ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ-ΑΙΓΑΛΕΩ 0-6: Εγινε σάκος του μποξ από τους πρωτοπόρους

13 Ιανουαρίου 2019, 23:00
Εκανε πάρτι το "Σίτι" με μαέστρους τους Βέρμπη και Ραχίμ - Fair play για βραβείο από τον Ζάχι.

Την ήττα-συντριβή (0-6) γνώρισε στο Ενωσιακό γήπεδο ο ουραγός Απόλλων Ερέτριας από το πρωτοπόρο Αιγάλεω. Οι δύο ομάδες, οι οποίες ακολουθούν βίους αντίθετους, καθώς το Αιγάλεω οδεύει στην κατάκτηση του τίτλου, ενώ ο Απόλλων στον υποβιβασμό.

Η ομάδα της Ερέτριας που αντιμετωπίζει πολλά προβλήματα, καθώς αποδυναμώθηκε αγωνιστικά. Μετά τη μεταγραφή του Αλέξανδρου Βαλκάνου στην Αρτάκη, από την Ερέτρια έχουν αποχωρήσει και οι Μπασινάς, Ντουλαβέρης και Αμαραντίδης.

Σχετικά νωρίς άνοιξαν το σκορ οι πρωτοπόροι του 7ου ομίλου, από την άσπρη βούλα.

Στο 13' κέρδισαν φάουλ έξω από την περιοχή, το εκτέλεσαν γρήγορα, ο Βέρμπης ξέφυγε από τα μάτια των γηπεδούχων και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Μετσανάι με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι.

Ο Βέρμπης εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι κι έκανε το 0-1.

Εξι λεπτά αργότερα (19') ο σκόρερ έκανε δύο τα προσωπικά του γκολ, αλλά και τα γκολ της ομάδας του.

Ο Ραχίμ επιχείρησε μία σέντρα από δεξιά και ο Βέρμπης με κεφαλιά στην καρδιά της "ερετριανής" άμυνας έκανε το 0-2, βάζοντας την ομάδα του για τα καλά στη θέση του οδηγού.

Στο 25' το Αιγάλεω σφράγισε ...πριν την ώρα του το διπλό. Ο Ντάγκρας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Ραχίμ αμαρκάριστος με κεφαλιά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.

Το πάρτι του Αιγάλεω στο Ενωσιακό συνεχίστηκε, καθώς στο 31' ο Βέρμπης μετά από φοβερή ατομική ενέργεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ναβροζίδη και έγραψε το 0-4, πετυχαίνοντας ο ίδιος γνήσιο χατ τρικ (τρία προσωπικά γκολ σε ένα ημίχρονο).

Πριν ξεκινήσει το β' ημίχρονο ο Βέρμπης έγινε αλλαγή και παρακολούθησε το άλλο μισό του ματς από τον πάγκο της ομάδας του.

Στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου το Αιγάλεω φάνηκε να ρίχνει στροφές, αλλά αποδείχθηκε ότι δεν είχε αδειάσει από βέλη τη φαρέτρα του.

Στο 69' από σέντρα του Ιωαννίδη, ο Ζάχι με κεφαλιά έκανε το 0-5 (ο Ζάχι έχει παίξει σε ΑΟΧ και Ταμυναϊκό), ενώ στο 73' ο Ραχίμ βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή των γηπεδούχων και έκανε το τελικό 0-6.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα το fair play που έκανε ο Ζάχι (αριστερά στη φωτό κάτω, μαζί με τον Καλοχωρίδη), όταν ο νεαρός γκολκίπερ Μητακίδης, λίγο μετά την είσοδό του στον αγώνα, του έδωσε κατά λάθος την μπάλα κι ενώ θα μπορούσε να σκοράρει, ο πρώην παίκτης του ΑΟΧ και του Ταμυναϊκού, προτίμησε να μην στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γυρνώντας τη προς τα πίσω σε συμπαίκτη του.

*ΘΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΠΛΟΥΣΙΟ ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ...

Διαιτησία: Σταυρουλάκης (Ρέθυνο), Γεωργακόπουλος (Πειραιάς) - Παγουρτζής (Πειραιάς).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Δημήτρης Βαλκάνος): Ναβροζίδης (84' Μητακίδης), Μετσανάι, Κορακιανίτης, Σμπιλήρης, Ρούσσος (72' Τσαραντάνης), Καλοχωρίδης, Σεούλ (57' Κικίδης), Τσίγκας, Μώρος, Τόρα, Τρεγκάι (84' Κιάκης).

ΑΙΓΑΛΕΩ: Γιώρας, Τσαφταρίδης (46' Ζάχι), Ιωαννίδης, Μπατής, Παπανικόλας, Μπελέρης, Ντάγκρας, Γουνδουλάκης (10' λ.τρ. Παπασάββας), Βέρμπης (46' Ζουμπουλάκης), Ραχίμ, Φαρινόλα (55' Βιδάλης).