ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-1: Αποχαιρέτησε τη χρονιά με νίκη και πάει για τετράδα

22 Δεκεμβρίου 2017, 20:05
Βίντεο με το φινάλε του ματς.

Νέα νίκη με 3-1 επί του Εθνικού Αλεξανδρούπολης σημείωσε ο Ηρακλής Χαλκίδας και αποχαιρετά τη χρονιά με ακόμη μια ελπιδοφόρα εμφάνιση που του δίνει το δικαίωμα να ... βλέπει πρώτη τετράδα στη Volley League.

Η ομάδα βόλεϊ της Χαλκίδας είχε χάσει την πρ. σεζόν και τις δυο φορές από την παραδοσιακά δυνατή ομάδα της Θράκης, αλλά φέτος που δείχνει ένα διαφορετικό πρόσωπο, την κέρδισε κι αυτή, σημειώνοντας την τέταρτη νίκη στη Χαλκίδα και την έκτη στο πρωτάθλημα (σ.σ. την πρ. σεζόν είχε πετύχει 6 νίκες σ' όλη την κανονική διάρκεια).

Ο Ηρακλής είχε κορυφαίο τον Γκελίνσκι, πολύ καλά αμυντικά τον Χαραλαμπίδη και πρώτους σκόρερ το γνωστό δίδυμο Μότα και Τάπια.

Στην αρχή, ο Μότα ήταν αυτός που έδωσε το σύνθημα στους συμπαίκτες του, κερδίζοντας τους πρώτους πόντους και μάλιστα, με άσους. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πήρε το προβάδισμα απ' το ξεκίνημα και καθάρισε το σετ στο τέλος με 25-19.

Στο δεύτερο σετ οι δυο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι το 11-11 και από 'κει και μετά ο Ηρακλής πήρε ένα μικροπροβάδισμα, με το Χαραλαμπίδη να έχει πετυχημένες προσπάθειες στα μπλοκ και τον Μότα να κάνει εξαιρετικά διαγώνια σουτ, ενώ πολύ καλά ...συμπαραστάθηκε και ο Μακ Γουίλιαμ. Ετσι, έγινε το 2-0.

Στο τρίτο σετ οι φιλοξενούμενοι το πάλεψαν από την αρχή και κατάφεραν να κερδίσουν μετά από μεγάλη μάχη με 27-29, μειώνοντας σε 2-1.

Το τέταρτο σετ έμελλε να 'ναι και το τελευταίο, αφού ο Ηρακλής Χαλκίδας ήταν πάλι καλός στο μπλοκ, ο Γκελίνσκι σωστός σε όλες τις ενέργειές του, ενώ σκόραρε κι ο Τάπια, με αποτέλεσμα να τελειώσει το σετ με 25-18 και το ματς με 3-1.

Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-7, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-6, 13-16, 20-21, 27-29
4ο σετ: 8-5, 16-14, 21-17, 25-18

*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 5 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 25-21, 27-29, 25-18) σε 111'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/34 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 13 (8/16 επ., 5 μπλοκ), Κολτσιάκης 2 (1/7 επ., 1 άσσος, 80% υπ. - 20% άριστες), Τσολάκος 5 (5/9 επ.), Μότα 24 (17/34 επ., 5 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1/2 επ., 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ, 83% υπ. - 50% άριστες), Φραγκιαδάκης, Μακ Γιουίλιαμ 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 35% άριστες), Μακρυγιάννης, Αμαριανάκης, Αδάμ.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ (Μουστακίδης): Παγιάν 21 (18/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζόπουλος 11 (7/12 επ., 4 μπλοκ), Καβαρατζής 5 (3/15 επ., 2 μπλοκ, 54% υπ. - 35% άριστες), Βλαχόπουλος, Βελίτσκοβιτς 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 33% υπ. - 22% άριστες), Χριστόφας 14 (11/13 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 70% υπ. - 20% άριστες).