ΑΙΔΗΨΟΣ-ΛΗΛΑΣ 1-4: Ορμητικός ποταμός παρέσυρε τους γηπεδούχους

16 Δεκεμβρίου 2018, 20:05
Πρώτη ήττα για την Αιδηψό που δέχτηκε τέσσερα γκολ σε 25 λεπτά

Ο Λήλας πέρασε με ορμή και από την Αιδηψό. Στη δεύτερη επίσκεψή του στη Βόρεια Εύβοια, μετά το 3-0 επί των Ωρεών, παρέσυρε και την ομάδα της Αιδηψού που την κέρδισε με 4-1 και την υποχρέωσε στην πρώτη της εντός έδρας ήττα.

Η ομάδα του Βασιλικού είχε κερδίσει (2-0) στο ίδιο γήπεδο και την περίοδο 2015-16, ενώ δεν συνέβη το ίδιο πέρσι που έφερε ισοπαλία (2-2). Μάλιστα για πολλούς αυτοί ο χαμένοι βαθμοί στέρησαν από την ομάδα του Βασιλικού και την πρώτη θέση.

Στον σημερινό αγώνα κι ενώ το πρώτο 45λεπτο έληξε 0-0, στην επανάληψη τα γκολ έπεσαν βροχή...

Πρώτα από την Αιδηψό με γκολ του Ηλία Στεργίου (με κεφαλιά) στο 55' και ακολούθησαν τέσσερα γκολ μέσα σε 25 λεπτά από την ομάδα του Βασιλικού, η οποία μετά τις 6 ήττες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές, έχει στα τελευταία τέσσερα ματς, τρεις νίκες και μια ισοπαλία, που την ξεκόλλησαν από την ουρά της βαθμολογίας.

Στο 66' ο Κριστιάν Μπαλόζι με ωραία προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1. Δέκα λεπτά μετά, ο Τσούρα με έξυπνο πλασέ έκανε το 1-2 και τριπλασίασε (1-3) τα γκολ πάλι ο Μπαλόζι στο 85' με βολέ μέσα απ' την περιοχή. Τη νίκη (1-4) ολοκλήρωσε ο Αριστοτέλης Μακρής στο 90' με ψηλοκρεμαστό σουτ.

Στις καθυστερήσεις διαπληκτίστηκαν ο Καπλανάι των γηπεδούχων με τον Πρίφτι του Λήλα (μόλις είχε μπει στον αγώνα) και πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια μετά από την κόκκινη που τους έδειξε ο διαιτητής Θανάσης Παπακυριάκος.

Διαιτησία: Παπακυριάκος, Ρουμπής-Ιωάννου.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γ. Δημητρίου): Μιλάνι (73' Κυριάκου), Σαββόπουλος, Αφένδρας, Καππές, Βασιλείου (85' Χ. Φώτου), Η. Στεργίου, Σαμπάι (89' Καπλανάι), Ν. Αναγνώστου (50' Ι. Μπιμπάι), Α. Μπιμπάι, Γοργομάτης, Α. Στεργίου.

ΛΗΛΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Τάσος Ταυταρίδης): Τόρα, Κικίδης, Ευαγγελινός, Χαζαρίδης, Τσούρα (90' Βάθης), Αγγελάκης, Παπίλας, Αλεξίου, Αρ. Μακρής (90' Πρίφτι), Μπαλόζι, (86' Θ. Μακρής) Πεσχύρας (61' Ζευγολάτης).