ΑΥΛΩΝΑΡΙ-ΚΑΣΤΕΛΛΑ 1-0: Ο 16χρονος Καράπας έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους

18 Νοεμβρίου 2018, 19:30
Ο Γιάννης Μπασούκος ηττήθηκε από την ...πρώην ομάδα του.

Τρίτη και ...τυχερή ήταν η σημερινή για το Αυλωνάρι κόντρα στην Καστέλλα, καθώς τις δύο περασμένες σεζόν οι Μεσσαπιώτες είχαν αποδράσει με το διπλό (0-1 και τις δύο φορές) από τη Νότια Εύβοια.

Παράλληλα, σήμερα έχασε και ο Γιάννης Μπασούκος από την πρώην ομάδα του, καθώς την περ. περίοδο ήταν προπονητής στο Αυλωνάρι.

Το νικητήριο γκολ για τους "νότιους" πέτυχε ένας 16χρονος. Με τη συμπλήρωση του 10ου λεπτού ο Καράπας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1-0.

Η Καστέλλα προσπάθησε να αντιδράσει και στο 24' έχασε μεγάλη ευκαιρία για να ισοφαρίσει, όταν ο Γραμματικόγιαννης βρέθηκε τετ α τετ με τον γκολκίπερ Διαμαντάρα, αλλά σούταρε άουτ.

Στο 31' ήταν η σειρά του Καρλή του Αυλωναρίου να σουτάρει άουτ από πλεονεκτική θέση.

Οσο περνούσε η ώρα και το σκορ ήταν εύθραυστο, η Καστέλλα συνέχισε να παλεύει για την ανατροπή, ωστόσο δεν βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Το παιχνίδι μέχρι το φινάλε ήταν ανοιχτό, ενώ στο 85' ο Τσαγκός για το Αυλωνάρι, μετά από ωραία ενέργεια έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει το ματς.

Απέκρουσε, όμως, ο Κουρτέλης που ήρθε με μεταγραφή από την Χαραυγή Υμηττού και έκανε την πρώτη του εμφάνιση κάτω από τα δοκάρια.

Ακολούθησαν φάσεις εκατέρωθεν.

Η Καστέλλα κυνήγησε την ισοφάριση, και στο 89' πάλι ο Γραμματικόγιαννης με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα ξυστά άουτ.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Τσαγκός προσπάθησε να χριστεί σκόρερ, αλλά ο Κουρτέλης απέκρουσε εκ νέου.

Διαιτησία: Βρακάς, Ιωάννου - Δελχάς.

ΑΟ ΑΥΛΩΝΑΡΙΟΥ (Βαγγ. Ντόβολης): Διαμαντάρας, Παππάς (80' Φωτιάς), Μπρεγκανάκου, Καρατζάς, Καράπας, Κούκης (56' Κωνστάντιος), Τσαγκός, Καρλής (87' Τσαλιαγκός), Λαθουράς (92' Περιβολάρης), Μανδράκας.

ΑΠΟ ΚΑΣΤΕΛΛΑΣ (Γιαν. Μπασούκος): Κουρτέλης, Μαρίνος, Οσμάνι, Παυλίδης, Κουβούσης, Καραλής, Δεληγιώργης, Πάλλης, Αρχοντούλης, Α. Γραμματικόγιαννης, Β. Παπαρούνης.