ΑΡΗΣ-ΚΥΜΗ 95-60: Βαριά ήττα, αλλά πιο πολύ πόνεσε η ήττα του Ηφαιστου

13 Απριλίου 2019, 17:50
Κακή αρχή στον αγώνα για την ομάδα της Εύβοιας που πέτυχε μόλις ένα καλάθι στο πρώτο 10λεπτο και πλέον η παραμονή στη Basket League είναι αμφίβολη

Βαριά ήττα (95-60) υπέστη στο  Nick Galis Hall η Κύμη, αλλά πιο βαριά στο στομάχι των Ευβοέων έπεσε η νίκη (79-80) του Ρεθύμνου στη Λήμνο επί του Ηφαιστου που έφερε τους Κρητικούς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και την Κύμη από κάτω...

Πλέον τα πράγματα γίνονται πολύ δύσκολα για την Κύμη, αφού πρέπει να κερδίσει οπωσδήποτε το Λαύριο την άλλη βδομάδα στο κλειστό της Κανήθου και ακόμη να χάσει και τα δυο ματς το Ρέθυμνο με Περιστέρι (εντός) και Αρη (εκτός).

Ενα άλλο σενάριο που κρατάει την Κύμη στη μεγάλη Λίγκα του μπάσκετ, είναι να κερδίσει το Λαύριο με διαφορά πάνω από 18 πόντους το Σάββατο του Λαζάρου και στο φινάλε του πρωταθλήματος, που η Κύμη παίζει στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό, να χάσει το Λαύριο στην έδρα του από τον Ηφαιστο.

Σττο σημερινό αγώνα τώρα, όπου το πρώτο 10λεπτο ήταν ένας πραγματικός εφιάλτης για την ομάδα της Εύβοιας.

Μετά το 2-0 που πέτυχε για τον Αρη ο Λακι Τζόουνς, ισοφάρισε σε 2-2 με τον Λιούις και από κει και μετά έχασε τα αυγά ...και το καλάθι.

Σε 8 προσπάθειες για δίποντα και σε 5 για τρίποντα δεν βρήκε ...διχτάκι και ο Αρης οι Θεσσαλονικείς με 24-0 πήραν προβάδισμα στο τέλος της περιόδου με 26-2!

Η Κύμη δεν μπόρεσε να σκοράρει για 8 λεπτά και 28 δευτερόλεπτα, ...επίδοση που

Στο β' 10λεπτο η Κύμη βρήκε καλάθι, αλλά και ο Αρης συνέχιζε να βομβαρδίζει  και  στη λήξη του ημιχρόνου oι γηπεδούχοι είχαν κανει το σκορ υπέρ τους ε τριπλάσιο αριθμό  (49-18) !

Τα αριθμητικά στοιχεία της Κύμης στο πρώτο μέρος του αγώνα ήταν λίαν επιεικώς ...πολύ κακά με 4/14 στα δίποντα (28,6%), 1/9 στα τρίποντα (11%), ενώ στα ριμπάουντ είχε σχεδόν τα μισά από τον αντίπαλό της (22 ο Αρης και 11 η Κύμη

Μετά την ανάπαυλα η Κύμη προσπάθησε να μειώσει. Πέτυχε στην τρίτη περίοδο όσους πόντους είχε σημειώσει στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Αρης εξακολουθούσε να είναι πολύ καλύτερος και να αυξάνει τη διαφορά (τέλειωσε το τρίτο 10λεπτο στο +38 (74-36).

Τα τελευταία 10 λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα. Η Κύμη πήρε το επιμέρους σκορ (21-24) σ' αυτή την περίοδο, έχασε τελικά με 95-60, αλλά τα κακά νέα ήρθαν από τη Λήμνο όπου το Ρέθυμνο κέρδισε με ένα πόντο διαφορά το Ρέθυμνο και πλέον η ομάδα της Κρήτης έχει το πάνω χέρι έναντι της ευβοϊκής ομάδας.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Καρακατσούνης, Σταματόπουλος, Μπίκας

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-2, 49-18, 74-36, 95-60

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 6, Μποχωρίδης 21 (3, τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΜακΓκί 5 (10 ριμπάουντ), Τζόουνς 20 (3), Βεργίνης 6 (2), Τολιόπουλος 5 (1), Χρηστίδης 5, Μπελ 8 (2), Χάρις 4 (1), Νταλό 4, Κάιζερ 7

ΚΥΜΗ (Κουτσός): Τουντζιαράκης 11, Σακγκς 7 (1), Γουάσινγκτον 3, Τζεκουάν 12 (1), Καρινιάουσκας 16 (1), Πουλιανίτης 3 (1), Μαραγκός 2, Χόρτον 3, Γουίλιαμς 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 25/49 δίποντα, 12/24 τρίποντα, 9/13 βολές, 47 ριμπάουντ, 23 ασίστ, 12 λάθη, 12 κλεψίματα, 3 κοψίματα

Τα ομαδικά στατιστικά τς Κύμης: 18/39 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 12/21 βολές, 33 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 22 λάθη, 7 κλεψίματα, 2 κοψίματα