ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ-ΣΚΕΠΑΣΤΗ 3-0: Πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη Λάμψακο

9 Δεκεμβρίου 2018, 23:05
Δεν ικανοποίησαν οι φιλοξενούμενοι

Μια καλή ομάδα με αρκετά νέα παιδιά έχει δημιουργήσει ο Πανος Τοκπασίδης, αλλά ο Ελλήσποντος δεν είχε πανηγυρίσει μέσα στη Λάμψακο έστω μια νίκη. Μέχρι το μεσημέρι της Κυριακής, που έπαιξε με τη Σκεπαστή και την κέρδισε με 3-0.

Μπήκε δυνατά από την αρχή με επιθετική διάθεση που εκφραζόταν κυρίως με ενέργειες του αρχηγού πλέον, Πάρη Λάζρι, ο οποίος ...μπορεί να μην κρατιόταν με τίποτα, αλλά , έκανε και περιττές ενέργειες. Όποτε έπαιρνε, πάντως, την μπάλα γινόταν επικίνδυνος και ήταν μέσα και στα τρία γκολ, αν και ο ίδιος δεν βρήκε δίχτυα.

Ηταν στο 14', την πρώτη φορά που από τον Λάζρι ξεκίνησε μια κατά μέτωπο επίθεση, η μπάλα έφθασε στον Ντουλελλάρι κι αυτός με τεχνικό σουτ ξεγέλασε τον Σωτηρόπουλο κάνοντας ο 1-0 για τους γηπεδούχους.

Στο 20' πάλι ο Λάζρι θα κάνει ότι θέλει στην άμυνα της Σκεπαστής, αλλά το σουτ που εξαπέλυσε απέκρουσε ωραία ο Σωτηρόπουλος.

Δέκα λεπτά μετά, η Σκεπαστή είχε την πιο καλή στιγμή της, μοναδική και στον αγώνα, όταν η κεφαλιά του Γιάννη Βασ. Θαλασσινού αποκρούστηκε σε κόρνερ που πέρασε ανεκμετάλλευτο.

Στο 34' ο Λάζρι έδωσε ασίστ στον Χύσκα κι αυτός πλάσαρε ιδανικά κάνοντας το 2-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Με τη λήξη του ημιχρόνου και σε μια επίθεση της Σκεπαστής έγιναν αρκετά σπρωξίματα μεταξύ των παικτών, χωρίς όμως, βιαιοπραγίες και όταν σταμάτησαν οι κοκορομαχίες ο διαιτητής Βασίλης Βελέντζας έδωσε τέσσερις κίτρινες κι έδειξε τα αποδυτήρια.

Στο β' 45λεπτο, η Σκεπαστή, που δεν είχε στη σύνθεσή της τον Αγιασοφίτη και τον Καψάλα, δεν αντέδρασε. Αντίθετα, είχε πολλές λανθασμένες πάσες, αδυναμίες και κενά στην άμυνα της και καθόλου επιθετικούς προσανατολισμούς.

Ο Ελλήσποντος που είχε αλάνθαστη την αμυντική της ζώνη, παρόλο που την αποτελούν αρκετοί πιτσιρικάδες και σε πολύ καλή μέρα τους κεντρώους Χύσκα, Αντωνόπουλο, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με αρκετές επιθέσεις-αιφνιδιασμούς και στο β' 45λεπτο.

Σε μια από αυτές, η κατάληξη δεν είχε γκολ, παρά τις καλές ενέργειες σε σουτ, τόσο του Λάζρι, όσο και του Ρουμπή στη συνέχεια. Και τις δυο φορές η μπάλα αποκρούστηκε από το δοκάρι, στη συμβολή μάλιστα.

Στο 80' όμως ο δεύτερος βρήκε δίκτυα, όταν από ενέργεια του Λάζρι και απόκρουση η μπάλα έφθασε στον Ντουλελλάρι που σούταρε στο δοκάρι, αλλά στην επιστροφή της ο Ρουμπής την έστειλε στα δίχτυα του Σωτηρόπουλου για το 3-0.

Για πρώτη φορά, στο τρέχον πρωτάθλημα, κάθισε κάτω από τα δοκάρια του Ελλήσποντου ο Σπάχο, ενώ στην αρχική 11άδα της Σκεπαστής μετά από αρκετό καιρό ήταν ο Καρατζούδης και ο Ανέστης Ανδρέου.

Να σημειώσουμε ότι η Σκεπαστή είχε μια μέτρια εμφάνιση και στο ματς της περσινής περιόδου στη Λάμψακο, όπου βρέθηκε να χάνει από ένα καλό και πάλι Ελλήσποντο με 3-0, αλλά η ομάδα της βορειοκεντρικής Εύβοιας είχε αντιδράσει στα τελευταία λεπτά, μείωσε σε 3-2 και παραλίγο να ...έκανε το θαύμα.

Πολύ καλή η διαιτησία (Βελέντζας, Παππάς-Καρβελάς).

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ (Παναγιώτης Τοκπασίδης): Σπάχο, Ρογαλίδης, Κουτσαυλής, Μπούρικας (61′ Κουσερής), Αυλωνίτης, Χύσκα, Ρουμπής, Ντουλελλάρι (89′ Κολιόπουλος), Αντωνόπουλος (82′ Φτούλης), Λάζρι, Μπατζελής (87′ Τσάλλας).

ΣΚΕΠΑΣΤΗ (Τσαραμίρσης/Μπεκάκος): Σωτηρόπουλος, Ιω. Αθ. Θαλασσίνος, Σ. Ανδρέου, Κωνσταντός, Π. Γερογιάννης, Α. Ανδρέου (61′ Βαλ. Αλεξίου), Γεωργίου (87′ Παν. Θαλασσινός), Ιω. Βασ. Θαλασσινός, Καρατζούδης, Θαν. Θαλασσινός, Δ. Γερογιάννης.

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]