ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ 2-2: Σκόνταψε στο γείτονα

13 Ιανουαρίου 2019, 20:10
Δυο φορές προηγήθηκαν οι φιλοξενούμενοι - Από μια κόκκινη για τις δυο ομάδες

"Πρωταθλήτρια Χειμώνα" αναδείχθηκε η Αναγέννηση Μαντουδίου, αλλά με την έναρξη του Β' γύρου έχασε την πρωτιά (από την Ιστιαία), αφού σκόνταψε στο γειτονικό Πήλι, όπου ήρθε ισόπαλη 2-2.

Η Αναγέννηση είχε 7 σερί νίκες στα ισάριθμα τελευταία παιχνίδια του 2018, αλλά με το που μπήκε η νέα χρονιά διακόπηκε το θετικό της σερί, χάνοντας δυο πολύτιμους βαθμούς από τον Ερμή.

Ο τελευταίος είχε χάσει στα δυο προηγούμενα ματς στο Πήλι από τον Αρτεμισιακό και την Ιστιαία, η οποία πλέον βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας του 1ου ομίλου στη Β' ΕΠΣΕ.

Η ομάδα του Μαντουδίου μπήκε καλύτερα στο ματς και προηγήθηκε στο 12' με γκολ του Στεφανίδη, αλλά σιγά-σιγά οι του Πηλίου ανέβασαν στροφές και μετά το 20λεπτο πήραν την πρωτοβουλία.

Ηρθε και η ισοφάριση με γκολ του Σοφρώνη στο 32' και κράτησαν τα ηνία του ματς μέχρι η λήξη του 45λεπτου.

Στο β' 45λεπτο το Μαντούδι κατάφερε να ξαναπάρει την πρωτοπορία στο σκορ (1-2)  με γκολ από κεφαλιά του Λιάκου στο 58'.

Ο Ερμής ανέλαβε και πάλι την πρωτοβουλία μετά το γκολ των αντιπάλων τους και ισοφάρισε με εύστοχο πέναλτι του Τζαφέρου (φωτό) στο 76'.

Δυο λεπτά αργότερα αποβλήθηκε ο Τάρλας του Μαντουδίου με 2η κίτρινη, ενώ στο 81' με 10 παίκτες έμειναν και οι γηπεδούχοι λόγω αποβολής του Ραβανού για βίαιο μαρκάρισμα.

Διαιτησία: Παπαποστόλου, Πριόνας-Δελχάς.

ΕΡΜΗΣ ΠΗΛΙΟΥ (Κ. Ζυγογιάννης): Αλεξανδρής, Μπαίμπάκης, Καμπούρης, Δασκαλόπουλος, Καρράς, Α. Ανδρίτσος (74' Μπουζάλας), Σοφρώνης, Τζαφέρος, Ραβανός, Τσούρτης, Λιάσκος.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΜΑΝΤΟΥΔΙΟΥ: Γ. Μπίλας, Τσικτσίρης, Πουλιπούλης (89' Τσιβίκας), Τάρλας, Παπαδημητρίου, Λιάκος, Ν. Μπίλας, Δαρζέντας, Σακόβ (66' Μπαλατσός), Στεφανίδης, Βούλγαρης (46' Πριόνας).