ,Α.-Π. Πιλάτης, Ηλίας, Α. Πηλιχός, Κιούσης, Φωτιάς (61' Γ.  Πιλάτης).

ΝΗΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ: Παπαχρήστος, Μάστορης, Κ. Κότσαρης (77' Γ. Ζωντός), Τούντας, Μακρής, Α. Ζωντός, Δήμου (78' Μπόνος), Σ. Κότσαρης, Κέκης, Τζόκας, Ρουμελιώτης.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]