ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ 1-2: Με το βουνό ...έχει γίνει φίλος

21 Δεκεμβρίου 2019, 18:15
Πέμπτη συνεχόμενη νίκη των Ερετριανών στο Γυμνό

"Με το βουνό έχει γίνει φίλος", ο Απόλλωνας και για 5η συνεχόμενη φορά πέρασε νικηφόρα από το Γυμνό κερδίζοντας 2-1 τον Ολυμπο.

Δυο γκολ πέτυχε ο Δημήτρης Μπασούκος (φωτό) και ανέτρεψε το 1-0 που είχε πετύχει ο Τρεγκάι για τους γηπεδούχους, ενώ διατήρησε και την άριστη παράδοση για την ομάδα του Απόλλωνα στο Γυμνό.

Να σημειώσουμε, ότι η ομάδα της Ερέτριας ...ξεκίνησε να κερδίζει στο ...βουνό και στο γήπεδο του Γυμνού τον Ολυμπο, το Νοέμβριο του 2012 που κέρδισε 2-1 με δυο γκολ του Νίκου Σταματάκου. Την επόμενη σεζόν νίκησε 2-0 και όταν ξανασυναντήθηκαν τη σεζόν 2016-17 με γηπεδούχο τον Ολυμπο, αλλά στο γήπεδο Αμαρύνθου, ο Απόλλωνας ήταν σαρωτικός και κέρδισε με 7-1. Τέλος ήταν επιβλητικός στο Γυμνό και μετά από ένα χρόνο που κέρδισε με 6-0, την περίοδο που αναδείχθηκε πρωταθλητής.

Ο Ολυμπος, σήμερα, μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να προηγηθεί 1-0 με γκολ του Τρεγκάι που ...κάρφωσε την πρώην του ομάδα στο 14'.

Η ομάδα του Γυμνού κράτησε την πρωτοβουλία, αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ο Μπασούκος κατάφερε και ισοφάρισε σε 1-1.

Το γκολ αυτό ...ντοπάρισε τους φιλοξενούμενους που μπήκαν αυτοί καλύτερα στην επανάληψη και πήραν την πρωτοβουλία με την προσθήκη στην 11άδα και του Μώρου που ξαναμπήκε (όπως την περ. εβδομάδα) στον αγώνα σαν αλλαγή.

Ομως, αυτή τη φορά δεν μπόρεσε να σκοράρει, όπως στον αγώνα με τον Ελλήσποντο, αν και βρέθηκε δυο φορές σε πλεονεκτική θέση απέναντι στον Μπασινά που τον κέρδισε τη μια φορά, σώζοντας την εστία του, ενώ στη δεύτερη ο επιθετικός του Απόλλωνα έστειλε την μπάλα άουτ.

Στο 77' ο Μπασούκος είχε σουτ στο δοκάρι. Στο 89', όμως, ο ίδιος με ένα πολύ ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι και έκανε το τελικό 1-2.

Ετσι, ο Απόλλων με τον Καρβέλη στον πάγκο πέτυχε τη 2η νίκη του σε δύο ματς, αφού πριν μία αγωνιστική νίκησε με 1-0 στην Ερέτρια και τον Ελλήσποντο.

Διαιτησία: Σπανός, Τσιφλάκος-Δανιηλίδης.

ΟΛΥΜΠΟΣ ΓΥΜΝΟΥ (Παν. Κοντογιάννης): Μπασινάς, Κιούσης, Σακκής (82' Αποστόλου), Κουτσαυλής, Αυλωνίτης, Τσουμάνης (87' Τρίκκας), Ντούρμας, Μπαρώτας (62' Κοτρογιάννης), Τρεγκάι, Κηρύκος, Σταματούκος.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΡΕΤΡΙΑΣ (Γιάν. Καρβέλης): Τόρα, Καραμπέτσος (59' Σμπιλήρης), Λάμπρου, Ρούσσος, Μπισμπικόπουλος, Αντζέλι, Πετράκης, Κικίδης (46' Μώρος), Παντελής (70' Τρεγκάι), Μουτουσίδης (93' Μήτρου), Μπασούκος.

ΕΥΒΟΪΚΟΣ ΓΑΣ: Νέα αρχή μετά την αποχή με πολλά ατομικά ρεκόρ

[14/05/2021 - 17:34]

Τι πέτυχαν οι αθλητές και οι αθλήτριες του συλλόγου στους Διασυλλογικούς Αγώνες ...περισσότερα

ΓΣ ΝΕΑΠΟΛΗΣ: Πρώτη θέση στο Διασυλλογικό Ανδρών-Γυναικών

[14/05/2021 - 14:00]