ΔΕΙΛΙΝΟ-ΑΕΕΠ/ΧΑΛΚΙΔΑ 66-75: Ανέτειλαν ελπίδες σωτηρίας

23 Ιανουαρίου 2019, 20:48
Δεν έχασε καθόλου το προβάδισμα στο Λίντο η ομάδα της Εύβοιας - Δείτε πως διαμορφώθηκε η βαθμολογία

Για αγώνα που είχε αναβληθεί (από τη 10η αγωνιστική), πήγε σήμερα στην Κρήτη η ΑΕΕΠ/Χαλκίδα ν' αντιμετωπίσει  τη μοναδική  ομάδα που δεν έχει νικήσει μέχρι τώρα. Κέρδισε με 75-66 στο Λίντο  το Δειλινό και ...ανέτειλαν ξανά ελπίδες για σωτηρία, αφού έδειξε βελτίωση και στο προηγούμενο ματς με το Κορωπί (παρά την ήττα ...ελέω διαιτησίας) .

Η ομάδα μπάσκετ που εκπροσωπεί ουσιαστικά τη Χαλκίδα στις εθνικές κατηγορίες, πήρε από την αρχή το προβάδισμα, έστω και με μικρή διαφορά στο πρώτο 10λεπτο (20-22)

Την ανέβασε στη συνέχεια με μπροστάρη, ποιον άλλον, τον Γκιζόγιαννη και την έφτασε στους 9 πόντους (27-36), αλλά ...μια στάση από τους φιλοξενούμενους ψαλίδισε πάλι τη διαφορά στους 4 πόντους με τη λήξη του ημιχρόνου (35-39).

Στη συνέχεια απείλησε να περάσει και μπροστά στο σκορ η κρητική ομάδα, αλλά δεν τα κατάφερε. Η ΑΕΕΠ/ Χαλκίδα τέλειωσε στο +5 το τρίτο 10λεπτο (47-52) με πολύ καλούς ακόμη, τους Ξιούρα, Μανιάτη.

Στην τελευταία περίοδο ...ξαναμίλησε ο Γκιζόγιαννης και ...τέλειωσε το ματς υπέρ των φιλοξενούμενων που έφθασαν στις 3 νίκες, αφήνοντας τους αντιπάλους τους στο "0" και σ' αυτό το ματς.

Α.Ο. ΔΕΙΛΙΝΟ (Γωνιωτάκης): Γουμενάκης 20 (4), Μπορμπίδης 2, Αντωνογιαννάκης 8, Γαϊτανάκης, Στέβοβιτς, Γρύλλης 10 (2), Λεφής 10, Εκίζογλου, Κυρίτσης 11(1), Γκουτσίδης 3, Σπηλιόπουλος 2.

ΑΕΕΠ/ΧΑΛΚΙΔΑ (Μελέτης): Κουτσογιάννης 9 (2), Σέττος 8 (2), Ξιούρας 11 (1), Μανιάτης 18 (4), Γκιζόγιαννης 23(1), Καραμπέκης 2, Γεωργουσόπουλος 4