ΑΙΔΗΨΟΣ-ΑΡΤΑΚΗ 0-2: Ο Γιάννης Θωμάς άνοιξε το δρόμο της νίκης με τον γνωστό τρόπο

27 Ιανουαρίου 2019, 17:37
Ο νεοαποκτηθείς Κωστούλας σφράγισε την απόδραση με το διπλό.

Πολύ μεγάλη νίκη πήρε η Αρτάκη μέσα στην Αιδηψό και πέρασε αλώβητη με το σημαντικό διπλό, ξεφεύγοντας με έξι βαθμούς από τον δεύτερο Ηρακλή Ψαχνών, ο οποίος, όμως, έχει ένα ματς λιγότερο, αυτό που δεν έγινε σήμερα με τους Ωρεούς στο γήπεδο Ιστιαίας.

Η Αρτάκη δυσκολεύτηκε για να φτάσει στη νίκη, αλλά εντέλει τα κατάφερε, σχεδόν στην ...τελική ευθεία του β' ημιχρόνου.

Ο άνθρωπος που άνοιξε το δρόμο της νίκης ήταν ο σπεσιαλίστας των φάουλ Γιάννης Θωμάς με τον γνωστό τρόπο.

Να σημειώσουμε ότι η Αρτάκη ταξίδεψε στη Βόρεια Εύβοια με τον Μιχάλη Μαύρο ως πρώτο προπονητή μετά την αιφνιδιαστική λύση της συνεργασίας των πρωτοπόρων με τον Βαγγέλη Ζέρβα την περ. Πέμπτη.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, σήμερα στην Αιδηψό, έγινε ένα -εξαιρετικά- αμφίρροπο ματς, αλλά όταν αυτό έφτασε στην κόψη του ξυραφιού και όδευε προς την ισοπαλία, η Αρτάκη έβγαλε ...μέταλλο κορυφής και "καπάρωσε" τη νίκη.

Στο ξεκίνημα του ματς η Αρτάκη προσπάθησε να γίνει απειλητική, αρχικά με τον Τσομπάνη και στη συνέχεια με τον Τουρκοχωρίτη, αλλά χωρίς να καταφέρει να βρει το γρήγορο γκολ που θα της έδιωχνε το άγχος.

Στη συνέχεια η Αιδηψός ...ξεθάρρεψε και έγινε κι αυτή απειλητική για την εστία του Αγριόδημου, δημιουργώντας μία μεγάλη φάση με τον Παπατζίκο, αλλά ο Αγριόδημος φώναξε "παρών" και κράτησε το "μηδέν".

Στο 36' φάουλ του Ιντριντ Μπιμπάι, η μπάλα κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Αγριόδημου, ενώ στην τελευταία φάση του ημιχρόνου ο Τουρκοχωρίτης βρέθηκε σε θέση βολής, βρήκε δίχτυα, αλλά προηγουμένως είχε υποδειχθεί σε θέση οφσάιντ.

Δοκάρι είχε και η Αρτάκη στο 52' μετά από προσπάθεια του Τσομπάνη, σε ένα β' ημίχρονο, όπου η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν με πάθος το γκολ.

Τελικά το ...βρήκε η Αρτάκη στο 77' με τον Γιάννη Θωμά (δεξιά στη φωτό). Ο έμπειρος μέσος έστησε την μπάλα έξω από την περιοχή και με μία ιδανική εκτέλεση έκανε το 0-1.

Η Αρτάκη πήρε το προβάδισμα και την ψυχολογία και δύο λεπτά αργότερα (79') ο νεοαποκτηθείς Κωστούλας έγραψε το 0-2 και ...σφράγισε το μεγάλο διπλό.

Διαιτησία: Βρακάς, Δάλλας - Αργύρης.

ΑΟ ΑΙΔΗΨΟΥ (Γιώργος Δημητρίου): Κυριακού, Α. Μπιμπάι, Βασιλείου (76' Κ. Φώτου), Κάππες, Γλύκος, Η. Στεργίου, Νικ. Αναγνώστου, Καπλανάι (25' λ.τρ. Σαμπάι, 86' Γάσπαρης)), Παπατζίκος (64' Χ. Φώτου), Ιντρ. Μπιμπάι, Αργ. Στεργίου.

ΑΟ Ν. ΑΡΤΑΚΗΣ (Μιχάλης Μαύρος): Αγριόδημος, Κολιόπουλος, Μπαλαμπάνης, Γεωργίου, Θωμάς, Πουρνής, Βαλκάνος (91' Ζαχαρόπουλος), Τουρκοχωρίτης (56' Κωστούλας), Καραντάκης, Τσομπάνης (79' Λειβαδίτης), Μπελίτσος (84' Λούρος).

Οι πρώτοι σκόρερ στα πρωταθλήματα Α', Β' και Γ' ΕΠΣΕ

[18/11/2019 - 23:23]

Για πρώτη φορά δεν έβαλε γκολ ο Σταματάκος - Τα 7 γκολ έφθασαν Κουζούλογλου και Μαναρίτσας ...περισσότερα

ΧΑΛΚΙΔΑ: Αγώνας τετρακίνητων οχημάτων στην πίστα του ΠΕΙ Δοκού

[18/11/2019 - 18:30]