ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ16: Ανέβηκαν στο βάθρο Αντωνίου, Σχίζα, Παπαγεωργίου και Φραντζή

13 Ιουλίου 2020, 20:52
Μια ανάσα από το μετάλλιο η Γαραντζόγιαννη στην πρώτη ημέρα των αγώνων του 5ου ομίλου στον Αγιο Κοσμά

Τετραπλή επιτυχία για τον ευβοϊκό στίβο στην πρώτη ημέρα των αγώνων που γίνονται στον Αγιο Κοσμά για τον 5ο όμιλο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Στίβου Κ16.

Θριάμβευσαν ανεβαίνοντας στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου ο Παναγιώτης Αντωνίου του Ελλησπόντου και η Ευγενία Σχίζα του Τρίτωνα. Και οι δυο κέρδισαν την πρώτη θέση στα 150 μ. με εντυπωσιακές επιδόσεις.

Από 17.47 που έκανε στους διασυλλογικούς, ο Λαμψακιώτης Αντωνίου έτρεξε τα 150 σε 17.33, χρόνος που είναι ο δεύτερος καλύτερος και στους πέντε ομίλους, μόλις 3 εκατοστά του δευτερόλεπτου κάτω από την καλύτερη επίδοση (17.30) που έκανε πανελλήνια ο Δημητριάδης του Κολεγίου Αθηνών, πριν δυο μέρες στο ίδιο στάδιο.

Η μικρούλα Ευγενία Σχίζα (φωτό) του Τρίτωνα κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στα 150 μ. με μια εκπληκτική απόδοση. Είχε κάνει στους διασυλλογικούς 19.72 και σήμερα έκανε 19.08, μια επίδοση που τη φέρνει πρώτη και σε όλη την Ελλάδα, κερδίζοντας ...πάνω στο νήμα τη Σενκαλά του Πήγασσου Αγ. Δημητρίου (19.11). Η καλύτερη επίδοση στους άλλους 4 ομίλους (έγιναν οι αγώνες το Σαββατοκύριακο) ήταν το 19.23 της Αργυροπούλου του Πελασγού Λάρισας.

Το τρίτο μετάλλιο στη σειρά, το κέρδισε ένας αθλητής που δεν ήταν φαβορί για μετάλλιο. Ο άλτης του Ευβοϊκού Γιάννης-Γρηγόρης  Παπαγεωργίου πήγε στους τελικούς με τη χειρότερη επίδοση (1.50) από τους υπόλοιπους, αλλά θριάμβευσε κερδίζοντας το ασημένιο μετάλλιο με άλμα στο 1.64!. Αντίθετα δεν βρέθηκε σε καλή μέρα ο Λάμπρος Σίδερης της Νεάπολης που δεν μπόρεσε να ξεπεράσει το 1.55 κι έμεινε πίσω.

O Ευβοϊκός κέρδισε και δεύτερο μετάλλιο (χάλκινο) με την Λύδια Φραντζή στο τετραπλούν, με άλμα στα 13.06 (στους διασυλλογικούς είχε κάνει 13.08).

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε η Θέτιδα Γαραντζόγιαννη στα 200 μ. εμπόδια φθάνοντας μια ανάσα από το μετάλλιο . Η αθλήτρια του Ευβοϊκού ήρθε τέταρτη, ενώ στο ίδιο αγώνισμα συμμετείχαν άλλες δυο αθλήτριες από τη Χαλκίδα, η Γραμματικού και η Καλαμακίδη.

Ακόμη, 5ος αναδείχθηκε ο Γιάννης Παπαθεοδώρου της Νεάπολης στα 1200 μ. και την ίδια θέση πήραν ο Νίκος Κατσιβάλης του Ευβοικού στα 2000μ ΦΕ. και η Αργυρού της Νεάπολης στα 150Μ.

Δείτε τα αποτελέσματα στα αγωνίσματα που πήραν μέρος αθλητές και αθλήτριες της Εύβοιας: