ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΣΤΙΒΟΥ Κ16: Τέσσερα χρυσά από Σαλή, Σχίζα, Πανουτσόπουλο και Κουστιμπή

15 Ιουλίου 2020, 08:30
Στο βάθρο ανέβηκαν και η Δεληγιάννη με τον Καρλατήρα και η Νεάπολη στα 3Χ1200

Αριστα πήρε ο ευβοϊκός στίβος στους αγώνες που έγιναν στον Αγιο Κοσμά για τον 5ο όμιλο του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Στίβου Κ16, κερδίζοντας 10 μετάλλια σε ατομικά αγωνίσματα. Την πρώτη μέρα κατέκτησε τέσσερα (βλ. ΕΔΩ) και χθες άλλα 6 από τα οποία τα τέσσερα χρυσά.

Η Ευγενία Σχίζα πέτυχε άλλη μια νίκη και κρέμασε το δεύτερο χρυσό μετάλλιο στο λαιμό της. Η 14χρονη αθλήτρια του Τρίτωνα πήρε την πρωτιά και στο μήκος, όπως και πέρυσι, με μικρότερο άλμα (5.38) από αυτά που συνηθίζει. Στο ίδιο αγώνισμα η Γαραντζόγιαννη του Ευβοϊκού πήρε την 5η θέση.

Αλλος ένας αθλητής του Τρίτωνα, ο Χρήστος Πανουτσόπουλος κατέκησε το χρυσό στο έξαθλο, ένα επίπονο αγώνισμα, όπου δεν έχει ιδιαίτερες διακρίσεις ο ευβοϊκός στίβος.

Πρωτιά κέρδισε και η Νεάπολη με την Ελένη Κουστιμπή στο ύψος, ξεπερνώντας στη δεύτερη προσπάθειά της το 1.58. Στο ίδιο αγώνισμα, 7η κατετάγη η συναθλήτρια της Κερασιά Γκάρα.

Η Νεάπολη ανέβηκε στο βάθρο και με τον Φίλιππο Καρλατήρα που ήρθε τρίτος στο άλμα σε μήκος με επίδοση 5.98, λίγο πιο πάνω από το άλμα που έκανε στους Διασυλλογικούς (5.96).

Πρώτο μετάλλιο και για τον Ατλαντα Κύμης και μάλιστα χρυσο από την Μαρία Σαλή (φωτό) στη σφαιροβολία με 12.63 (11.97 είχε πετύχει πριν μια βδομάδα στους Διασυλλογικούς Κ18). Στο ίδιο αγώνισμα ο Ελλήσποντος Λαμψάκου έχασε την ευκαιρία αν ανέβει ξανά στο βάθρο. Η Βικτώρια Οσάγι έχασε το μετάλλιο για ένα πόντο (έριξε τη σφαίρα στα 11.21 και η τρίτη νικήτρια στα 11.22).

Ο Ευβοϊκός κέρδισε ακόμη ένα μετάλλιο (είχε κατακτήσει άλλα τρία τη Δευτέρα) με την Ευθυμία Δεληγιάννη στα 80 εμπόδια. Αν και κατέβασε αισθητά το χρόνο της (12.77 από 13.05 που είχε κάνει στους Διασυλλογικούς) κέρδισε τελικά τη 2η θέση.

Τη δεύτερη μέρα των αγώνων για τον 5ο όμιλο του Πανελληνίου πρωταθλήματος Στίβου Κ16, η Χαλκίδα κέρδισε και δεύτερο μετάλλιο στις σκυταλοδρομίες μετά από αυτό που πήρε ο Ευβοϊκός στα 4Χ80 κοριτσιών (βλ. ΕΔΩ).

Αυτή τη φορά στο βάθρο ανέβηκε ο ΓΣ Νεάπολης στα 3Χ1200 μ.. Με τους Γιάννη Παπαθεοδώρου, Αναστάσιο Τσεκούρα και Γιάννη Δοξάκη κέρδισε την τρίτη θέση με χρόνο 11.32.24.

Δείτε τα αποτελέσματα στα αγωνίσματα που πήραν μέρος αθλητές και αθλήτριες της Εύβοιας: